Соціум

Українська Гельсинська спілка радить франківцям як повернути депозит

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В Україні криза, глибока й надовго. Знецінення гривні, значне подорожчання товарів і занепад банківської системи — сьогодні це будні пересічного українця. Понад 70 банків в Україні визнані неплатоспроможними, тобто в них або введено тимчасову адміністрацію або ж вони на стадії ліквідації. Природно, що серед людей починається паніка. Вкладники кидаються від одного безрезультатного варіанту повернення своїх вкладів до іншого. Час іде, гроші не повертають, радять заспокоїтися, набратися терпіння і чекати. Тож як бути? Заспокоїтися, набратися терпіння і…. йти до суду.

Депозити, гроші

Зібравшись до суду, готуйтеся витрачати свої нерви, час і гроші Розгляд справи у суді може тривати від кількох місяців до кількох років. За звернення до суду потрібно сплатити судовий збір, на сьогодні це щонайменше 551,2 грн. Якщо рішення буде винесено не на вашу користь і ви його оскаржуватимете, то сума судового збору збільшуватиметься у кожній наступній інстанції. Коли не зможете захищати себе самостійно і звернетеся до юриста, то його послуги в Івано-Франківську можуть обійтися від 1000 гривень до 1000 доларів. Вартість юридичних послуг залежить від кваліфікації юриста, його досвіду, а часто й порядності. Зазвичай оплата праці в юристів погодинна. Усі нюанси співпраці з юристом варто передбачити в договорі.

Також, перш ніж звертатися до суду, подбайте про докази, підготуйте всі необхідні документи. Бо від правильно складеної позовної заяви та від того, наскільки «сильною» буде у вас доказова база, залежить успіх всієї справи. До позовної заяви потрібно долучити копію договору банківського вкладу, переписку з банком, квитанцію про сплату судового збору тощо. Забудьте про усні обіцянки й перемовини з працівниками банку. Всі свої вимоги викладайте на папері.

Необхідно звернутися до банку із заявою з вимогою повернути вклад. Заяву пишіть у двох примірниках, один з яких потім залишиться у вас. Вимагайте, щоб уповноважений працівник банку на вашому примірнику підписався і вказав дату отримання заяви. Якщо у банку відмовляються це зробити, направляйте заяву рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Основне — мати підтвердження подання такої заяви.

Зібравши всі докази та обґрунтувавши свої претензії у позовній заяві, ви можете йти до суду. Але судитися доведеться аж у Києві, бо за загальним правилом, позови подаються за місцем знаходження відповідача-юридичної особи, а більшість банків зареєстровані саме в Києві. Проте, якщо переконаєте суд що ви є споживачем фінансових послуг, то зможете позиватися за своїм місцем проживання чи перебування. Також можна подавати заяву за місцем знаходження філії банку, якому ви довірили кошти, але і це слід буде обґрунтовувати у суді.

суд

Якщо ж до судової тяганини не готові, то можете спробувати повернути свої гроші, написавши скаргу до Національного банку України. І не забудьте показати цю скаргу у «своєму» банку. Іноді, злякавшись високих чиновників, фінустанова може повернути кошти. До речі, позову до суду банк теж може злякатися.

Для прикладу, до громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в Івано-Франківську звернувся чоловік, якому банк відмовлявся видавати депозитний вклад. Після того, як до суду було подано позовну заяву, банк повернув кошти ще до початку судового розгляду, за умови, що чоловік заяву забере. Проте, це скоріше виняток, ніж правило…

Ще один поширений спосіб повернення депозиту — його обмін на кредит, коли вкладник відступає право вимоги за депозитом, який знаходиться у банку, до боржника цього ж банку по кредиту. Та якщо раніше суд визнавав такі операції законними, то наразі судова практика в таких категоріях справ змінилася на негативну. Вона не на користь людей.

Неоднозначною є і позиція суду щодо подрібнення депозитів. Скажімо, якщо вам стало відомо, що банк от-от «накриється мідним тазом», але в ньому ще не ввели тимчасову адміністрацію, ви можете розділити свій один великий депозит на кілька маленьких, перевівши кошти на рахунок своєї дружини/чоловіка, баби чи навіть сусідки — одним словом, людини, якій довіряєте. Але тут виникає ризик все одно опинитися в суді. Бо власники вкладів які відкрили свої депозити шляхом поділу великих депозитів, не потрапляють до переліку осіб, яким виплачується відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. У такому разі слід буде звертатися до суду з адміністративним позовом, про визнання рішення Фонду про блокування коштів незаконним і зобов’язання включити до переліку осіб, які мають право на відшкодування коштів по вкладах Фондом. При цьому, необхідно врахувати, що практика вирішення таких спорів неоднозначна, подекуди суди відмовляють вкладникам.

А тепер на вкладників українських банків чекає ще одне випробування. 26 квітня Конституційний суд України розпочав розгляд закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» з метою визначення, чи відповідає він Конституції України. У разі визнання його неконституційним, можуть припинитися виплати вкладникам гарантованої суми у 200 тис. грн. Також буде відсутній чіткий механізму впровадження тимчасової адміністрації в неплатоспроможному банку. А це ще більше погіршить далеко не найкращу ситуацію з дотриманням прав вкладників. Тож залишається очікувати на доленосне рішення Конституційного суду.

Христина Дундяк, юрист громадської приймальні Української Гельсинської спілки з прав людини в Івано-Франківській області

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.