Минулого тижня в Івано-Франківську зірвали кіносеанс у рамках фестивалю Docudays UA. Під час показу фільму-альманаху «Відкритий доступ» до зали обласної «Просвіти» зайшли правоохоронці й попросили усіх залишити приміщення через повідомлення про замінування будівлі.
Фоторепортаж з місця події.
«Відкритий доступ» – це п’ять новел про становлення громадянського суспільства в Україні. Цього року альманах показали у понад 20 містах України, часом із проблемами. Так, у Черкасах раптом зникло світло, в Сімферополі до зали кидали димові шашки, а в Трускавці і виключили світло, і замінували…
У міліції кажуть, про замінування «Просвіти» їх повідомили близько 18:00. Міліціонери перекрили вулицю Грушевського, оглянули будівлю, вибухівки не виявили. Глядачі кричали «Ганьба!». На місці також працювала група рятувальників та близько десятка пожежників, розповіли «Репортеру» в прес-службі обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Як повідомила обласна прокуратура, почалося кримінальне провадження за частиною 1 статті 259 Кримінального кодексу України (завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху).
«Репортер» пошукав прецеденти. У єдиному державному реєстрі судових рішень на Прикарпатті числиться лише одне таке рішення. Ще 30 жовтня 2009 року в Рожнятові із вибухівкою відбувся цілий блокбастер. До міліції подзвонили й розповіли, що офісне приміщення в центрі міста замінував чоловік, який не згідний з рішенням районного суду про оренду торгового центру. «Терорист» забарикадувався в офісі, погрожував підірвати приміщення, через вікна викидав на міліціонерів вазони, стільці та посуд. Він також вимагав негайної зустрічі з представниками суду, прокуратури, райдержадміністрації та преси. Потім виявилося, що автор дзвінка і «терорист» в офісах – рідні брати. У кінці 2010 року Рожнятівський районний суд засудив брата, який телефонував, до штрафу у 8500 гривень.
А цього року в Івано-Франківську сталося ще одне резонансне «замінування». 16 травня вибухівку шукали в Національному технічному університеті нафти і газу. У виші саме проходила конференція за участі посла США в Україні Джона Теффта. З того дня пройшло вже півроку. Як розповів «Репортеру» керівник сектору зв’язків з громадськістю обласного УМВС Костянтин Кулак, розслідування того інциденту триває досі, міліція встановлює, хто й звідки тоді дзвонив.
А що ж сеанс в Івано-Франківську? Міліція обіцяла перевірити будівлю і потім впустити людей для продовження перегляду. Після години очікування активісти розгорнули апаратуру прямо на вулиці та спроектували стрічку на стіну школи № 7.
…На вечір вівторка, 19 листопада, телефонного терориста ще не знайшли.
До теми
Донедавна за свідоме неправдиве повідомлення правоохоронців про замінування карали лише штрафом. У червні минулого року до Кримінального кодексу внесли зміни, санкція частини 1 статті 259 стала суворішою – позбавлення волі на термін від 2 до 6 років.
Comments are closed.