Недавно мешканці Івано-Франківська бачили, як містом проїхала колона білих позашляховиків «Renault Duster», обладнаних проблисковими маячками. Натомість на вулицях обласного центру вони потім так і не з’явились. І що це було?
Ідею реформування районної міліції почали втілювати на Львівщині. Процес отримав назву «Самбірський експеримент». Влітку минулого року для міліції Самбора купили нові автівки, а міліціонери вийшли з кабінетів, аби патрулювати територію.
Потім справа дійшла до Тернополя. У місті створили спочатку три, а потім п’ять груп швидкого реагування (ГШР). Вони стали прообразом нової патрульної поліції – місто поділили на п’ять зон, кожну з них патрулювала ГШР. Коли хтось телефонував на 102, група їхала на місце події. Слідчих чи оперативних дій вони не проводили, а лиш охороняли місце події, спілкувалися з заявниками чи потерпілими до того часу, поки не приїздила слідчо-оперативна група. Крім того, в обов’язки ГШР входило забезпечення дорожнього руху та профілактичні заходи серед населення.
На початку лютого ГШР почали працювати й у Київській області. В 11 територіальних відділах обласної поліції створили 83 групи, до їхнього складу ввійшли майже 700 нових патрульних.
Кожна група швидкого реагування працює цілодобово. Поліцейським видали зброю, планшетні комп’ютери, бронежилети та рації.
Потім процес поширився на Львівщину. Понад 600 колишніх міліціонерів і 74 нових «Renault» мають забезпечити порядок в області. 28 ГШРів створено на Закарпатті, 110 працюють на Харківщині.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков анонсував, що поліцейські вийдуть з кабінетів на вулиці у всіх 430 малих і середніх містах України, 880 селах і 28 тисячах селищ. Загалом планується сформувати 1476 груп швидкого реагування, в яких будуть задіяні 12 тисяч підготовлених поліцейських.
Ось такі авто поліція використовуватиме в роботі
Мінімальна зарплата для працівника ГШР становитиме близько 4,1 тис. грн. Вона збільшуватиметься з вислугою та званням. Звісно, це не та зарплата, яку отримують патрульні в обласних центрах, але більша, ніж була в міліціонерів до реформи. Проте наявність колишніх міліціонерів та інспекторів ДАІ у складі ГШР не означає, що вони обов’язково там працюватимуть – усіх чекає переатестація.
Групи швидкого реагування виконуватимуть обов’язки патрульної служби та дільничних інспекторів поліції. Основне їхнє завдання – оперативно реагувати на звернення та забезпечувати громадський порядок у містах і селах області.
Для цих потреб МВС уже купило 192 автомобілі «Renault Dokker» і 104 «Renault Duster». Перший коштує 394 тис. грн. і в ньому передбачили ізольований відсік для двох затриманих, радіостанцію, сирену, набір інструментів, аптечку та вогнегасник – усе це входить у ціну. Другі ще обладнані кондиціонерами й не тільки, тому й коштують дорожче – по 450 тис. грн. кожне авто.
У райцентрах на виклик ГШР має приїжджати за 7-10 хвилин, на дорогу до села їм дають максимум півгодини. Проте на дороги державного та міжнародного значення ці групи не пустять. Їх контролюватимуть екіпажі патрульної поліції. Принаймні так зробили на Львівщині.
Коли групи швидкого реагування з’являться на Івано-Франківщині, поки що невідомо. В обласному управлінні Нацполіції кажуть, що передача нових авто – також процес тривалий. Коли вони поїдуть в райони, залежить від столичного керівництва. Кількість поліцейських, які одягнуть нову форму, як і кількість екіпажів – поки лише обговорюють.
До «Репортера» і нині звертаються читачі, які жаліються на безлад і п’яних водіїв на дорогах Прикарпаття. Фактична відсутність правоохоронців та безкарність породжує вседозволеність з боку водіїв. Сподіваємося, їздити стане безпечніше. Головне – щоб реформа не закінчилась тільки зміною шапки.
Comments are closed.