Погляд

Пільги на папері. Бійці АТО платять за безкоштовні медикаменти

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Франківські волонтери вкотре заговорили про безкоштовні медикаменти для бійців АТО. Держава ж гарантувала? Ще торік у вересні на сайті Івано-Франківської ОДА опублікували список аптек, які б мали безкоштовно надавати ліки бійцям за рецептом…

Аптеки АТО

Як розповіла «Репортеру» волонтер Вероніка Дичковська, до них звернувся боєць із четвертого батальйону оперативного призначення Нацгвардії із позивним «Мобі Дік», родом із Надвірнянського району.

«Він чудом вижив після складної операції і тепер потребує тривалого медикаментозного лікування, — каже Дичковська. — Йому виписали курс на понад 5 тис. грн, які доведеться викласти з власної кишені. Через стан здоров’я бійця найближчі півроку працювати він не зможе».

У соціальній аптеці в Надвірній бійцю відмовили в безкоштовних ліках, мовляв, про таку ініціативу знають, однак потрібний договір не уклали. Волонтери кажуть, що у Калуші ситуація аналогічна. Тобто анонсована ОДА програма не працює — принаймі у районах.

Волонтери зіткнулися з тим, що бійці просто не знають про свої права та пільги. За даними статистики, 50 тисяч учасників АТО в Україні не звернулися до департаментів із соцзахисту населення, не стали на облік і не отримали пільг. Тому волонтери прагнуть «давити» на владу, щоб вирішувати такі питання системно, швидко та ефективно.

Громадські активісти завітали на відкритий брифінг Центру допомоги воїнам АТО, який відбувся у понеділок 22 лютого у Франківську.

Як розповів на брифінгу директор департаменту охорони здоров’я ОДА Мирон Матейко, минулоріч на лікування учасників АТО і членів сімей полеглих під час бойових дій та Революції гідності було виділено 1 млн грн, з них використано — лише 475 тис. Цього ж року виділили 2 млн. Однак, волонтери сумніваються, що ці кошти освоять — у держапараті не ведуть системного моніторингу стану здоров’я біців АТО.

«Потрібно вже, нарешті, перейти від паперових пільг до реальних. І поки область не систематизує дані про всіх поранених, доти кошти, виділені державою, залишатимуться невикористаними», — зазначила волонтер Центру допомоги воїнам АТО Наталя Сербин.

Щодо ситуації у Надвірній, то посадовці визнають: не всі аптеки підписали договори з медзакладами про відшкодування вартості пільгових ліків. На момент брифінгу Мирон Матейко не був готовий надати перелік аптек, які уклали договори. Як дізнався «Репортер», у Івано-Франківську міські поліклініки №2 і №4 підписали угоди з мережею «Іва-Фарм». Боєць за місцем реєстрації може звернутися до відповідної поліклініки, де лікуючий лікар чи дільничний терапевт випишуть йому рецепт на безкоштовні медикаменти.

Присутні на брифінгу визнали, що воїни АТО, які лікуються у медзакладах, не знають своїх прав, а медики далеко не завжди розповідають про це бійцям. Волонтери навели приклади, коли пораненим не знаходили місця у спецпалаті, бо там лікували платних пацієнтів. Або коли бійцям виписували рецепти на тисячі гривень і не повідомляли про право на безкоштовні ліки. Або коли вимагали благодійні внески за госпіталізацію і медпроцедури…

Мирон Матейко пообіцяв до наступного засідання, тобто за тиждень, підготувати список аптек, з якими таки підписано договір про забезпечення безкоштовними ліками. Також домовилися провести роз’яснювальну роботу з медиками і повідомити під розписку усіх демобілізованих про їхні права щодо медобслуговування. Віднині такі брифінги обіцяють проводити щопонеділка.

До теми

Згідно з законодавством, учасникам бойових дій надаються пільги з безплатного одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів; першочергового безплатного зубопротезування; безоплатного забезпечення санаторно-курортним лікуванням; щорічного медичного обстеження і диспансеризації із залученням необхідних спеціалістів; першочергового обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергової госпіталізації.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.