Гроші

Таємне стає явним. В Україні працює портал публічних фінансів Є-data

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Мало хто з нас пильнує власні фінансові витрати, калькулює бюджет сім’ї або зберігає чеки.  Так склалося, що особиста  фінансова культура населення в нашій країні недостатньо розвинена. Що вже казати про контроль за використанням коштів державного бюджету.  А  ці платежі також є нашими фінансовими витратами, адже вони не абстрактні, не «урядові» і не «державні», а публічні – тобто громадські, народні.

І саме таку можливість — контролювати, куди витрачаються бюджетні (тобто наші) гроші — втілено в одному з найбільш динамічних та революційних проектів, що стартував у 2015 році:  в офіційному порталі публічних фінансів України «Є-data». Цей проект втілює ідею оприлюднення в системі Інтернет даних про використання публічних коштів, тобто дає можливість громадського контролю влади.

«Є-data» – це платформа, котра, на відміну від більшості проектів з використання відкритих даних, має законодавче підґрунтя. Вона є офіційним державним ресурсом, на якому інформація оприлюднюється згідно із Законом «Про відкритість використання публічних коштів». Зараз на ній вже можна знайти трансакції Казначейства, а також звітність розпорядників бюджетних коштів, укладені ними договори та акти про їх виконання.

Тобто «Є-data» акумулює найбільшу базу відкритих фінансових даних в країні з максимальним рівнем достовірності, оскільки за порушення передбачені санкції, інформація підтверджена електронно-цифровим підписом, а масиви даних зберігаються в захищеному дата-центрі Міністерства фінансів України.

Для того, щоб на сайті e-data.gov.ua побачити, як витрачаються гроші платників податків, не потрібно значних зусиль: достатньо визначитися з організацією – об’єктом дослідження, знати її  код ЄДРПОУ та скористатися пошуковою системою сайту.

01

Пошук інформації на сайті можна здійснювати на вкладці «пошук за трансакціями» – серед платіжних документів, або на вкладці «пошук за розпорядниками» – серед звітності.

02

Для пошуку по трансакціях необхідно задати часовий період, який має бути не більше, ніж 92 дні. Кожну трансакцію з переліку можна відкрити, просто натиснувши на неї. Інформація відкриється у формі платіжного документу, де зазначено коли, ким, скільки, за що та на чию користь було сплачено:

03

Для більш детального ознайомлення результати пошуку можна вивантажити на свій комп’ютер у вигляді файлу, натиснувши кнопку «скачати». Вся інформація, що міститься на сайті, має машинозчитуваний формат – це обов’язкова умова відкритих даних. Тобто після вивантаження інформацію можна обробляти: фільтрувати, проводити розрахунки, будувати моделі, візуалізувати – все залежить від бажання та навичок користувача.

04

Візуалізовані дані дозволяють більш наочно продемонструвати громадськості основні напрями використання бюджетних коштів. А якщо користувача порталу «Є-data» зацікавить інформація про використання коштів, що відображена в певній трансакції, то, за Законом «Про доступ до публічної інформації», він може звернутися до відповідного суб’єкта владних повноважень із запитом.

Наприклад, жодна державна структура не обходиться без значних витрат на обладнання та програмне забезпечення, але, на жаль, визначити, наскільки подібні витрати виправдані, без додаткової інформації складно. Тому така можливість на порталі теж з’явиться — з появою наступного, окремого модулю «Прозорий бюджет».

05

Популяризувати ідею використання громадськістю відкритих даних про публічні фінанси дуже важливо, адже це простий та дієвий інструмент контролю, здатний підвищити відповідальність розпорядників бюджетних коштів.

Реалізація такого діалогу суспільства і влади – це результат спільних зусиль багатьох людей, об’єднаних ідеєю зробити державну владу більш прозорою, а публічну інформацію максимально корисною для громадськості.

Наталія Кравченко, голова правління ГО “МАЄ БУТИ”

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.