Цього тижня відзначаємо івано-франківського пластуна, журналіста і громадського активіста Тараса Зеня. Днями він привіз із Києва 24 унікальні відеозаписи Івано-Франківська 1962-1978 років.
«Засів на два дні до центрального кіноархіву України. Шукав відео, де фігурує словосполучення «Місто Івано-Франківськ». Таких кіноплівок там вдосталь, але оцифрував лише поки 24, які вважав за потрібне і на які вистачило коштів. На цю роботу скинулось вісім осіб», – розповідає Зень.
Тарас уже добре відомий завдяки популяризації історії рідного міста. Йому належить ініціатива встановлення в Івано-Франківську пам’ятника пластунам, які не зламали своїх присяг. Він же ініціював видання першої аудіокниги про історію Станиславова.
У січні минулого року Тарас Зень привіз із Києва 25 відео 1940-1960 років, коли місто ще називалося Станіславом. Усе це Зень презентує франківцям, аби знали та іншим розповідали.
Цього разу, завдяки праці активіста, місто знову отримало унікальні короткі відео з радянських кіножурналів. Тривалість кожного – в середньому хвилина-дві.
За словами Тараса, тут є важливі види міста, велика частина яких вже не збереглися. Можна поглянути на обличчя ще «радянських» франківців та подивитись, як відбувались різноманітні тогочасні події.
Серед зібраних матеріалів – викопування центрального міського озера, відкриття музею атеїзму в теперішній «голубій» церкві, відкриття кінотеатру «Космос», будівництво драмтеатру, зведення мікрорайону Набережна та інші.
Багато з тих кіноплівок, згідно з архівним реєстром, востаннє брали в руки ще у 1980-х роках.
У четвер, 21 січня, о 18:00 Тарас Зень разом із «репортерівським» краєзнавцем Іваном Бондаревим презентують унікальні кінодокументи у громадському ресторані «Urban Space 100». Заходьте, має бути дуже цікаво.
Comments are closed.