Уже з нового навчального року на українських абітурієнтів чекають серйозні зміни. Ще 29 квітня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України, на виконання Закону про вищу освіту, затвердили новий перелік галузей знань і спеціальностей. Крім того, видали наказ, який запроваджує механізм переходу до нового переліку. То що означають ці зміни і як вони вплинуть на вступників до вишів?
«Новий перелік означає, що Україна перейшла до європейського переліку спеціальностей. Якщо їх раніше було дуже багато, то зараз вони уніфіковані і об’єднані за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста, бакалавра, спеціаліста, магістра, а також перелік наукових спеціальностей об’єднаний в одні шифри галузей знань і спеціальностей», – пояснює проректор з науково-педагогічної роботи університету права ім. Короля Данила Галицького Ігор Жукевич.
За його словами, в університетах провели роботу щодо організації такого переходу, зокрема здійснили подачу відповідних документів до Міністерства освіти для узгодження старих спеціальностей із новими.
«Це відбувається по усіх вищих навчальних закладах України, тому з нового, 2016 року, всі абітурієнти в Україні будуть поступати до вузів уже не за старим переліком спеціальностей, а за новим. Ті ж студенти, які навчаються у вузах в даний момент, будуть завершувати навчання за старим переліком спеціальностей. Робота по підтвердженню актів узгодження уже проведена по всій Україні. Такі акти складаються з двох частин: у лівій – спеціальності, які існували раніше, у правій – як узгоджується старий перелік із новими шифрами», – наголошує Ігор Жукевич.
Як саме виглядають такі зміни, він пояснює на прикладі університету права ім. Короля Данила Галицького. Так, деякі спеціальності не зазнають змін, зокрема, це «Дизайн» чи «Богослов’я». В окремих спеціальностей зміниться назва.
«Правознавство» відтепер звучатиме, як «Право».
«Облік і аудит» зміниться на «Облік і оподаткування».
Спеціальність «Архітектура і будівництво» розділиться на «Будівництво та цивільна інженерія» і «Архітектура та містобудування».
«Управління персоналом та економіка праці» відтепер називатиметься «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність».
«Фінанси і кредит» змінять на «Фінанси, банківська справа та страхування», тобто змінюється зміст спеціальності.
«Програмна інженерія» перейменовується на «Інженерію програмного забезпечення».
«Реклама і зв’язки з громадськістю» об’єднується із спеціальністю «Журналістика». Хоча вузу це не забороняє мати окрему спеціалізацію, в межах спеціальності «Журналістика», за раніше діючим напрямом «Реклама та піар».
«Філологія» в університеті права ім. Короля Данила Галицького відтепер буде називатися «Філологія. Англійська мова» і спеціалізація «Переклад».
Наукові спеціальності об’єднають із освітніми. Якщо раніше окремо існували шифри наукових спеціальностей, то на сьогоднішній день освітні спеціальності за всіма ступенями і рівнями стали об’єднаними в одне ціле. Відбудеться повний процес уніфікації.
«Такі зміни відбуваються тому, що ми рухаємося до європейських освітніх стандартів, це наближає спеціальності в Україні до Міжнародної класифікації спеціальностей. Ці зміни слід розглядати, як один із кроків імплементації прийнятого Закону про вищу освіту», – наголошує Ігор Жукевич.
Через впроваджені зміни, в абітурієнтів можуть виникнути труднощі з розумінням того чи іншого шифру спеціальності при вступі до вищих навчальних закладів. Тому потрібно уважно переглядати правила прийому, в яких абітурієнт може знайти необхідну спеціальність за своїми уподобаннями, відповідно до нового переліку спеціальностей.
Правила прийому з 15 грудня оприлюднені на усіх офіційних сайтах вузів України. Варто також врахувати технічний момент – як тільки надійдуть оригінали актів узгодження, тоді до правил прийому будуть прикріплені додатки, які реалізовуватимуть і Закон, і вищезгадану постанову Кабміну.
Comments are closed.