У Франківську хочуть знизити вартість проїзду в міських маршрутках – з 4 грн. до 3,5 грн., а учнів взагалі возити безкоштовно. Наскільки реальною є перспектива?
Минулої п’ятниці, 11 грудня, у Франківську відбулися громадські слухання по двох рішеннях, які департамент комунального господарства має винести на розгляд виконкому. Обидва стосуються вартості проїзду в міських маршрутках.
Традиційно на слухання прийшло багато журналістів і перевізників, а городян – декілька. Рішення представляв заступник директора департаменту Ігор Сенчук. У них ідеться про коригування тарифу з 4 грн. до 3,5. Причина тому – зменшення вартості паливно-мастильних матеріалів.
«Відколи ми востаннє змінювали тариф, дизпаливо подешевшало на 55 %, – пояснив Сенчук. – У структурі тарифу частина палива займає приблизно 35 %, тобто у 4 грн. – це 1,40 грн. Зараз ці витрати – 90 коп., тож загальний розмір тарифу становить 3,5 грн.».
Ще заступник директора департаменту додав, що франківці зареєстрували електронну петицію про зменшення тарифу, вона набрала необхідну кількість підписів, і це також впливатиме на рішення, яке прийме виконком.
Перевізників така ініціатива, звісно, не тішить. Кажуть, тим більше зараз – коли у місті запроваджують нову схему руху.
«Зрозуміло, що з 1 січня самі мешканці будуть звикати до нових маршрутів, і це знизить прибуток перевізників, – пояснював один із них Олег Сохан. – Тим більше, що січень завжди є найзбитковішим. Тому зараз це питання піднімати не доречно, буде нова схема, маршрути покажуть себе – які рентабельні, а які – ні. До цього питання спокійно можна повернутися в лютому».
А ще по Франківську мають курсувати нові великогабаритні автобуси. Сам Сохан заради експерименту випустив один із таких на свій 60 маршрут.
«І за один день він взяв 100 літрів дизпалива, – каже він. – Ви порахуйте, 100 літрів – скільки це треба коштів?».
Звісно, його підтримали інші перевізники. Мовляв, чому департамент дивиться лиш на те, що подешевшало паливо? Адже зараз люди купили ті великі автобуси, а вони не тільки «з’їдають» більше, але й усі запчастини до них з-за кордону, тобто у валюті.
Сенчук же заявив: у департаменті розуміють, що великі автобуси – це більші витрати, але самих розрахунків цих витрат вони не мають. Перевізники самі можуть надати документи, які підтверджують ці видатки, тоді виконком їх теж візьме до уваги.
Друге рішення – це запровадження безплатного проїзду для учнів шкіл з 1 вересня по 1 червня. Нагадаємо, що такою була одна з передвиборчих обіцянок міського голови Руслана Марцінківа. Сенчук каже, для сім’ї, де є кілька школярів, які їздять у школу, на гуртки, секції, витрати на добирання є добряче відчутними. І самі франківці не раз зверталися до них з такою ініціативою.
«Нині у місті є понад 20 тис. учнів, за попередніми підрахунками, громадським транспортом користується до 20 % з них, – каже він. – При чому міська влада готова відшкодовувати перевізникам витрати. Порахували, що мова йде про 500-600 тис. грн. на місяць з міського бюджету».
І хоча слово «відшкодовувати» перевізників трохи заспокоїло, бо, нагадаємо, за пільги для пенсіонерів їм нічого не дають, та все ж питань було – море.
Звідки взяли цифру, що лише 20 % дітей доїжджають до шкіл? Дало управління освіти – більшість живе біля шкіл, тож мова про тих, хто вчиться у ліцеях і гімназіях. Хіба не буде так, що, отримавши пільгу, школярі їздитимуть частіше? Цілком можливо. Як будуть відшкодовувати? Рахуватимуть у пропорції до кількості всіх пасажирів, принаймні у січні- лютому. Далі має прийти на поміч система електронного квитка.
Як каже Сенчук, у нових договорах, які укладають з переможцями у конкурсі, прописано, що ті згодні на впровадження цієї системи. Коли вона запрацює, буде чітко видно, який перевізник і скільки учнів провіз. До середини наступного року, сподіваються, що впораються.
Разом із тим перевізники обурювалися – а чому не давати учням адресну допомогу, а не запроваджувати таку складну й дорогу схему.
«От порахуємо, білети нам обходяться 750 грн. на місяць, оренда GPS – 160 грн., не знати скільки ще буде коштувати той електронний апарат на квитки, – переконували вони. – Це буде більше тисячі з кожної машини на місяць – гроші, які йдуть не знати куди. Це корупція!».
Простих же громадян на слуханнях більше цікавило, коли ж маршрутки стануть ходити за графіком і там будуть нормальні умови. У департаменті запевнили – все з 1 січня: буде нова схема, на маршрути вийдуть нові переможці конкуру, у них нові договори, там прописана чітка відповідальність за порушення. Трошки почекайте.
Що ж до зміни вартості проїзду, то обидва рішення планують винести на розгляд виконкому уже 28 грудня. І якщо він скаже «так», то нова ціна стане актуальною все з того ж 1 січня.
Comments are closed.