19 листопада 1997 року розпочалася експедиція американського космічного човника «Колумбія», у якій взяв участь перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк. Пригадаємо, як це було.
“Колумбія” перед запуском
Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці, Хотинського району, Чернівецька область в сім’ї сільських вчителів.
Момент старту шатла
Ще у 1976 році Каденюка відібрали до загону радянських космонавтів у групу багаторазової космічної системи «Буран». Підготовку проходив як команди «Бурану».
Запущений супутник SPARTAN
Під час підготовки до космічних польотів та в процесі випробувальної роботи пройшов унікальні інженерну і льотну підготовки. При цьому вивчив космічні кораблі «Союз», «Союз-ТМ», БТКК «Буран», Орбітальну станцію «Салют», частково орбітальний комплекс «Мир» та американський БТКК «Space Shuttle».
Скот витягує роботизовану камеру AERCam Sprint
Роботизована камера AERCam Sprint в робочому стані на орбіті
Камера AERCam Sprint перед запуском на Землі
Каденюк літав більш ніж на 50 типах та модифікаціях літаків різного призначення, в основному — винищувачів, а також на американському тренувальному літаку Northrop T-38.
Вінстон Скотт під час виходу у космос
У 1997 році на момент польоту в космос Леоніду Каденюку було 46 років. Разом із експедицією STS-87 він провів на орбіті Землі 16 днів.
Леонід Каденюк робить експерименти на борту “Колумбії”
Під час польоту виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського досліду з трьома видами рослин: ріпа, соя і мох. Основна мета проведення експериментів — вивчення впливу стану невагомості на фотосинтетичний апарат рослин, на запліднення та розвиток зародка, на експресію генів у тканинах сої і ріпи, на вміст фітогормонів у рослинах ріпи, на вуглеводний метаболізм та ультраструктуру клітин проростків сої, на процес ураження проростків сої патогенним грибом фітофтори.
Такао Дої під час виходу у відкритий космос
Програма польоту передбачала вивід на орбіту і повернення на Землю наукового супутника SPARTAN – 201-4.
Крім цих експериментів в космічному польоті виконувалися експерименти Інституту системних досліджень людини по тематиці «Людина і стан невагомості».
Екіпаж місії STS-87
Кевін Крегель — командир, США (НАСА)
Стівен Ліндсі — пілот, США (НАСА)
Уїнстон Скотт — фахівець польоту, США (НАСА)
Калпана Чавла — фахівець польоту, США (НАСА)
Такао Дої — фахівець польоту, Японія (JAXA)
Леонід Каденюк — фахівець з корисного навантаження, України (ДКАУ)
Comments are closed.