Щорічно в області на ГРВІ та грип хворіє близько 200тис. осіб, в тому числі близько 115 тис. населення припадає на дітей до 18 років, в загальній інфекційній захворюваності ГРВІ та грип – становить 95,4%.
У минулому епідемічному сезоні перехворіло близько 11 % населення області, з них 60% – діти до 17 років. У зв’язку з погіршенням соціально-економічної ситуації, з урахуванням оновленого складу вірусів, що вірогідно циркулюватимуть на території країни та області, у новому сезоні слід очікувати збільшення кількості захворілих на грип та ГРВІ до 15 %.
Грип та гострі респіраторні вірусні захворювання (ГРВІ) є найпоширенішими хворобами людини. Ця надзвичайно велика група інфекцій викликається великою групою збудників, яких налічується понад 100, зокрема вірусами (грипу, парагрипу, аденовірусами, респіраторно-синтиціальними вірусами, коронавірусами, ентеровірусами, вірусами герпесу, риновірусами та ін.) Для групи ГРВІ основною ознакою є тільки синдром гострого запалення дихальних шляхів, тому досить важко без лабораторного дослідження встановити етіологічний фактор і, відповідно, точний діагноз.
Джерелом інфікування є хвора людина. Шлях передачі повітряно-крапельний, тому так швидко розповсюджуються збудники в приміщеннях, організованих колективах, де при відсутності провітрювання їх концентрація збільшується і можливість захворіти зростає. З повітрям збудники проникають у верхні дихальні шляхи, де розмножуються спочатку в клітинах слизової оболонки носових ходів, викликаючи симптоми захворювання – гарячкові реакції, головний біль, нежить, чхання, кашлю, тощо. Від захворівшого нові збудники у великих кількостях потрапляють в повітря, що спричинює швидке їх поширення. Найінтенсивніше розповсюджуються збудники дітьми, які при спілкуванні активно поширюють їх в колективах та власних сім’ях. Також встановлено, що вірус грипу може передаватись і уражати через забруднені руки. Тому миття рук з милом після відвідування вулиці є не тільки гігієнічним, але й профілактичним заходом.
Грип небезпечний своїми ускладненнями – бактеріальними пневмоніями, отитами, ринітами, синуситами, ангінами, менінгітами, тощо. Бактеріальна суперінфекція, яка нерідко виникає при грипі, може призвести до розвитку синдрому токсичного шоку .
Грип може спровокувати загострення хронічних захворювань легень (астма, бронхіт), серцево-судинної системи (міокардит, перикардит), ревматизму, ниркової недостатності або ендокринних розладів (цукровий діабет). Грип дуже небезпечний для людей, котрі тривалий час одержують аспірин, бо може розвинутись синдром Рея (ураження головного мозку і печінки). Для дітей на першому році життя та осіб старше 60 років є високим ризик ускладнень – до 60-65%. Надзвичайно небезпечний грип для вагітних – як для майбутніх матерів, так і для ненароджених діточок.
Який основний метод захисту від грипу?
Найбільш ефективним методом захисту від грипу є щеплення протигрипозними вакцинами. Серед медичної спільноти на сьогодні вже існує загальне усвідомлення того, що єдиним надійним засобом профілактики цієї хвороби, а також важкого перебігу, ускладнень та смерті від грипу є вакцинація. Як свідчать численні закордонні дослідження, економічна ефективність профілактики грипу є однією з найкорисніших щодо бюджету стратегій превентивної медицини
За даними ВООЗ: щеплення проти грипу попереджає захворювання у 70-90% здорових людей; знижує рівень смертності від грипу на 39-75%; сприяє зниженню кількості госпіталізацій пов’язаних з захворюванням на грип і пневмонію 27-34%; у дітей з бронхіальною астмою, вакцинація знижує кількість приступів загострень хвороби в сезон грипу на 22-41%; у пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями вакцинація на 55% знижує частоту виникнення інсульту і на 67% – інфаркту міокарда; вакцинація здорових людей працездатного віку знижує кількість невиходів на роботу на 78%.
Вакцинопрофілактика особливо ефективна при максимальному охопленні дітей, дорослих у колективах.
Вакцинація проти грипу в Україні не є обов’язковою, тому вакцини проти грипу закуповуються за кошти місцевих бюджетів або за кошти окремих фізичних осіб.
В області вакцинопрофілактика грипу не набула широкого розповсюдження: за останні роки кількість щеплених в середньому щороку складає біля 1,5тис. осіб, що не створює належного колективного імунітету і сприяє поширенню грипу серед населення.
В епідемічному сезоні 2015 – 2016 рр. консультаційна нарада ВООЗ рекомендує для Північної півкулі використовувати вакцини проти штамів вірусів грипу, що ймовірно будуть циркулювати на території України, а саме:
– вірус подібний A/California/7/2009 (H1N1)pdm09;
– вірус подібний A/Швейцарія/9715293/2013(H3N2);
– вірус подібний В/Phuket/3073/2013.
Також слід зазначити, що до складу чотирьохвалентної вакцини введено компонент подібний вірусу B/Brisbane/60/2008.
Де і як можна отримати щеплення? Згідно п.6 «Порядку відпуску громадянам медичних імунобіологічних препаратів», затвердженого наказом МОЗ України від 16.09.2011 року № 595, лікар ЛПУ повинен виписати рецепт на необхідну вакцину та пояснити обов’язковість проведення щеплення у кабінеті щеплень ЛПЗ після проведення медичного огляду.
Вакцина в аптечному закладі запаковується в термоконтейнер із «холодовим елементом». Покупцю видається вакцина з інструкцією про використання українською мовою та касовим чеком з датою та годиною продажу. Придбана вакцина дозволена до використання протягом 2-х годин з моменту продажу у кабінеті щеплення ЛПЗ при суворому дотриманні умов зберігання та санітарно-гігієнічних умова.
Які протипокази до застосування вакцин проти грипу?
Особливих протипоказів до застосування вакцин проти грипу немає. Звичайно не бажано проводити щеплення особам, в яких на момент щеплення є захворювання, яке супроводжується підвищенням температури, гострі інфекційні захворювання або загострення хронічного захворювання. Алергія до курячих яєць, курячого білка, неоміцину, формальдегіду, октоксинолу-9(ваксігрип).
Які застережні заходи профілактики грипу та ГРВІ є ефективними:
До вакцинації і до того часу поки завдяки їй не виробиться в організмі імунітет проти грипу, рекомендую такі застережні заходи, щоб не заразитися вірусом грипу або ГРВІ:
– до початку епідемічного підйому захворюваності на грип (не пізніше 10-14діб) отримати щеплення;
– уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
– обмежити відвідини місць великого скупчень людей;
– часто провітрювати приміщення;
– часто мити руки з милом, прагнути не торкатися очей, носа або рота немитими руками;
– уникати обіймів, поцілунків і рукостискань;
– прикривати ніс та рот при чханні або кашлі, одноразовою, носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;
– якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.
– проводити вологе прибирання приміщень не менше 2-х разів на день;
– забезпечити оптимальні параметри вологості та температури повітря в приміщенні (температура близько 200С, вологість 50-70%). Вірус годинами зберігає свою активність в сухому, теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнується в прохолодному, вологому та рухомому.
Comments are closed.