Ніяких скриньок у маршрутках, печатка нотаріуса і зрозуміла ціль – Кабмін розказав, як треба збирати допомогу бійцям АТО…
Українським волонтерам зараз далеко не просто, і франківські тут не виняток. Вони вже не раз били на сполох – потоки допомоги від людей щодень менші. Дається взнаки втома від річної війни, яку і війною ніхто не називає, а так – АТО і то з перемир’ям, та ще й народ через всі економічні перипетії добряче збіднів. З іншого боку – розвелося чимало псевдоволонтерів, які наживаються на людському бажанні допомогти, тим самим крадучи довіру і до тих, хто працює чесно.
Без довіреності не підходь
У правовому полі щодо збору допомог досі було чимало білих плям, але от уряд видав постанову, яка ніби має зробити весь процес збору коштів максимально прозорим і підзвітним. Правила прості та вкладаються на один аркуш паперу.
Отож вже нині публічно збирати гроші на допомогу ЗСУ мають право лише ті, хто діє від імені або на користь благодійної організації (БО) чи Міноборони. Людина, яка запевняє вас, що збирає гроші бійцям, повинна показати нотаріально посвідчену довіреність від керівника БО, де ще має бути чітко вказано – на що саме, в якому місці і скільки часу вона збирає гроші. Скринька повинна бути опломбована і мати інвентарний номер. А ще ця постанова забороняє практику, яка була доволі поширена у Франківську – збирати гроші в маршрутках, на зупинках, дорогах. Відкривати скриньку можна лише у службовому приміщенні БО, по сумі складається акт, а потім гроші мають іти в касу БО чи на її банківський рахунок.
Щодо людей, які збирають кошти від імені чи на користь Міноборони, – у них на руках теж має бути відповідний документ – договір з МО. Хоча, чесно кажучи, про таких у Франківську не чути, що й не дивно, бо ж рівень довіри до Мінборони не надто високий – і помагати воліють хлопцям напряму, а не через київські кабінети.
На перший погляд все дуже просто, але ця постанова змінила роботу франківських волонтерів.
Усі звіти є
Волонтерів БО «Благодійний фонд «Завжди з тобою» у франківських маршрутках бачив, напевно, кожен. Переважно студенти зі скриньками збирали гроші на армію, пораненим, хворим.
«З 1 липня, після виходу постанови, ми збір коштів для армії припинили, – запевняє керівник БО Галина Киндякова. – Зараз збираємо для онкохворих дітей міста, от більше 20 заяв у нас є».
Жінка показує на добрячу купу документів. Разом із тим, запевняє, хлопцям все одно помагають, бо приходять призовники, відпускники, мами, дружини, просять форму, рюкзаки, рукавиці.
«В нас виходу іншого нема, забороняють збирати на армію, не збираємо. Але якщо люди звертаються, не відмовляємо», – додає керівник.
За які гроші? Запевняє, є ще у них внески від засновників. Пані Галина каже, поки що не дуже розібралися з усіма тонкощами постанови. Для прикладу, що збирати у скриньки на армію не можна лиш у місцях руху транспорту, а у всіх решті дозволено, мовляв, подивляться – якщо і справді можна, то будуть збирати.
На її думку, зараз не дуже правильно ставити обмеження волонтерам зі скриньками.
«Ми звертались у багато організацій про допомогу, реакції як такої нема, і скриньки – це був єдиний вихід, – розповідає Киндякова. – У нас із документами все гаразд, є касова книга, є акти інкасації, двері офісу завжди відкриті, всі можуть зайти і подивитися документи. До нас навіть група викладачів з Прикарпатського приходила, бо їхні студенти – наші волонтери. Усе переглядали, все гаразд».
Щодо закликів, які лунали від інших волонтерів міста, – «не кидати грошей у скриньки» – Киндякова каже, що жодних конфліктів з іншими організаціями у них нема, ніхто й ніколи не приходив сваритися.
«А не хоче людина у скриньку кидати, можна принести гроші в офіс, – розповідає вона. – Ми виписуємо касовий ордер і потім можна перевірити, куди пішли ці гроші».
Каже, співпрацювали з іншими волонтерськими організаціями, брали у них списки поранених.
«От станом на 1 липня ми перерахували Мокляку – 18 тис. грн., Зеленюку – 6 тис., Кукуляку – 6983 грн., – зачитує вона список. – Це від 1 січня і це немалі цифри, і все на підставах заяв від рідних, і всі звіти ми здаємо у міськвиконком».
Ще Киндякова запевняє, що працюють лиш з перевіреними волонтерами і за свою роботу ті гроші не беруть. Хіба що погода важка – спека чи холод, тоді, як і дозволяє закон, можуть дати їм 20 % від зібраного. «Бо то ж діти, студенти, не можуть же працювати цілий день без якоїсь водички чи пиріжка», – каже вона. Скільки за один день можна зібрати в скриньку? «Від 100 до 400 грн.».
Посвідчення – то проблема?
«Я проти того, аби збирати гроші у скриньки у маршрутках і на вулицях, – каже волонтер ГО «Промінь-ІФ» Вероніка Дичковська. – Це дає можливість шахраям користуватися людською добротою і бажанням допомогти. Тому громадські активісти Франківська ще півроку тому зустрічалися з обласною владою і пропонували, аби ці речі заборонити. Я не хочу сказати, що всі фонди такі, але, думаю, що достатньо людей на цьому заробили. Адже у будь-якого фонду є розрахунковий рахунок, є можливість зняти офіс, відзвітуватися. І тоді все прозоро».
Як каже Дичковська, були навіть випадки, що волонтери розбиралися з тими благодійними фондами і виходили на людину, якій мала йти допомога.
«От є хвора дитина, беруть у мами документи, згоду на використанні персональних даних, ставлять людей зі скриньками, ті збирають не знати яку суму, а мамі приносять тисячі три. Скільки зібрали, куди пішло – не відомо», – говорить волонтер.
У своїй волонтерській практиці вона взагалі намагається не мати справи з грошима – є люди, яким потрібна допомога, є люди, які хочуть помогти, тож намагається просто звести їх разом. «Довіра – це річ, яку важко заслужити, але легко втратити», – каже Дичковська.
А Лідія Анушкевичус з добре відомої у Франківську громадської ініціативи «Свій за свого» вважає, що навряд чи ця постанова викорінить псевдоволонтерство.
«Навести лад може міліція і СБУ, – говорить вона. – Якщо органи будуть виконувати свої функції, то не потрібні ніякі постанови. Всі добре знають реальних волонтерів у місті і шахрайські фонди. Постанова не завдасть клопоту шахраям, бо хіба нотаріальне посвідчення – то проблема? Боюсь, що це чергова видимість роботи. Останній час перестала реагувати на всі постанови, які приймають і ніхто їх не виконує. А ми просто робимо свою роботу, поки ми потрібні людям».
Comments are closed.