Соціум

Чи можна кидати благодійні гроші у скриньки?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Люди зі скриньками – доволі часте явище на вулицях Івано-Франківська. Хтось просить гроші на лікування важкохворої дитини, хтось на АТО. Натомість волонтери б’ють на сполох і закликають франківців не кидати гроші у скриньки. На їхню думку, серед тих, хто виймає гроші зі скриньок, багато шахраїв. Навіть якщо у «збирачів» є всі документи, це ще не означає, що вони працюють чесно.

Саме таких «благодійників» недавно затримала Самооборона Івано-Франківська. Ними виявилися гастролери зі Львова. То були представники трьох фондів – «Самопоміч», «Шанс на життя» та «Сильні духом». Документи в порядку, все законно, однак гроші йшли не зовсім за призначенням, кажуть у Самообороні.

«Там діяла шахрайська схема з відмивання грошей, – говорить координатор Самооборони Івано-Франківська Юрій Лоп’янецький. – У них дійсно були всі папери, договори з батьками, але батькам вони давали лише 2-4 тис.грн. При цьому один волонтер за день збирає десь 500, 700, а то й 1500 грн. І якщо ці фонди були в чотирьох областях і в кожному місті виходили від 7 до 15 волонтерів, то можна порахувати, які гроші вони збирали, і що отримували батьки».

Люди, яких затримала Самооборона, написали пояснювальні записки, де зізналися, що вони отримували 30-40 % з назбираних грошей.

grnn

А от 18-річні збирачі від БФ «Самопоміч» виділилися – юнаки буцімто збирали кошти на лікування хворої дитини, а насправді – собі на «Жигулі». Про це свідчили повідомлення у телефоні псевдоволонтера. Після затримання за хлопцем приїхав тато, принаймні так він представився. Самооборонівців здивувало, що «тато» ані слова не сказав синові про його нечесну благодійність. Зараз він уже у Львові.

«Усі без винятку фонди, які запустили волонтерів зі скриньками по місту, – це є шахраї, – стверджує громадський діяч Роман Островський. – Нормальні, адекватні благодійні фонди не збирають гроші через скриньки».

Островський розповідає, як працюють подібні благодійники. В організацію приходить мама хворої дитина, підписує договір і приносить копію усіх документів. Через деякий час їй кажуть – ми вас поставили в чергу або, вибачте, ми вам відмовляємо. А самі з документами хворої дитини їдуть в інше місто і там збирають гроші, мама про це навіть не знає. На скриньках пишуть телефон не мами хворої дитини, а фонду.

Є й інший варіант збору кош­тів – скриньки без волонтерів. Наприклад, у магазині «Comfі», що на Мазепи, таких є три: точніше дві прозорі пластикові банки (там на вечір вівторка було по 30-40 грн.) та одна кольору хакі саморобна коробка (там уже нічого не побачиш). Кожен може собі обрати, кому допомогти. БО «Діти Милосердя» – збирає гроші пораненим бійцям АТО, БФ «Покрова» – на лікування хворої дитини, БО «Дотик ангела» – невідомо кому. Є телефон, дзвонимо. Виявляється, організація допомагає дитячим будинкам, якими опікуються монахині у Горохолині та Крихівцях, це Дім милосердя Святого Миколая та Дім Матері і Дитини.

«Гроші дуже важко збираються, це 20-30 грн. на місяць, – каже керівник БО «Дотик ангела» Галина Ямківська. – Доводиться докладати свої, аби не було соромно їхати до дітей-сиріт. Я навіть не маю за що скриньку купити, треба 120-150 грн., тому ставлю банки».

За словами Галини Ямківської, вона має лист-прохання від монахинь і на гроші зі скриньки купує те, що вони просять. Каже, в неї є власне рекламне агентство, а благодійництвом почала займатися через особисті проблеми. «Мені 24, і я кілька років не можу завагітніти, вийшла заміж у 18, – говорить жінка. – Тому вирішила допомагати дітям-сиротам».

БФ «Покрова» збирає кошти на лікування дитини. На банці – жодних контактів, ані телефону фонду, ані мами дитини. Номер їхнього телефону знайшли на оголошенні, де фонд запрошує до співпраці волонтерів. Так діз­налися про оплату роботи для збирачів – відсоток з назбираних грошей (але який саме, не сказали), гроші платять щодня. А щодо хворої дитини, то, виявляється, вона з Львівської області. Телефон мами пообіцяли дати пізніше.

БО «Діти Милосердя» збирає кошти пораненим бійцям АТО. За телефоном на скриньці говоримо з отцем Василем Довганюком. Він каже, що це благодійна організація від УГКЦ і от лише нещодавно волонтери повернулися з-під Дебальцевого, возили туди допомогу воякам.

«Це все шахраї», – говорить Роман Островський і зауважує – жоден фонд із Франківська, який виставив скриньки, не збирає гроші власне франківським дітям. За його словами, фондам це не вигідно – мама буде перевіряти кожну копійку.

Проблему з благодійними фондами треба вирішувати на законодавчому рівні, вважає Островський, бо за законом до них немає за що вчепитися.

«Я закликаю людей взагалі не кидати гроші у скриньки, тому що неможливо перевірити, куди йдуть гроші, – каже волонтер Вероніка Дичковська. – Може, комусь ті кошти і передають, однак левова частина йде в кишеню так званим благодійникам».

Отже, перш ніж кидати гроші у скриньку, задумайтесь – чи не скидаєтеся ви комусь на «Жигулі».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.