Соціум

В Івано-Франківську вперше в Україні проведуть зимовий «Велодень»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Активісти «Теплого веломіста» вирішили розвіяти стереотипи про те, що для їзди на велосипедах є свій сезон, та довести, що пересуватися на них можна і взимку. Вже наступної суботи, 24 січня, в Івано-Франківську вперше в Україні проведуть зимовий «Велодень». Тут будуть навчання, інструктажі, обговорення та перегляд фільмів. Усі на роверах і все про них.

Велодень3

Організатором такої події у місті став один із велоактивістів Віктор Загреба. Каже, на початку січня їхав собі по Новгородській, і тут йому посигналив якийсь чоловік на джипі. Загреба зупинився, мовляв, що трапилося, і почув від водія: «Ну, сигналив, що я тут їду, аби ви не впали, бо слизько. І взагалі велосезон закінчився, чого ви їздите?».

«Цим заходом ми хочемо сказати, що велосипед – це також засіб пересування по місту, для якого нема сезону, як нема сезону для маршруток, автівок чи сезону ходіння пішки, – говорить Загреба. – Люди ж не перестають ходити пішки, якщо на дворі мороз? У Копенгагені чи Гельсінкі люди собі спокійно їздять по снігу в мороз і так само можна і треба робити це в нас. Звідси й уся ідея – показати всім, що ровер підходить і для зими».

Взагалі «Велодень» – це всеукраїнська акція, яку вже близько 10 років проводять у всіх обласних центрах України, але у травні. А от зимового ще не було. Франківські роверисти – перші!

Отож на 24 січня у місті планують змістовну й різнопланову велопрограму, яку поділять на три частини.

 

Перша буде у прямому й переносному значенні – на колесах. Роверисти зберуться біля Ратуші о 12.30, де проведуть кілька заходів, які плавно переходитимуть один в другий. Наприклад, будь-який велосипедист зможе отримати безкоштовну консультацію від досвідчених механіків або навіть поремонтувати щось на місці.

«Також плануємо запустити пілотний проект велошколи, – розповідає Загреба. – Це будуть такі теоретичні та практичні уроки їзди в умовах міста з досвідченим тренером попереду. Він буде вчити, як проїздити перехрестя, як правильно вибирати місце на дорозі, як правильно показувати свої маневри. Хочемо з весни зробити такі уроки регулярними. Ключова перешкода, чому багато людей у Франківську не їздять на велосипедах, зовсім не через брак інфраструктури, а через страх. Це такий емоційний бар’єр, коли людині страшно їздити поруч з машинами, і найпростіший спосіб його подолати – просто навчити безпечно рухатися, прогнозувати ситуацію і бути прогнозованим та зрозумілим автомобілісту».

Після навчальної частини проведуть невеличкий спільний заїзд містом за маршрутом: площа Ринок – Галицька – Василіянок – Гаркуші – Лепкого – Незалежності – Грушевського.

 

Потім на Грушевського, 19, у громадському ресторані «Urban Space 100» відбудеться невеликий форум – з презентаціями, запитаннями та відповідями.

За словами Загреби, в місті є чимало велотусовок, які регулярно щось організовують. Наприклад, традиційний весняний «Велодень», дівчачий велопарад, нічні покатушки, дитячі велоперегони, тому важливо їх усіх об’єднати для співпраці, нових ідей і проектів.

Ще на велофорумі для всіх презентуватимуть проект вулиці Набережної, а саме облаштування на ній першої в місті велодоріжки.

«Нас зараз є може п’ять людей, які активно в темі, працюють з цими паперами, ходять на наради, чогось добиваються, а інші просто чули, що має бути велодоріжка, – пояснює Загреба. – Цього мало, треба, аби знали всі, як воно має бути насправді».

До речі, велоактивісти пильно відслідковують ситуацію. Коли 19 грудня минулого року на Набережній проводили прес-конференцію з нагоди часткового відкриття, то велоактивісти заявили своє «фе».

«Ми туди приїхали заявити про те, що виконавці не дотримуються обіцянок з облаштування велодоріжки, – говорить Віктор Загреба. – На одній з ділянок, де вона має бути, як обіцяли, просто почали ставити бруковану тротуарну плитку. Може десь з 50 метрів ділянки. Ми й забили на сполох. Потім мали зустрічі в ОДА, з проектувальниками, донесли до них наші побажання».

Поточного проекту, каже Загреба, вони ще не бачили, але останні чернетки їх задовольняють. «Там врахували всі наші побажання, – стверджує активіст. – Аби доріжка була по всій довжині вулиці – від Галицької до Мазепи, аби була двостороння, відокремлена бордюром, зі з’їздами за європейськими нормами. Частково велодоріжка буде йти по одному боці вулиці від моста до Кармалюка, а там, де починаються забудови, перейде на інший бік. Пропонуємо, аби там були світлофори з кнопкою на вимогу, аби велосипедисти й пішоходи могли безпечно переходити Набережну, бо це швидкісна вулиця».

І нарешті третя частина велодня – перегляд кіно від фестивалю короткометражних фільмів «Wiz-Art» зі Львова. Звісно на велотематику.

Практичні поради для їзди взимку:

Одягайтеся трошки тепліше, ніж ви йдете пішки. Обов’язково рукавиці, шапка та тепле взуття. Якщо їхати довше ніж 15 хвилин, то мерзнуть пальці на ногах.

Будьте якомога помітнішими, аби водії вас бачили і вчасно реагували. Обов’язково мають бути світлові прилади, яскравий одяг, особливо зараз, коли швидко темніє і вдень може бути досить похмуро.

Не треба боятися снігу. Є зимові та шиповані шини для велосипедів, але для зимової міської їзди підійдуть і звичайні. Єдине – не поспішайте та будьте максимально обережними на поворотах.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.