Франківці все частіше відвідують тренажерні зали. Різні за віком і параметрами люди старанно працюють над власним тілом. Багато хто вдається до спортивного харчування, аби швидше відновлювати сили чи палити жири. Якщо зайти у спеціалізовані магазини, то знайдемо амінокислоти, протеїн, креатин, анаболічні комплекси, харчові добавки… Що воно таке та чим відрізняється від отрути?
Шкода – це не міф
Колись ті добавки вживали лише бодібілдери. Та зараз і непрофесіонали носять із собою пляшки-шейкери з сумішами, п’ють їх у визначені години, часто не розуміючи, як впливає на здоров’я такий напій. Якщо полазити в інтернеті тематичними сайтами, знайдемо десь таке визначення: «Спортивне харчування – продукти, що складаються із суміші білків і вуглеводів, призначені для людей, які займаються спортом або ведуть активний спосіб життя». На тих же сайтах «розвіюють міфи» про шкідливість препаратів і радять купляти лише те, що є… у них.
Але навіть білки можуть бути шкідливими:
«Надмірне вживання білків – це токсичне навантаження на нирки та печінку, розлади шлунка, організм швидше «зношується», – каже Любов Коваль, лікар спортивної медицини. – У всьому має бути золота середина».
Любителі спорту вдаються навіть до уколів (прізвищ самих спортсменів у цьому тексті не буде, адже вони вживали заборонені препарати).
«Друг колеться тестостероном пропіонатом, також п’є суміші, – каже 27-річний Олексій, відвідувач одного з франківських тренажерних залів. – За два роки тренувань він став іншою людиною – постійно нервовий, агресивний».
Пропіонат відносять до андрогенно-анаболічних стероїдів. Коли «Репортер» в одному з спортклубів спитав про ці капсули, то менеджер довго їх шукала, а потім відповіла, що немає:
«Зате є інші препарати тестостерону, – лагідно каже вона. – Наприклад, TestoJack, 60 капсул – 210 грн., 120 капсул – 365 грн.».
Якщо серце витримає
Імпортне спортхарчування далеко не завжди є якісним, розказують хлопці. Багато підробок везуть із Туреччини, Польщі, вони можуть містити не тільки білки, а й гормони анаболічної дії та антибіотики.
«Заборонені препарати – це швидкий результат. Але завжди є побічна дія, – пояснює Любов Коваль. – Ослаблюється синтез власного тестостерону, тому виникає імпотенція. Анаболічні стероїди порушують роботу серцево-судинної системи. Часто спортсмени після таких препаратів страждають від вугрів і фурункульозу. Якщо перервати прийом, може бути синдром відміни – все, що надулося, дуже швидко здується. Анаболіки негативно впливають на гормональну функцію, вколювання тестостерону – ще й на центральну нервову систему. Цей гормон робить людину збудливою, неврівноваженою, агресивною. Та найгірше – коли гіпертрофується серцевий м’яз, ми називаємо це «бичачим серцем». Серце збільшується і не справляється з роботою».
Легальні допінги
«Щоб побудувати м’язеву структуру, не зможеш з’їсти стільки білка, скільки тобі потрібно, з їжі. А такі препарати допомагають утримувати м’язеву масу, – говорить про білки й протеїни Ярослав, 23-річний франківець. – Добавки є різні – від них можна схуднути, набрати вагу, стати енергійнішим. Аби не було шкоди для організму, треба розраховувати добові потреби індивідуально – білки, жири, вуглеводи. Наприклад, людина важить 80 кг, то їй потрібно 160 г білка на день, щоб відбувся нормальний обмін речовин. Важливі ще й кілокалорії, тому потрібна дієта. Якщо вживати більше білка – він не засвоюється і шкодить ниркам. Але їсти порошки постійно не будеш, хоча залежить від того, як налаштуєшся. Хімія – це синтезовані гормони, вони допомагають швидше набрати м’язи».
«Найчастіше купляють креатин і протеїн, – розповідає Ігор, продавець в одному зі спеціалізованих магазинів у Івано-Франківську. – Часто беруть препарати, які підіймають рівень тестостерону: суміші мінералів і вітамінів, «трібулус террестріс», D-аспаргінову кислоту, амінокислоти, бустери тестостерону. На це людина витрачає 500-1000 грн. на місяць. Щодня до нас заходять й питають, чи є анаболіки, стероїди. У магазинах їх не купиш, лише через інтернет. У мережі можна замовити будь-що».
Згаданий «трібулус» спортсмени називають легальним допінгом. Як пояснює Любов Коваль, такі препарати не мають заборонених речовин:
«Це не штучно створений гормон, тому він легальний. Екстрагований з рослини левзеї, адаптогену, який стимулює власний синтез. Бустер – анаболічний комплекс, збільшує продукцію природного тестостерону – тому він теж дозволений».
Може й справді спортивне харчування корисне, якщо вживати його помірковано. На жаль, люди хочуть швидких результатів без особливих зусиль, тому вдаються до анаболіків чи стероїдів, ігноруючи їх шкідливість. Чи варте воно таких грошей, а головне – здоров’я?
Comments are closed.