Соціум

Нові паспорти: біометрія без арифметики

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Про те, що українцям видаватимуть біометричні паспорти, говорять уже давно. Як мінімум роки з чотири, відколи ще Янукович оголосив – країна взяла курс на зближення з ЄС. Спочатку їх видачу обіцяли з січня 2013-го, далі – з січня 2014-го, хоча якраз тоді українцям було не до того. Тепер маємо нову дату – січень 2015 року.

biometr-zagran

Вірити уже якось важко… Але обласні підрозділи міграційної служби вже почали отримувати для цього перше обладнання. Спробуємо розібратися, де та як прикарпатці зможуть отримати паспорт нового зразка.

Отож офіційно історія з біометричними паспортами в Україні почалася у грудні 2012 року. Тоді набрав чинності закон «Про єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України». А от наступний знаковий документ прийняли аж у травні цього року. Це постанова Кабміну про те, як має виглядати той паспорт і як саме його повинні видавати.

Зразу наголосимо: у першому документі йшлося і про внутрішні біометричні паспорти, у другому ж – лише про закордонні. Як воно виглядатиме?

Це не буде пластикова картка, як багато хто собі думав. Це буде звична книжечка на 32 сторінки з обкладинкою синього кольору. Однак на паспорті з безконтактним електронним носієм буде додатково зображено емблему цього носія. А сам чіп вшиватимуть у форзац документа. На нього внесуть ту ж саму інформацію, що міститься на сторінках паспорта. А ще – відцифрований образ обличчя та електронний підпис.

Плюс – відбитки пальців. Щодо останніх, то якраз у понеділок, 1 грудня, Кабмін затвердив порядок отримання відбитків – їх можуть взяти лиш за вашою письмовою згодою.

Стосовно вигляду паспорта додамо, що всі внутрішні сторінки прикрашені зображеннями видатних місць України. Правда, жодної пам’ятки з Прикарпаття там нема, а жаль. На останній сторінці буде попередження – оскільки в паспорті є електронний носій, його просять не згинати, не пробивати дірки і не нагрівати.

А тепер від теорії до практики. Куди ж з 1 січня звертатися прикарпатцям, які хочуть отримати біометричний паспорт? Справа у тому, що ще на початку осені в обласному управлінні міграційної служби повідомили: порядок прий­няття документів на видачу паспортів змінюється. І нести їх треба не в міграційну службу, а в центри надання адміністративних послуг (ЦНАП). Ще з 1 жовтня це нововведення запрацювало з внутрішніми паспортами, а якраз з 1 січня мало б стосуватися і закордонних. Аж тут нагрянула біометрія.

Як каже керівник Івано-Франківського ЦНАПу Богдан Питель, свого часу було доручення віце-прем’єра Володимира Гройсмана – міграційні служби мають передати відповідне обладнання ЦНАПам. «Вони цього не зробили, а ми, на жаль, не можемо це обладнання закупити, зрештою, це й не доцільно, бо його закупила міграційна служба, – каже Питель. – Тож, якщо за місяць нічого не зміниться, вся робота по закордонних паспортах лишиться за міграційною службою».

В обласній міграційній службі у розмові з «Репортером» послалися на постанову Кабміну і запевнили – усі документи для отримання закордонних паспортів треба нести до них.

Як каже керівник прес-центру служби Василь Гультайчук, вони вже навіть отримали обладнання на облаштування одного робочого місця для прийняття документів саме на біометричні паспорти.

«Плюс треба розуміти, що це комунікації, захист персональних даних, не так просто, що переніс туди комп’ютер і принтер і все», – додає він.

Одне робоче місце на всю область – таки не багато.

«Тут усе залежить від нинішніх можливостей держави, – говорить Гультайчук. – У нас і до тепер було лиш сім систем, у найбільших райцентрах та в самому Франківську».

Як нам стало відомо, ще одним місцем на території області, куди можна буде йти за біометричним паспортом, є ДП «Документ». Директор франківської філії Галина Дегтярьова підтвердила, що підприємство вже закупило відповідне обладнання – і теж лише на одне робоче місце.

А от питання, яке поки що лишається без відповіді – це ціна біометричного паспорта. Ані в міграційній службі, ані в «Документі» її не знають. Чекають відповіді з київських кабінетів. З наявної інформації є тільки слова керівника прес-служби ДМСУ Сергія Гунька, що сам бланк коштуватиме 15 євро. І то ця цифра не фігурує у жодних офіційних документах, тим більше, що ціна паспорта має бути прив’язана до гривні. А є ще держмито та додаткові платежі, і вони цілком імовірно будуть змінені. У чому мало хто сумнівається – що біометричний паспорт коштуватиме менше звичайного.

Висновок напрошується сам – отримати біометричний паспорт вже після 1 січня прикарпатцям буде таки проб­лемно.

Кілька фактів про нові паспорти:

Біометричний паспорт не означає, що одразу з’явиться можливість без візи їздити до Європи. Безвізовий режим з ЄС не запроваджений.

Не буде проїзного документа дитини. Дитині треба буде виготовляти повноцінний паспорт. Дійсний він буде протягом чотирьох років.

Жодних додаткових документів для отримання біометричного паспорта не потрібно.

На виготовлення паспорта дається 20 робочих днів, якщо це звичайний регламентний варіант, і сім днів, якщо йдеться про оперативність, з доплатою.

Закордонний паспорт старого зразка залишається дійсним до закінчення його терміну.

Українці мають право володіти двома закордонним паспортами одночасно.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.