Дубовецька громада складається з 15 сіл. Найбільшим з них є Дубівці, воно ж – адміністративний центр громади. За статистикою, до лютого 2022 року у громаді було 1980 людей. Зараз ще менше. Тут є села, де заселені лише кілька хат, а в селі Озерце мешканців – троє.
Тож громада стикнулася з типовою для сіл проблемою – молодь виїжджає, дітей усе менше. Але тутешнє керівництво має стратегію – розвивати промисловість, щоб не просто втримати людей, а привабити їх.

Про життя громади у рамках престуру, який організувало Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України, розповів очільник громади Павло Андрусяк.
У громаді в нас є два ліцеї і п’ять філій, медицина – це три амбулаторії та сім ФАПів. Ми не маємо власної первинної ланки, у нас вона спільна з Галичем. Єдине, що ми жорстко тримаємо, це є ФАПи, – каже Андрусяк. – На жаль, в державі є певні норми, якщо в селі проживає менше 700 людей, то ФАП державою в селі не фінансується. У нас всі ФАПи знаходяться в селах, де 100, 200, 300 людей. Для нас було принципово зберегти ці ФАПи, і вони повністю на бюджеті громади. Це понад 1,5 млн грн на рік.
Мережа культури – це 11 закладів (клуби, будинки культури) і 10 бібліотек. Голова каже, багато розмов точилося навколо їх закриття. Але вирішили, що вони мають працювати, особливі в часи війни.
Бюджет громади за 2024 рік – десь в районі 83 млн грн. Це я про власні надходження, – уточнює Павло Андрусяк. – І кожна десята гривня з дохідної частини була спрямована на підтримку ЗСУ.
Так 2,5 млн грн громада направила на закупівлю обладнання для військових частин. 1,1 млн – перерахували грошима.
Друга велика частина –це підтримка сімей військовослужбовців, – каже голова. – За 2024 рік – це 3 млн 850 тис. Це кошти на проходження опалювального сезону, допомога до Дня Незалежності, виплати при потребі лікування, реабілітації та звичайно, не дай Бог, у разі загибелі.
З початку 2022 року всі, хто отримує зарплату з бюджету сільради, перераховують одноденний заробіток на підтримку ЗСУ. Торік ця сума склала 870 тисяч, а загалом – 2,6 млн від 2022 року.
Сьогодні з громади служать 387 людей. На жаль, є 34 загиблих, один у полоні, 15 зниклих безвісти.
Щодо переселенців, то, оскільки громада невелика, їх небагато. Наразі залишилося 5 людей, які живуть у селі Кінчаки – у приміщенні колишньої школи. Такоє є шелтер у Маріямполі. Його підтримують спільно з БФ «Карітас», нині там живе 35 людей.
Що стосується стратегічного напрямку розвитку громади, можливо, це прозвучить дивно, але, незважаючи на те, що ми сільська громада, ми розвиваємо саме промислову складову, – каже Павло Андрусяк.- Основним партнером громади залишається ПрАТ «Івано-Франківськцемент». Ще одним великим інвестором є компанія ТзОВ «Гудвеллі Україна», яка працює в агросекторі. Завдяки промисловим підприємствам у громаді вже створені понад 500 робочих місць, ще близько 200 – у процесі створення.
Нині на цих підприємствах працюють не тільки місцеві, але й приїжджі, тож стратегічна лінія громади – створити для них відповідні умови.

Алже ПДФО з їхньої зарплати – це наші податки. Тому ми хочемо, щоб у них був і повний пакет соцпослуг, – пояснює голова громади. – Що я маю на увазі? Щоб батьки, які приїжджають на роботу, брали з собою дітей. Ми вже зробили реконструкцію одного садка – вклали 16 млн грн, зараз на черзі – другий садочок. От батьки приїджають, залишають дитину в садку на ційлий день, і в кінці зміни забирають.

Те саме щодо школярів. Для цього серйозно інвестують у групи продовженого дня, розвивають позашкілля.
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук, наголосив, що Дубовецька ТГ демонструє, як сільські громади можуть бути прикладом стратегічного мислення та ефективного управління.
Читайте: В Обсерваторії на Піп Івані голови громад Прикарпаття провели стратегічну сесію
Comments are closed.