У середу, 2 липня, на Промприладі відбулася камерна зустріч із поетом, музикантом і військовим бригади «Хартія» Сергієм Жаданом. Спершу він читав свої вірші, а потім відповідав на запитання публіки. Розповідав про «Хартію», її цінності, медійність та якою бачить Україну після перемоги.
Захід організував «Хартія-Хаб», пише Репортер.
Перед тим, як читати поезії, Жадан розповідав історії написання деяких з них. Наприклад, вірш «Як ми будували свої доми» поет написав у 2015 році. Тоді вони з режисеркою Вірляною Ткач ставили кілька вистав у Києві. Одну з них їхня команда присвятила кримським татарам.
У 2015 році наші співвітчизники змушені були залишити півострів, свої доми. Дехто з них робив це вже вдруге у своєму житті. Зокрема, люди старшого віку, які й у 1944 році, і зараз змушені були залишати Крим, – говорить Сергій Жадан. – Ми робили цю виставу про образ дому. Тоді вона стосувалася людей з Криму, Донецька й Луганська. Зараз же набагато більше українців змушені були залишити свої домівки. І відповідно це поняття дому для багатьох із нас зараз звучить зовсім інакше. Воно набуло іншої глибини й іншої ваги.
Також Сергій Жадан розповідав про історію бригади «Хартія». Каже, разом із командою з початку повномасштабного вторгнення допомагав бригаді як волонтер.
У березні 2022 року ми купували берці, бронежилети, шоломи, аптечки. Потім – автомобілі, мавіки. Це безкінечний процес, – каже Жадан.
У червні 2024 поет приєднався до бригади як військовий. Зараз він служить на посаді комунікаційника.
Читайте: Жадан у Франківську: “Щоб перемогти, нам треба багато мислячих людей”
При цьому Жадан каже, що не він є обличчям бригади.
Обличчям бригади є піхотинці, ті хлопці й дівчата, які зараз сидять в окопах. А ми є тими людьми, які подають снаряди, і тими людьми, хто, власне, забезпечує їх усіх, – говорить Сергій Жадан.
Він погодився з тим, що, ймовірно, у медійному полі про “Хартію” почали більше говорити, коли він і деякі члени його команди мобілізувалися. Проте, каже, заслуга бригади зовсім не в тому, що в ній є медійні люди.
Заслуга “Хартії” у тому, що вона тримає лінію фронту. Це вмотивований, добре організований, добре оснащений, добре забезпечений, з натівськими підходами підрозділ, який намагається, власне, будувати нове військо, нову українську армію, – впевнений Жадан.
Каже, сподівається, “Хартія” ввійде в історію української військової справи саме через свою роботу, а не через медійність. Хоча додає, що медійності вони не соромляться, а навпаки – підтримують її та всіляко розвивають.
Читайте: «Культура нового війська». Як патронатна служба бригади «Хартія» допомагає дбати про бійців
Після перемоги Сергій Жадан хоче бачити Україну з кордонами 1991 року.
Для мене це не просто якась декларація, що ми маємо все повернути. Я – луганчанин. Я народився в Луганській області, це моя батьківщина. І це завжди для мене була невід’ємна частина України, – каже поет. – Тому я бачу Україну з відновленими, з повернутими кордонами й територіями. А головне – з повернутими громадянами. Тими українцями й українками, які сьогодні в окупації, у російських тюрмах, на російській території. Навіть не на окупованій, а просто на російській. Бо для мене очевидно, що не буде усвідомлення, не буде суспільного відчуття перемоги, поки не буде відновлено цих базових речей.
Також Жадан додає, хоче бачити Україну з сильним військом і сильною освітою. На його думку, у західних регіонах країни проблема освіти не така гостра, як у тих, що ближче до кордону з рф.
У вас діти мають можливість ходити в школи, а студенти – ходити в аудиторії. У нас на лівому березі такої можливості немає. У Харкові – так точно. У нас сотні тисяч молодих людей вже шостий рік, починаючи з 2020-го, починаючи з ковіду, не отримують нормальної якісної освіти. І це насправді величезна проблема. Це така міна уповільненої дії. Тобто, фактично є така дірка, така пройма, яку так чи інакше треба буде чимось заповнити. Тому що ці діти закінчують зараз університети. Багато хто з них не має нормальної освіти, нормальної кваліфікованості. Очевидно, що філологом можна стати і дистанційно. Це важко, це погано, краще таки навчатися нормально, але це можливо. Але як стати хірургом дистанційно? Цього я не розумію, – каже Сергій Жадан.
За його словами, освіта – наш потенціал і майбутнє, тому це питання потрібно вирішувати.
Нагадаємо, 12 червня в Хартії-Хаб в Івано-Франківську відбулася розмова з військовими 13 бригади Нацгвардії «Хартія». Спікерами заходу були сержант Дмитро Масалов з позивним «Демон» та Олег Шульга «Артіст». Модерував зустріч ветеран, координатор ветеранського напряму “Теплого міста” Андрій Фармуга,
Авторка: Мирослава Надкернична
Comments are closed.