Соціум

Делятинська громада за три роки допомогла ЗСУ на 45 млн грн

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

За три роки повномасштабного вторгнення найбільше уваги Делятинська громада, як і будь-яка інша, приділяє українському війську. За цей час з бюджету Делятинської громади на підтримку ЗСУ спрямували близько 30 млн грн. Ще 15 млн грн – це благодійна допомога у вигляді одноденних зарплат, грошей з різних ярмарків та аукціонів, а також підтримка делятинців з-за кордону, пише Репортер

Престур у Делятинську громаду організувало Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України.

За словами голови Делятинської громади Богдана Клим’юка, минулоріч допомагати війську стало важче, адже з жовтня 2023 року з доходів місцевого бюджету забрали “військовий” податок з доходів фізичних осіб.

Якщо у 2023 році з бюджету ми спрямували 20 млн грн, то у 2024 – близько 2 млн грн, – говорить Клим’юк. – На 2025 рік з бюджету громади виділено понад 3 млн грн, з яких профінансовано вже близько 1,5 млн грн. Ми робимо все можливе.

За словами голови громади, делятинцям, які йдуть до війська, виділяють по 30 тисяч на спорядження.

Я відповідально скажу, що на 2023 рік, коли ми приймали програму допомоги, вона була найвищою в області, – каже він. – У Коломиї було 15 тис грн, у Франківську – 20 тис грн. Наші депутати взагалі хотіли 50 тисяч!

Також у цій програмі є матеріальна допомога на лікування військових та підтримка сімей загиблих. На жаль, громада вже втратила  на війні 29 воїнів.

Також з місцевого бюджету виплачуємо кошти сім’ям зниклих безвісти та полоненим – 50 тис грн, – розповідає Богдан Клим’юк. – У нас є один військовий, який був у полоні, та 14 військовослужбовців, які вважаються зниклими безвісти.

Не забуває громада і за розвиток освіти та медицини, тож може похвалитися певними досягненнями.

За ці роки вдалося збудувати корпус Делятинського ліцею №1, а також спортивний зал при ньому і ще один спортивний зал в селі Заріччі, – говорить Клим’юк. – Сформована спроможна мережа закладів освіти, на яку нам вистачає коштів освітньої субвенції. Ми з місцевого бюджету на зарплату педагогічних працівників не спрямовуємо жодної гривні.

У громаді, до якої входять чотири старостинські округи, активно підтримується спорт. Кожен населений пункт має майданчик зі штучним покриттям, відремонтовані всі спортивні зали. Делятин має волейбольну команду, яка грає в чемпіонаті України.

Відкрили й додаткову станцію швидкої медичної допомоги в селі Білі Ослави, а також місцеву пожежну охорону та поліцейську станцію.

Громада самодостатня, – впевнений Богдан Клим’юк. – Хоч нелегко, але нам вдається балансувати, вдається економити й робити акценти в першу чергу на підтримці військових.

За словами Клим’юка, найбільшою проблемою громади в час війни є укриття у закладах освіти. Тобто їхня відсутність. З семи закладів загальної середньої освіти, лише один має укриття за всіма стандартами. З трьох закладів дошкільної освіти також тільки один має таке укриття.

За словами директора Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрія Стефанчука, Делятинська громада є прикладом того, як законодавчі зміни впливають на виконання власних і делегованих повноважень.

У 2023 році бюджет власних надходжень Делятинської територіальної громади, становив понад 110 млн грн, з яких громада на понад 21 млн грн фінансувала ЗСУ, – говорить Стефанчук. – Коли військове ПДФО перенаправили в державний бюджет, власні надходження зменшились на 40%. Це великий показник. А податок на доходи фізичних осіб, порівняно з 2023 роком, зменшився на 60%. І в цих умовах громада перебудовувала фінансування тих чи інших програм, аби допомагати армії. Це показує, що суспільний запит виконується – пріоритети залишаються незмінними.

Авторка: Світлана Лелик

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.