Нещодавно переможці Конкурсу підтримки інноваційного розвитку підприємництва в Івано-Франківській громаді ділилися тим, що їм вдалося реалізувати за отримані ваучери на 100 тисяч гривень.
Як розповіла Галина Овенко, начальниця відділу роботи з міжнародними організаціями Департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста Івано-Франківської міської ради, цьогорічний конкурс був саме для представників креативної економіки.
Його мета – сприяти розвитку підприємницької діяльності, надати фінансову підтримку мікробізнесу міста у вигляді ваучерів. Конкурс проводився у межах спільного проєкту уряду Німеччини та Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні, у якому бере участь Івано-Франківськ та ще 11 українських міст для розширення можливостей малого і середнього бізнесу.
Загалом було 10 переможців, і хоч місто наше маленьке, але серед переможців були представники різних напрямків креативного бізнесу – це і бізнес з модної індустрії, це й ІТ-бізнес, і декоративно-прикладне мистецтво, і кіберспорт, – розповіла Галина Овенко. – Наразі переможці вже завершили свої проєкти, а нині ми показуємо результати їхньої роботи.
Любця Чернікова, бренд «Chernikova». Проєкт CRM: трансформація бізнесу
Відомий франківський бренд «Chernikova» вже давно полюбився українцям завдяки унікальному вишиваному одягу з автентичними елементами. Цього року бренд навіть одягнув у вишиванки олімпійську збірну.
У конкурсі ж на отримання ваучерів команда взяла участь, щоб отримати допомогу зі встановлення CRM-системи (з англійської: Customer Relationship Management). Це система для управління взаємовідносинами з клієнтами.
Ми давно хотіли встановити таку систему, а на початку 2024 року запланували, що таки мусимо це зробити цьогоріч, – зазначила Любця Чернікова. – Знайомі поділилися з нами інформацією, що є така ваучерна підтримка. Ми подали документи і виграли.
CRM-система зводить усіх клієнтів в одне місце, пояснює Чернікова. Наприклад, якщо є переписки в різних месенджерах, замовлення з сайту, з телефону, то всі ці джерела збираються в одній системі.
Система допомагає “тримати” клієнта, бачити його історію замовлень, ми знаємо його бажання, його розміри, – пояснювала Любця Чернікова. – Загалом там є дуже багато функцій. Ми спочатку хотіли зробити все, що можна, але потім зрозуміли, що треба цю піцу їсти маленькими шматками.
Тож наразі робота триває. Наразі зібрали всіх клієнтів в одному місці, підключили усі можливі способи доставки, банкінг.
Ще є така річ, як “воронка”. Ми налаштовували її у відповідності до наших процесів і зрозуміли, що нам треба ще й сам бізнес “причесати”, – підсумувала дизайнерка. – Ну й почали його причісувати. Побачили, що у нас трохи забагато видів товару та їх підвидів. Попрацювали над тим, як їх краще згрупувати, завести всі товари у CRM-систему.
Михайло Степнов, бренд «Zhuzhyk». Проєкт: Створення нового веб-сайту
Наш бренд почався ще у Миколаєві, дружина в’язала бантики, косиночки, а я тоді працював у школі, бо за фахом вчитель, – розповів Михайло Степнов. – Дружина тоді була ще на найманій роботі, шила дитячі вігвами. Я питав її, що воно взагалі таке. А потім вона пошила вігвам нашій донечці. Подумав, що це прикольна штука.
Тож подружжя вирішило займатися пошиттям вігвамів уже самотужки. За пів року у них у Миколаєві вже був орендований цех і команда найманих працівників. А далі почалася війна. Їхній цех почав страждати від обстрілів, дружина з дочкою на деякий час виїхали до Польщі. Пізніше вони повернулися.
І тоді Степнови вирішили перевезти більшу частину свого виробництва до Івано-Франківська, тут вони працюють і досі.
Ми починали продажі з Інстаграму і наразі в нас більшість продажів йде саме через Інстаграм, – поділився Михайло Степнов. – На початках нас це влаштовувало. Але з часом виникла потреба розвиватися, тож ми вийшли на популярні маркетплейси. Навіть створили свій сайт на одній з платформ-конструкторів.
Але виявилося, що комісії від продажів там шалені, а сам відсоток продажів через цей сайт був просто смішним – 0,7%.
Ми давно ставили собі за мету мати власний сайт, – розповів Степнов. – Та почалася війна, гарний сайт коштує дорого, тому ми це все відкладали й відкладали. А коли прочитали про ваучерну програму, то зрозуміли – це наш шанс.
Сьогодні ж сайт бренду, завдяки ваучеру на 100 тисяч гривень, готовий. Надалі команда планує його просування.
Тетяна Поддубна, бренд «PAVUK». Проєкт: Розширення виробництва солом’яних прикрас
Тетяна Поддубна принесла на презентацію підсумків один з їхніх виробів – солом’яного павука під назвою «Галичина». Традиційних павуків роблять з житньої соломи і власне команда бренду займається тим, що виготовляє набори для їхнього створення.
Наші предки не знали, що таке ялинка. Власне в ті часи саме павуки були окрасою на Різдво, – розповідає Тетяна Поддубна. – Зимовими вечорами наші предки робили павуків – вони були різних розмірів, різних форм. Тобто тут уже вмикалася фантазія, це така своєрідна медитація, розвиток дрібної моторики і традиція, яка об’єднувала сім’ї.
Тетяна Поддубна поділилася своєю історією – як взагалі в неї виникла задумка такої справи.
Я робила павуків з бабусею в дитинстві і, коли десь роки три тому захотіла собі сплести павука, то почала шукати матеріали, інструкції. І, на жаль, нічого не знайшла, – каже Тетяна. – Мене це просто шокувало, чому така красива традиція є невідомою, непопулярною.
Ця думка так засіла їй в голові, що минулого року вона започаткувала бренд «PAVUK».
І коли ми починали, то шукали історичні розвідки. Ми хотіли закласти сенси в ці вироби. І кошти від ваучеру витратили саме на це – ми створили візуальні матеріали та збільшили обсяги.
Так, вже нині виробничі потужності бренду збільшилися вчетверо. Також додали нові моделі павуків.
Нашими візуальними матеріалами ми хотіли показати, що стоїть за цією соломою, – зауважує Тетяна Поддубна. – Яка це праця, як це все відбувається – сіється, росте, збирається. Що це не просто якісь соломинки в коробочці. Це цінність нашої землі, наших людей.
Авторка: Євгенія Ступ’як
Переможцями конкурсу також стали:
- Наталія Ставнича – GUSHKA (виробництво вовняних виробів), проєкт: Вихід на міжнародний ринок Великої Британії;
- Любов Хомин – ТОВ РЕДДЖАМПЕРС (об’єднання ІТ-компаній), проєкт: Аналітичні інструменти для удосконалення бізнес-процесів агенції РАДДЖАМПЕРС;
- Марта Кондрин – Shuflia (виробництво виробів зі шкіри), проєкт: Збільшення експортного потенціалу та онлайн продаж для бренду Shuflia;
- Степан Йосипів – Kiwiway concert agency, проєкт: Організація активного відпочинку з Kiwiway concert agency;
- Тетяна Кузьменко – TK.brand (майстерня з пошиття брендового одягу), проєкт: Промоція локального виробника патріотичного одягу TK.brand;
- Ігор Шуплат – LEMKER (театральна та мистецька діяльність), проєкт: Покращення маркетингової політики компанії LEMKER;
- Сергій Нерода – Кіберспортивний клуб: Arena 27, проєкт: Arena 27: Open Cup.
Конкурс проведений Івано-Франківською міською радою у межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER), що реалізується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні за підтримки проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»), який фінансується урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
Comments are closed.