Якщо ви подивитеся на дно пластикової пляшки, то швидше за все побачите дивні символи. Це маркування пластику, і воно має величезне значення для довкілля та нашого здоров’я. Кожен вид пластмаси має власний “паспорт”, що розповідає про його походження, можливості перероблення та потенційні ризики. Це саме те, що, власне, і робить маркування пластмас.
У цій статті ми допоможемо зрозуміти ці символи і навчитися робити відповідальний вибір, зокрема і в тому, який смітник вуличний https://els.systems/productions/vulychni-urny/ для якого пластику вибрати.
Що таке пластик і чому він маркується?
Пластмаса це матеріал, який виготовляють з нафти. Він легкий, міцний і недорогий, тому його використовують для виготовлення багатьох речей, таких як пляшки, пакети, іграшки та меблі.
Пластмаси маркують системою знаків, які вказують на його тип, адже різні типи пластику мають різні властивості та можуть перероблятися по-різному.
Тому маркування допомагає зрозуміти, який тип пластику можна переробити, а який ні. Це важливо для зменшення кількості відходів з нафтопродуктів, які потрапляють на звалища. Маркування також допомагає сортувати пластмаси за типами, що полегшує перероблення.
А деякі види пластику можуть бути небезпечними для здоров’я, якщо їх використовувати неправильно. Маркування попереджає про це, щоб використовувати речі з таких нафтопродуктів безпечно. Наприклад, деякі види пластику (PVC, PS) не можна використовувати для зберігання їжі або напоїв, адже вони можуть виділяти шкідливі речовини.
Основні види пластику
Серед основних видів пластмас, з яких виготовляють речі, що нас оточують, можна виокремити декілька, що мають різне маркування, зокрема й харчовий пластик маркування має своє:
- PET чи поліетилентерефталат — це пластик, маркований номером 1, це маркування харчового пластику. З нього роблять пляшки для води та інших напоїв, харчові контейнери, одяг. Він стійкий і прозорий та придатний для перероблення.
- ПВХ, PVC чи полівінілхлорид — цифра 3. З нього виготовляють труби, віконні рами, кабельну ізоляцію, штучну шкіру, грамплатівки й він не підлягає переробленню.
- LDPE, або поліетилен низької щільності, — цифра 4. Використовується для виготовлення пакетів, плівки, контейнерів для харчових продуктів, іграшок. Може бути перероблений.
- PP чи поліпропілен, маркований номером 5. Стійкий до високих температур, йде на контейнери та упаковки для м’яса, овочів. З нього також виготовляють кришки, труби та меблі. Ці види пластиків можна переробляти.
- PS чи полістирол, який позначають цифрою 6, використовують для виготовлення одноразового посуду, упаковок для яєць, ізоляційних матеріалів. Не підлягає переробленню.
Загалом існує багато інших видів пластмас, які використовують для різних цілей.
Види маркування пластику
Пластик маркують різними символами, які допомагають зрозуміти, який саме тип ми використовуємо і зорієнтуватися, які властивості пластику.
- Цифри від 1 до 7
Кожна цифра відповідає певному типу пластику. Наприклад, цифра 1 означає поліетилентерефталат (PET), а цифра 4 — поліетилен низької щільності (LDPE).
- Трикутник зі стрілками
Трикутник зі стрілками означає, що ці вироби можна переробити. На деяких символах також вказана цифра, яка відповідає типу пластику.
- Код з букв
Деякі види пластмас також маркуються буквами. Наприклад, PET пластик це поліетилентерефталат, а HDPE — поліетилен високої щільності.
- Інформація про перероблення
На деяких виробах також може бути вказана інформація про перероблення. Наприклад, може бути написано “перероблений пластик” або “підлягає переробленню”.
Як правильно сортувати пластик за маркуванням?
Спочатку огляньте предмет і знайдіть на ньому цифрове чи буквене маркування пластмас. Це буде число від 1 до 7 або скорочення — PET, PVC тощо.
З’ясуйте, до якої групи належить цей вид пластику. Це можна дізнатися в інтернеті чи в інструкціях для сортування.
Покладіть відходи з пластмаси у відповідний контейнер. Тверді пластики під номерами 1 і 2 ідуть до жовтої урни, 3-7 — до зеленої. Такі контейнери можна також замовити для власного зручного використання у компанії “Еко логічні системи” https://els.systems/. Компанія спеціалізується на інноваційних рішеннях і може запропонувати урни з найрізноманітнішим функціоналом та дизайном під будь-які індивідуальні потреби.
Уникайте змішування різних видів полімерів, адже різні має пластмаса фізичні властивості і це ускладнює перероблення.
Пам’ятайте й про сортування інших видів сміття — скла, паперу, металу. Для цього подбайте про зручні контейнери, наприклад, від “Еко логічні системи”.
Дотримуючись цих простих правил, ми можемо зробити важливий внесок у захист довкілля.
На правах реклами
Comments are closed.