Статті

На Прикарпатті школи досі без укриттів. Що робити, щоб з 1 вересня діти навчалися очно

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Наближається новий навчальний рік – уже третій в умовах повномасштабної війни, а значна кількість навчальних закладів на Прикарпатті все ще мають проблему з укриттями. Зараз Кабмін готує нову постанову, яка зобов’яже школи підготувати свої сховища до 1 вересня.

В іншому разі дозволу на очне навчання школи не матимуть, пише Репортер.

Найгірше – у гірських громадах

Як розповідає директор обласного департаменту освіти і науки Віктор Кімакович, на Івано-Франківщині є 553 навчальні заклади, а також 119 філій. Їх відвідують майже 159 тисяч дітей, серед яких майже 7 тисяч – внутрішньо переміщені. Також є 457 закладів дошкільної освіти, які відвідують 34 тисячі дітей.

В Івано-Франківському районі у закладах, які не мають належних укриттів, навчається 25% дітей, – каже директор департаменту. – У Калуському районі – 40,5% дітей, Коломийському – 31,5%, Косівському – 60%, Надвірнянському – 36%. А у Верховинському – 90%. Зрозуміло, це гірський район, де важко забезпечити всі школи повноцінними підвальними укриттями.

У цих навчальних закладах замість укриттів зараз використовують перші поверхи. Часто вони облаштовані у класах, їдальнях, спортзалах, де вікна закриті віконницями, або ж заставлені мішками з піском.

Читайте: Війна, пандемія, онлайн-уроки. Чи стала гіршою освіта у школах Прикарпаття

Таке рішення, хоч і не вважається повноцінним укриттям, допускають в уряді. Саме нова постанова, яка має з’явитися днями, повинна регулювати вимоги до таких «захисних просторів».

У школах і раніше укріпляли стіни бетонними блоками, закривали вікна мішками – для них це не нове. Та за цей час десь уже розібрали захисну споруду, десь посипався пісок, – говорить Віктор Кімакович. – Крім того, раніше це робили «на око», а зараз ця постанова чітко регламентує, наприклад, якою має бути товщина металоблоку та інше.

Якщо якісь заклади освіти не встигнуть облаштувати все за нормами до 1 вересня, вони зможуть розпочати навчальний рік у змішаній формі. Але у департаменті освіти сподіваються, що більшість шкіл і садків впораються до початку нового навчального року.

Перший поверх – тимчасове рішення

Згідно із законодавством, найпростіші укриття – це цокольні й підвальні приміщення будинків, підземні паркінги та підземні переходи, де створені умови для захисту людей.

Зараз 308 закладів освіти на Прикарпатті використовують як найпростіше укриття приміщення на першому поверсі. У Верховинському районі таких 29, Івано-Франківському – 93, Калуському – 93, Коломийському – 77, Косівському – 34, Надвірнянському – 22.

Перші поверхи – не є укриттями, згідно з нашим цивільним кодексом. Але у проєкті нової постанови будуть два рішення для таких приміщень, – каже Віктор Кімакович. – Перший – інженерно-технічні рішення щодо створення захищених просторів, які не передбачають втручання в конструкції будівлі споруд. Тобто, це встановлення віконниць, посилення зовнішніх стін залізобетонними конструкціями, використання габіонів, заставляння вікон з внутрішнього боку мішками з піском, укріплення дверних пройомів. Друге – облаштування захищених просторів, які потребують втручання в інженерні конструкції. Це складніші процедури, які вимагатимуть створення проєктно-кошторисної документації. Але їх все одно треба впроваджувати.

За словами Віктора Кімаковича, збудувати підвальне укриття з нуля – довгий процес. На це потрібно приблизно два роки. Адже треба дотриматися усіх вимог, серед яких – забезпечення евакуаційних виходів, вентиляція, водовідведення. Але починати все одно треба.

Ніхто не знімає обов’язку створювати укриття. Захисні простори – це тимчасові рішення, які дозволять почати рік в очному режимі, – каже директор департаменту освіти і науки. – Звісно, наприклад, школа у Верховинському районі, в якій навчаються 16 дітей, не зможе збудувати таке укриття, яке коштуватиме кілька мільйонів гривень. Але школа, де є 500 дітей, має йти шляхом створення стаціонарного укриття.

Втім, на Прикарпатті є 21 навчальний заклад, який має підвальне або цокольне приміщення, але не використовує його. Йдеться про три заклади освіти в Івано-Франківському районі, шість – у Калуському, вісім – у Коломийському та чотири – у Надвірнянському. Їх у першу чергу закликають організувати належне сховище для учнів.

Читайте: Іван Юрійчук, Державна служба якості освіти – про самоперевірку шкіл, проблему булінгу і навчання у війну

Школи у будинку культури

За останній місяць деякі заклади освіти на Прикарпатті оголосили тендери на ремонт укриттів.

Наприклад, у селі Лісна Слобідка Коломийського району приватне підприємство «Горизонт-ІФ» за 459 700 грн відремонтує найпростіше укриття гімназії. А підприємець Гаращук Артем Олександрович за 815 470 грн взявся відремонтувати сховище у Замулинецькому ліцеї Матеївецької сільради.

У ліцеї Новицької громади на Калущині теж уклали договір на капітальний ремонт споруди укриття. Його відремонтує ФОП Дутчин Ігор Васильович за 288 279 грн. А ТОВ «Код Груп» за понад 764 тис грн визвалося провести капітальний ремонт у найпростішому укритті Кулачківської гімназії у Гвіздецькій громаді Коломийського району. Укриття в Бурштинському ліцеї імені Ольги Басараб відремонтує ТОВ «Інтер-профі» – за 922 560 грн.

Також договори на виготовлення проєктно-кошторисної документації встигли підписати Копанківська гімназія на Калущині та дитсадок «Янголятко» у Микитинцях, що біля Франківська. У першому випадку їх виконає ТОВ «Франпроект» за 23 162 грн, у другому – ТОВ «Техпростір Інжиніринг» за 3560 грн.

Тим освітнім закладам, які не мають наразі можливості облаштувати укриття або захисний простір, у головному управлінні ДСНС в Івано-Франківській області пропонують кілька рішень. Зокрема, вони можуть використовувати сховища на території інших об’єктів, які розташовані не більше як за 500 м від школи. За словами очільника управління Володимира Чернецького, деякі громади уже пішли таким шляхом.

Ще одне рішення – опрацювати питання підвозу дітей у заклади освіти, де є укриття, – каже Володимир Чернецький. – А також – вивчити можливість організації освітнього процесу на території інших будівель. Це можуть бути будинки культури, клуби, адміністративні будівлі. Крім того, є приклади в інших областях, де громади закуповують спеціальні первинні мобільні укриття.

Читайте: Рука – як у Дарта Вейдера. Як говорити з дітьми про травми військових

За словами голови Івано-Франківської ОВА Світлани Онищук, у голів громад є можливості просити гроші з обласного бюджету через своїх депутатів під час сесій, а також співпрацювати з іноземними донорами, які навідуються на Прикарпаття. Щоб знайти рішення, хоча б тимчасове, у громад залишилось менше місяця.

Авторка: Ольга Романська

Стаття створена за підтримки проєкту стипендій програми «Голоси України» в рамках ініціативи Ганни Арендт, яка реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним офісом міністерства закордонних справ Німеччини. Фонд жодним чином не впливає на контент і не несе за нього відповідальність.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.