Соціум

Вазомоторний риніт: визначення, причини та особливості

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Вазомоторний (нейровегетативний) риніт – неінфекційне захворювання з області отоларингології, яке характеризується запаленням слизової оболонки носа та зниженням тонусу кровоносних судин. Це призводить до різних неприємних симптомів, зокрема:

  • закладеність носа;
  • ринорея (часте і надмірне виділення носової слизової рідини);
  • постназальний синдром (рясне стікання слизу по задній стінці глотки).

Патологію не просто визначити, бо її симптоматика схожа на інші захворювання. Але, на відміну від алергічного, вазомоторний риніт не пов’язаний з алергенами і може виникати в будь-який час року і навіть без видимих причин.

Визначення вазомоторного риніту

Дуже часто це захворювання спровоковано частим та безконтрольним використовуванням препаратів від нежитю, які містять агресивні хімічні речовини. Тому треба, щоб лікування вазомоторного риніту проходило під наглядом лікаря, якій допоможе назначити коректну схему відмови від лікувальних засобів та підбере їм оптимальну заміну.

Цей вид риніту часто плутають з алергічним, бо він схожий за симптомами. Під час цього типу носового запалення тканин пацієнт може відчувати:

  • закладеність носа, погіршення носового дихання, яке повертається навіть після використовування судинозвужувальних крапель та спреїв;
  • рясні виділення з носа, які загострюються при впливі особистих факторів: зміні погоди, наявності дуже сильного запаху тощо;
  • постназальне стікання, чхання;
  • зниження нюху;
  • постійна втома;
  • зміна голосу.

Діагноз ставлять під час анамнезу на основі симптомів, які оголошує пацієнт, та результатів медичного огляду. Також лікар може рекомендувати додаткові тести, які допоможуть виключити інші можливі причини, наприклад, алергію чи інфекцію.

Причини нейровегетативного риніту

Вазомоторний риніт не викликається специфічними алергенами, тож люди, які ним хворіють, не реагують на пилок або шерсть тварин. Але є групи тригерів, які впливають на появу та розвиток цього захворювання:

  1. Коливання рівня гормонів, особливо естрогену та прогестерону. Це частіше трапляється у жінок під час вагітності, менструацій або в період менопаузи. По статистиці саме жінки частіше скаржаться на симптоми цього захворювання.
  2. У деяких людей можуть бути вроджені особливості: викривлення носової перегородки, збільшення носових раковин тощо.
  3. Деякі препарати (аспірин, ібупрофен або назальні спреї) при некоректному використанні провокують та погіршують симптоми вазомоторного риніту.
  4. Також причиною може стати стрес, тривога, депресія, різкі зміни температури, тривала та виснажлива фізична активність, вживання гострої їжі та алкоголю.

Якщо у вас спостерігаються ознаки вазомоторного риніту, спершу лікар проведе тести, щоб виключити інші можливі захворювання. Для цього буде потрібно здати:

  • тест на кількість IgE-антитіл та проби для виявлення алергенів;
  • аналіз крові для перевірки коректного функціонування імунної системи пацієнта.

Лікар також може виконати дослідження, щоб перевірити, чи є проблеми з носовими пазухами, наприклад, носову ендоскопію для огляду внутрішньої поверхні носа або комп’ютерну томографію носових пазух.

Якщо лікар не виявить жодної іншої конкретної причини ваших симптомів, він поставить діагноз вазомоторний риніт та призначить відповідну форму лікування.

Джерела:

Settipane G. Epidemiology of vasomotor rhinitis. World Allergy Organ J. 2009;2:115–118. doi: 10.1097/WOX.0b013e3181ac91ae.

Georgalas C, Jovancevic L. Gustatory rhinitis. Curr Opin Otolaryngol Head Neck Surg. 2012;20(1):9–14. doi: 10.4193/Rhin07.153.

На правах реклами

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.