Коломийський міськрайонний суд звільнив хворого на онкологію Сергія Сабірова. Він був засуджений в 1997 році до смертної кари за умисне вбивство. Але після заборони такого виду покарання — до довічного ув’язнення, повідомляє Громадське.
Адвокатка «Харківської правозахисної групи» Ганна Овдієнко каже, що в історії незалежної України це третє звільнення довічно ув’язненого за станом здоров’я.
За ґратами Сабіров провів 26 років.
Спершу у 1997 році Судова колегія з кримінальних справ Дніпропетровського обласного суду призначила йому смертну кару, але через три роки це покарання замінили на довічне ув’язнення.
У 1997 році, коли засудили Сабірова, в Україні саме запровадили мораторій на виконання смертних вироків, а через два роки Конституційний Суд визнав, що таке покарання суперечить Конституції України. Відтоді шлях до відновлення смертної кари остаточно закритий. Збереження смертної кари також могло призвести до виключення України з Ради Європи. Наразі єдина європейська країна, де зберігається така найвища міра покарання, — це Білорусь, – йдеться у дописі.
На початку лютого «Харківська правозахисна група» помітила, що 58-річний Сабіров, у якого діагностували рак четвертої стадії, позбавлений можливості лікування. У медичної частини його колонії навіть немає ліцензії на серйозні знеболювальні препарати, тож чоловіку доводиться щодня терпіти нестерпний біль.
Читайте: Прикарпатку, яка називала російську збройну агресію “священною війною”, засудили на три роки
У ХПГ кажуть, що в’язнів з онкологією можуть звільнити за станом здоров’я. Проте Коломийський міськрайонний суд 20 листопада відмовив Сабірову у звільненні.
Суд зауважив, що лікарсько-консультативна комісія (ЛКК) повинна складатися з керівника закладу охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби (ДКВС) та не менше трьох лікарів. Натомість Сабірова оглядали голова комісії та двоє лікарів.
Крім того, при ухваленні рішення суд врахував, що Сабіров вчинив особливо тяжкий злочин, засуджений до довічного позбавлення волі, а під час відбування покарання мав дисциплінарні стягнення.
Читайте також: «Лилик» – як бізнес-об’єкт. Франківський забудовник через суд хоче скасувати статус пам’ятки на Шевченка, 12
Проте адвокатка Ганна Овдієнко звернулася з апеляцією до Івано-Франківського апеляційного суду. На її думку, рішення суду першої інстанції суперечило вимогам чинного законодавства України та практики Європейського суду з прав людини. Вона наголошувала, що правило про «трьох лікарів у ЛКК» стосується лише закладів охорони здоров’я ДКВС, а не закладів охорони здоров’я державної та комунальної власності.
Також вона зазначила, дисциплінарні стягнення Сабірова були отримані ще 20 років тому, тож є давно погашеними.
Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції.
14 лютого Коломийський суд дозволив звільнити Сабірова.
Читайте: У Львові знайшли тіло 16-річного хлопця, якого шукали на Прикарпатті
За словами Овдієнко, це втретє за історію Незалежної України, коли довічно ув’язненого звільнили за станом здоров’я.
Перед цим випадком за ґратами померли щонайменше п’ятеро людей, хворих на онкологію.
Comments are closed.