На території Івано-Франківської області залишається ще близько 300 пам’ятників радянської доби.
Демонтувати такі пам’ятники досить нелегко, бо є колізія у законодавстві, повідомив Репортеру директор Івано-Франківського обласного музею національно-визвольної боротьби імені Степана Бандери, історик Ярослав Коретчук.
У нас є два закони – про декомунізацію і деколонізацію. А водночас є закон про увіковічення пам’яті у Другій світовій війні, – говорить Ярослав Коретчук. – А більшість цих пам’ятників якраз встановлені «на честь перемоги над нацизмом». Тому закон про увіковічення пам’яті каже, що не можна їх демонтувати, це частина нашої історії. А закон про декомунізацію навпаки говорить про те, що їх не має бути.
За словами Ярослава Коретчука, деякі з радянських монументів вдалося демонтувати з початку війни. Втім, були великі труднощі – аж до заяв з уряду про завдання збитків державі.
Читайте: Зберегти історію. Навіщо архів Івано-Франківщини оцифровує старі газети
Ці пам’ятники занесені в реєстр. Тому їх виключити з реєстру і демонтувати можна тільки за дозволом від міністерства культури і національної політики. А там на початку повномасштабної війни видали вказівку, що будемо це робити вже після перемоги, – каже історик. – Тому зараз цей процес трохи призупинився.
Що стосується перейменування вулиць, то, за словами Ярослава Коретчука, тут на Прикарпатті ситуація краща. Загалом залишилось близько 20 вулиць, названі на честь російських діячів культури. Їх можуть “деколонізувати” вже найближчим часом.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.