Сьогодні інтернет – це не лише платформа для пошуку інформації та спілкування, а й зручний спосіб купити чи продати будь-яку продукцію. Для зручності оплати використовуються спеціальні платіжні сервіси, які допомагають швидко та безпечно перерахувати кошти на реквізити продавця. Одним з них є мобільний еквайрінг. Послуга особливо актуальна для виїзного бізнесу, коли клієнт проводить оплату з дому чи іншого місця.
Що таке мобільний еквайринг?
Мобільний еквайринг являє собою можливість прийняття безготівкової оплати за допомогою мобільного банківського терміналу. Еквайринг – це можливість здійснювати та приймати платежі у безготівковій формі, тобто оплачувати карткою. Такий тип еквайрингу особливо зручний тим, що дозволяє приймати платежі без обов’язкової прив’язки до конкретного місця, тобто пристрій для проведення платежів можна брати із собою.
Такі термінали працюють разом з мобільним пристроєм (планшетом, смартфоном на базі Android). На пристрої встановлюється банківський додаток, який керує зчитуванням та одразу ж шифрує платіжну інформацію.
Для проведення оплати використовується POS-термінал. Вони бувають декількох видів:
- з рідером або без рідера магнітних карток;
- з мобільною сім-картою, Wi-Fi, Bluetooth, роз’ємом для підключення;
- модель з різними комбінаціями.
Такий платіжний сервіс особливо підходить:
- службам кур’єрської доставки;
- інтернет-магазинам, що мають послугу доставки замовлення;
- мінімаркетам;
- кафе та ресторанам;
- пунктам видачі замовлення.
Мобільний еквайринг працює наступним чином: продавець вводить до додатку дані, які необхідні для оплати та сканує карту покупця. Покупець на клавіатурі в додатку вводить пін-код. Після чого сторони чекають на проведення оплати.
В Україні програмний ПРРО Checkbox для всіх видів бізнесу, в тому числі фізичних осіб підприємців (ФОП) пропонують різні банки. Найвигідніші тарифи є у:
- ПриватБанк;
- Monobank;
- А-банк;
- Ощадбанк.
Переваги мобільного еквайрингу для бізнесу
Головною перевагою мобільного еквайрингу є невеликий розмір та мобільність терміналів, це дає змогу приймати платежі будь-де. Окрім цього, у сервісу є й інші переваги:
- Швидкість та зручність проведення оплати. Використовуючи POS-термінали не потрібно рахувати готівку, що пришвидшує обслуговування клієнтів. Тому з мобільним еквайрингом, підприємець отримує змогу пришвидшити процес обслуговування, прийняти більше клієнтів та збільшити свій прибуток.
- Зручність створення звіту та аналітики продаж. Більшість терміналів мають інтегровану функцію відстеження збуту та управління запасами. Це дає змогу вести детальну звітність стосовно продажу, оплати та інших показників, які дозволяють управляти бізнесом та планувати його.
- Зниження ризику фінансових втрат. У касі в точці продажу готівка повністю відсутня або знаходиться в невеликій кількості. Тому знижується доля людського фактору і зменшується вірогідність шахрайства.
- Посилення безпеки. В POS-терміналах зазвичай з самого початку інтегровані різні міри безпеки (шифрування даних, захист від шахрайства та зловживань). Крім того, з використанням безготівкової форми оплати, підприємцю не загрожує прийняття фальшивих грошей.
- Вартість мобільного еквайрингу нижча за вартість стаціонарного еквайрингу.
Звичайно у мобільного еквайрингу є і недоліки. Наприклад, якщо операція проводиться у приміщенні, де слабкий сигнал мережі, спостерігаються складності або транзакція не буде виконаною. Окрім цього, такий для покупців також можливі ризики. Банки зазвичай максимально захищають усі транзакції, що проводяться, але повністю виключити ризик витоку даних не можна.
На правах промо
Comments are closed.