У п’ятницю, 19 січня, військові, які проходять реабілітацію у Першому добровольчому хірургічному шпиталі “Брасс”, відвідали Івано-Франківський обласний музей визвольних змагань імені Степана Бандери.
Там вони ознайомилися з історією визвольної боротьби першої половини ХХ століття. Такі відвідини – частина процесу психологічного відновлення для військових, пише Репортер.
Військовий з Кіровоградщини Євген Твердий відправився на війну на початку літа 2023 року. Воював у 92 окремій штурмовій бригаді помічником гранатометника. Розповідає – у нього не було ніяких упереджень щодо ОУН та УПА.
Я встиг повоювати на Донецькому напрямку, але потім, після повернення із саперської розвідки, нас накрили мінометним вогнем і я наступив на міну, – розповідає військовий. – На реабілітацію мене направили в Івано-Франківськ – спочатку в обласну лікарню, а тепер – у Перший добровольчий шпиталь. Я цікавлюся історією, тому дізнатися щось нове про цей період завжди цікаво, відчувається зв’язок між поколіннями. Тоді, напевно, було складніше. Тепер хоча б допомагають зброєю із-за кордону.
Як розповідає директор музею Ярослав Коретчук, військові нерідко приходять сюди за новими знаннями. Нерідко доводиться і розвіювати міфи про Степана Бандеру та українську повстанську армію.
Українських військових російська пропаганда називає бандерівцями, нацистами й іншими термінами – тож вони приходять дізнатися більше, хто такі бандерівці, хто такий Степан Бандера. Такі міфи і стереотипи треба спростовувати, пояснювати, – каже Ярослав Коретчук. – Військові тут пізнають історію України, боротьби їхніх попередників, які боролися з тим самим ворогом, що й зараз.
Найбільше, за словами Коретчука, бійців цікавить тактика бою упівців. Деякі прийоми можуть знадобитися і зараз.
Особливо досвід попередників корисний для підрозділів, які займаються спецопераціями, – каже директор музею. – Бо УПА воювала партизанською тактикою. І деякі підрозділи сил спецоперацій теж часто діють в оборонному тилу, проводять різні диверсії у ворога. Деякі тактичні прийоми є не застарілими. Звісно, змінилися технології, але загалом умови засідок, диверсій на залізниці дають можливість почерпнути якийсь досвід.
Також, за словами Ярослава Коретчука, часто бійці приносять у музей власні експонати – свої або побратимів.
Наприклад, годинники чи телефон, пробитий кулею, що врятував життя одному з бійців. Їх зберігають у музеї в спеціальному відділі, присвяченому сучасній російсько-українській війні, який існує з 2014 року.
Музей – не єдине дозвілля для поранених військовий. Бійці, які проходять реабілітацію у Першому добровольчому шпиталі, відвідують театр, їздять на природу тощо. Це допомагає їм відволіктися від депресивних думок і важких спогадів.
Це допомагає психологічно розвантажитися, – каже психологиня шпиталю Анна Галущак. – При депресії один із симптомів – коли людині нічого не хочеться, просто лежати у ліжку. Тоді важливо відновити активність. Зазвичай, коли людина рік лежить по госпіталях і лікарнях, їй уже набридли кросворди чи настільні ігри. А такі виїзди допомагають вийти з цієї депресії.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.