Зі стартом вступної кампанії абітурієнтів, ще недавно школярів, цікавить одне: куди подати документи, який виш та яку спеціальність обрати? Це буває непросто. Адже вступник хоче бути впевненим, що недарма витратить роки та гроші. Інколи, обираючи приватний університет, абітурієнти побоюються, що у державному виші освіта якісніша. Цьому сприяють стереотипи. Наприклад, іноді люди вважають, що акредитація та ліцензування стосуються лише державних вишів, а приватні працюють без неї.
Що таке насправді акредитація освітніх програм і чому будь-який університет не може працювати без неї – у розмові з проректором Університету Короля Данила Максимом Карпашем.
Пане Максиме, що таке акредитація освітніх програм?
Спробую коротко. Акредитація – це визначення рівня відповідності освітньої програми вимогам, стандартам, ліцензійним умовам і законодавству у сфері вищої освіти. Наявність сертифіката про акредитацію є підставою для реєстрації диплома про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі (ЄДЕБО). А без цієї реєстрації диплом вважається просто сертифікатом.
Як відбувається акредитаційний процес?
Акредитація є одним із найскладніших етапів реалізації освітньої програми. Додам, що процес є максимально прозорим, адже здійснюється відповідно до європейських вимог (ESG 2015). Власне, запровадження нової процедури акредитації є частиною виконання угоди про асоціацію України з ЄС.
Університет може працювати без акредитованих програм?
Ні. Без акредитації університет не може видавати дипломи, зареєстровані в ЄДЕБО. Тобто в разі видачі диплома не можна буде підтвердити факт здобуття вищої освіти.
Студенти та їхні батьки часто запитують: «Чи справді важлива акредитація?». Відповідь очевидна, адже саме акредитація свідчить про те, що університет відповідає усім стандартам і надає високий рівень освітніх послуг.
Що саме вона дає абітурієнтам, студентам?
Акредитація для студента – це впевненість у тому, що він у майбутньому отримає диплом, зареєстрований в ЄДЕБО. Без цього диплом буде вважатися недійсним.
Для абітурієнта – та сама впевненість. Більше того, прочитавши звіт про акредитаційну експертизу (а він є у відкритому доступі), вступник може дізнатися все про вибрану освітню програму і навіть прочитати відгуки про неї.
Акредитація зобов’язує університети дотримуватися високих стандартів навчання. Вона включає ретельний аналіз програм, якість викладання, наявність матеріально-технічної бази, відповідної соціальної інфраструктури, дотримання етичних норм. Окрім цього, акредитовані університети мають періодично рецензувати та оновлювати власні програми. Це робиться для того, щоб гарантувати студентам отримання знань і навичок, що відповідають сучасному ринку праці.
Іноді кажуть, що у приватних університетах якість освіти нижча, тому вони не можуть пройти акредитацію…
Це міф. На жаль, я теж іноді таке чую. Але це просто стереотип, який не має жодного обґрунтування і зазвичай заснований на поодиноких випадках. Я працюю в Університеті Короля Данила. І так, він приватний. І тут акредитовані всі освітні програми. У нас є понад 20 акредитованих сучасних освітніх програм, які охоплюють різні галузі – від юриспруденції, журналістики до ІТ-сфери й бізнес-аналітики.
Тут надаються якісні освітні послуги. Тут працюють компетентні викладачі-практики. Тут швидко реагують на виклики й запити ринку та, впроваджуючи інноваційні методики, постійно покращують якість навчання.
Тому, обираючи виш, не треба користуватися вигадками. Треба думати та аналізувати. Аналізувати можливості, які пропонує університет: гранти, стипендії, міжнародне стажування, спільні наукові й творчі проєкти, а також, звичайно, студентське дозвілля.
Comments are closed.