У четвер, 15 червня, в Івано-Франківському драмтеатрі пройшла пресконференція з нагоди показу вистави «Крик нації».
Її сьогодні о 18:00 покаже у Франківську Донецький обласний театр з Маріуполя.
Вистава «Крик нації» присвячена життю Василя Стуса, який з дитинства жив у Донецькій області.
Василь Стус – це людина, яка боролася за Україну й українську мову в радянські часи, – каже актор Ігор Китриш, виконавець головної ролі у виставі. – Він родом з Вінниччини, але, коли він був малий, батьки переїхали у Горлівку. Там він прожив багато років. Хоч там всюди була російська мова, він говорив українською й робив дуже багато для України».
На честь відомого діяча Донецький театр один час планували назвати «імені Василя Стуса». Тому символічно, що перша вистава на новому місті була саме про відомого дисидента.
Ми дуже раді, що приїхали до вас, дуже хотіли приїхати до Франківська, – каже Ігор Китриш. – Це перша вистава, яка відновила наш театр після переїзду до Ужгорода. Приїхало тільки четверо акторів саме з нашого театру. Зараз нас у трупі 15». З виставою «Крик нації»
Донецький драмтеатр уже встиг гастролювати по Україні та за кордоном. За словами актора Дмитра Муранцева, ця вистава – спосіб прокричати на весь світ, що у маріупольському театрі зруйновані тільки стіни, а сама творчість продовжує жити.
Перед окупацією у нас в Маріуполі була у доброму сенсі українізація. Питання української мови стояло дуже гостро, перехід на українську сприймався серед молоді дуже добре. Українська була модною серед інтелігенції», – каже Дмитро Муранцев.
Драмтеатр виїхав з окупованого Донецька з 2014 року й знайшов новий дім у Маріуполі. Після трагічних подій 2022 року маріупольський театр працює в Ужгороді. Актори, які врятувалися з окупації, працюють в Закарпатському академічному обласному театрі. Там вони створили вже кілька премʼєр, у тому числі «Маріупольська драма. Друга частина» про бомбардування рідного міста. Зараз колектив розпочав роботу над пʼєсою Миколи Куліша «Мина Мазайло».
Я з Донецька, двічі переселенка, – розповідає акторка Віра Лебединська. – я вчилася на оперну співачку, викладала спів і працювала 20 років в театрі. Коли театр зірвали, я була там. На щастя, нас не зачепило. Я не хочу повертатися в місця, де все було розбомблене. Хочу жити далі. У майбутньому я бачу наш театр україномовний, з українськими доаматургами. Треба розвивати нашу культуру».
Франківський драмтеатр теж гастролював у Маріуполі з виставами «Солодка Даруся» і «Нація». Донецький театр у Франківську вперше.
Читайте: Франківські депутати вимагають повернути Почаївську Лавру до української церкви
Comments are closed.