У зверненні до Дня Чорнобильської трагедії, оприлюдненому на офіційному сайті Президента України, Віктор Янукович наголосив, що людство заплатило за спокій планети життям і здоров’ям тисяч українців. Водночас, президент вважає, що після Чорнобильсокї трагедії ніхто і ніде не може бути впевненим у безпечному завтрашньому дні.
«Чверть століття ми несемо у серцях і душах біль, завданий нищівною катастрофою на Чорнобильській АЕС. Чверть століття в Україні та світі існує зловісний вимір часу: до і після Чорнобиля. До 26 квітня 1986 року світ мав ілюзію власної безпеки. Після цієї дати ніхто і ніде не може бути впевненим у безпечному завтрашньому дні. І події на японській АЕС «Фукусіма-1» лише підтвердили цю гірку правду життя», — нагадав Президент.
За його словами, сьогодні Україна вшановує пам’ять тих, хто поклав життя у боротьбі з радіацією. «Згадаємо пожежників, міліціонерів, військових, авіаторів, енергетиків… Ці герої за покликом серця у перші дні прибули до Чорнобиля і практично голими руками закрили жерло зруйнованого реактора. Вони врятували світ від значно масштабнішої катастрофи і ми вдячні їм за це. Вічна їм пам’ять», — додав Янукович.
За його словами, також українці вшановують героїв-ліквідаторів. «Мені боляче від того, що держава не може гідно віддячити вам за вашу звитягу. Але, повірте, ми робимо все можливе, аби полегшити і покращити ваше життя», — запевнив Президент.
«Україна, як ніхто, доклалася до того, щоб Чорнобиль перестав бути для світу фактором страху та нестабільності. Ми заплатили за спокій планети життями і здоров’ям тисяч співвітчизників. Ми витратили на ліквідацію наслідків катастрофи десятки мільярдів бюджетних гривень. Ми вивели діючі потужності Чорнобильської АЕС з експлуатації і цим виявили світу добру волю. Але жодна, навіть найбільш потужна, держава не здатна самостійно подолати катастрофу такого масштабу. І Україна – не виняток».
Президент нагадав про необхідність будівництва нового укриття над зруйнованим реактором, сховища для відпрацьованого ядерного палива, про потребу у проведенні дезактивації забруднених територій. «Тільки виконавши ці та інші заходи, ЧАЕС стане екологічно безпечною системою», — наголосив Янукович.
Президент зазначив, що Чорнобиль став викликом планетарного масштабу, і гідну відповідь на цей виклик може дати лише об’єднана світова спільнота.
Він також нагадав, що у квітні у Києві відбулась міжнародна донорська конференція, учасники якої сформували Чорнобильський фонд розміром близько 550 млн. євро.
«Окрім того, ми маємо домовленості з партнерами про додаткове фінансування усіх запланованих заходів. Надані Україні гарантії дозволяють збудувати безпечне укриття над четвертим реактором до 2015 року», — додав президент.
Звертаючись до учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, президент зауважив, що вони врятували Україну і світ від страшної біди.
«Схиляю голову перед вашою мужністю, почуттям обов’язку та відданістю Україні. Зичу доброго здоров’я, родинного затишку та благополуччя», — наголосив Віктор Янукович.
Comments are closed.