Політика

«Ще не вмерла» чи «Ще жива»?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В Україні знову розгорілася суперечка щодо того, міняти нам слова головної пісні держави чи ні. Після безлічі критичних заяв простих українців учора пропозицію змінити гімн висловив і представник влади. В інтерв’ю «Українській правді» голова МНС Нестор Шуфрич сказав: «Пора вже в нашому гімні поміняти перші слова. Тільки два гімни у світі, наш і польський, починаються зі слів «Ще не вмерла…». За словами міністра, краще б гімн починався зі слів «Вічно буде Україна, Її слава й воля». «Я, звичайно, не вірю в символізм, але щось у цьому є. Давайте будемо жити, а не переживати за те, що ми ще не померли», — підсумував Шуфрич.

Суперечка, чи треба переписати гімн, триває не перший рік. Прихильникам змін здається, що гімн у нас якийсь передсмертний, негативний і при цьому агресивний, — мовляв, там є слова «вмерла», «згинуть воріженьки». «Ну, знайдіть з 200 країн світу хоч один гімн, де ода державі, ода процвітанню і розквіту, братерства, радості і щастя починається зі слів про смерть? Ще у 1898 році поет Борис Грінченко написав: «Ще не вмерла Україна, але може вмерти, Ви самі Її ледачі ведете до смерті». Ідеологія неправильна. Вона веде нас до ями, а не до прогресу і процвітання», — заявив напередодні виборів-2010 нардеп від ПР, а нині губернатор Житомирської області Сергій Рижук.

А Михайло Бродський у своєму блозі в Живому Журналі запропонував варіант нового гімну, який він знайшов на сторінці користувача ЖЖ під ім’ям shchegyvyj. Перший куплет у його редакції такий: «Розквітаєш, Україно, дякувати Богу! Канув час, коли любили сироту убогу: Незалежна ти держава, європейська славна, Диво дивне, Зовсім юна і відома здавна!».

Нарешті, свої версії гімну запропонували художниця з Дніпропетровська Ольга Рекун і режисер театру «Крик» Михайло Мельник. «Треба змінювати не перший рядок, а весь гімн. «Всім нам, браття українці, посміхнулась доля, здобули ми в Україні вистраждану волю. Якщо рідної країни ми є гідні діти, всі ми істину святу маєм зрозуміти». Я вже посилала цей гімн у комітет Ради з духовності, але Яворівський впирається — каже, це святе, його чіпати не можна. Але ми прагнемо не того, щоб він вніс наш варіант у ВР, а щоб допоміг ініціювати всенародне обговорення цього питання», — сказала Ольга Рекун.

Також за зміну гімну виступає спецкор газети «Сегодня» Олесь Бузина. Він каже: «Як човен назвеш, так він і попливе. Протягом усієї своєї історії Україна пливе, як похоронний човен».


Щоб змінити гімн, треба подати до ВР законопроект і набрати 300 голосів. Політики згодні, що гімн міняти треба. «Гімн, який є — збитковий, це калька з польського гімну. Він вже давно не відображає українських реалій, — сказав комуніст Олександр Голуб. — Але треба провести в суспільстві дискусію, досягти консенсусу».

В опозиції налаштовані негативно: бютівець Володимир Яворівський обізвав Шуфрича «поетом-гімняром». «Гімн має не тільки текстове навантаження, а й історичне. Не можна, щоб кожен його міняв, завтра хтось може вирішити, що треба якусь рисочку до тризуба домалювати», — говорить нашоукраїнець Андрій Парубій. У ПР заспокоюють: «Шуфрич просто поклав початок обговорення. Гімн повинен бути життєствердним, повинен визначати майбутнє держави. Але не факт, що це питання будуть розглядати у ВР найближчим часом», сказав нардеп Вадим Колесніченко.

Сегодня

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.