Статті

Лише за рецептом. Які ліки прикарпатці не зможуть купити в аптеках з 1 квітня без призначення лікаря

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З 1 квітня розшириться список медикаментів, які не продаватимуть без рецепта лікаря. У міністерстві охорони здоров’я кажуть – це допоможе контролювати, як відпускають ліки в аптеках, та боротися з самолікуванням українців.

Які препарати тепер стане важче купити, розбирався “Репортер“.

Гормональні й протизаплідні ліки

Раніше, з 1 серпня 2022 року, продавати лише за рецептом почали антибіотики. Як пояснювали в МОЗ, часто українці «приписують» антибіотики собі самі. У результаті може розвинутися антибіотикорезистентність, коли антибіотики уже не подіють, якщо справді будуть потрібні.

А з 1 листопада такі правила почали діяти для наркотичних (психотропних) лікарських засобів. Їх використовують для знеболення пацієнтів зі складними хворобами, паліативних хворих, а також для лікування деяких психічних захворювань. Такі ліки можуть продавати лише в тих аптеках, які мають спеціальну ліцензію.

Тепер у МОЗ розширили програму для інших рецептурних ліків – тобто таких, які підлягають відпуску за рецептом лікаря. Досі правила не були такі суворі, тож, по факту, їх можна було придбати й просто за бажанням хворого.

Читайте: Доступні ліки. Які нові препарати додали у список безкоштовних та як їх отримати прикарпатцям

До цього переліку належать, зокрема, протисудомні засоби, гормональні препарати – у тому числі й протизаплідні, – препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб та інші. Деякі ліки проти болю, кашлю чи заспокійливі також можуть належати до препаратів, відпуск яких повинен здійснюватися виключно за рецептом лікаря. Перевірити це можна в інструкції препарату, в розділі «категорія відпуску» – з рецептом чи без нього.

Окремого переліку не буде, – пояснює завідувачка фармацевтичного відділу при департаменті охорони здоров’я ІФ ОВА Мар’яна Тимчук. – Які ліки продаватимуть лише за рецептом, визначатиме МОЗ. Використовуватимуть класифікацію фармакологічних груп: знеболюючі, замісна підтримувальна терапія, глибокі психічні захворювання, онкологічні, кардіологічні, гормональні тощо.

Паперовий рецепт не скасовують

Електронний рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Та пацієнт повинен бути зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я Medics.

Виписати рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП – навіть, якщо у нього немає договору з НСЗУ.

Щоб отримати рецепт, необхідно звернутися до профільного лікаря. Він за потреби сформує електронне призначення, вказавши активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання ліків.

В електронному рецепті не буде назви препарату – лише діюча речовина. А пацієнт уже зможе сам обрати необхідні ліки з тих, які запропонують в аптеці.

Якщо пацієнту потрібне тривале лікування або ж його захворювання хронічне чи препарат потрібно приймати знову, для профілактики, його можна буде отримати, звернувшись до свого сімейного лікаря дистанційно. Для цього в системі обовʼязково має бути зафіксоване перше призначення від профільного лікаря. Тоді на телефон пацієнт зможе отримати номер та унікальний код підтвердження, які потім потрібно буде повідомити фармацевту, щоб придбати ліки. Якщо телефона нема, то під час очного прийому лікар має надрукувати всю потрібну інформацію для отримання препарату.

Крім того, рецепт у паперовому вигляді від фельдшера зможуть отримати мешканці віддалених сіл, де є проблеми з наданням медичних послуг.

Поперовий рецепт також буде дійсний – лікар може його виписати, якщо, наприклад, у медзакладі не буде світла, – каже Мар’яна Тимчук. – Хоч перевага завжди надаватиметься електронному рецепту. Так лікар зможе бачити в електронній системі діагноз хворого і те, які раніше виписувалися препарати. І на основі цього призначати лікування. Також паперовий рецепт виписуватимуть, якщо медзаклад не підключений до електронної системи. Але зараз практично всі заклади до неї долучилися.

Також пацієнт може купити не всі ліки, які є в рецепті, тобто погасити його частково. Як і придбати не упаковку, а лише блістер чи ампулу. Коли потрібно буде докупити препарат, повторно отримувати рецепт не доведеться.

Сироп від кашлю – лише за рецептом

Згідно зі змінами, які прийняла у жовтні Верховна Рада, медичним працівникам тепер буде заборонено призначати пацієнтам рецептурні медикаменти, не оформивши все, згідно з правилами МОЗ. Так само діятиме заборона аптечним працівникам відпускати ліки без рецепта.

Зараз у МОЗ рекомендують до кінця березня лікарям та аптекам підготуватися до змін. Якщо аптека уже працює з програмою «Доступні ліки» чи відпускає психотропні речовини й антибіотики за електронним рецептом, підготовки не потрібно. Якщо ж ні – треба:

  • укласти договір з медичною інформаційною системою (МІС);
  • зареєструвати аптеку в електронній системі охорони здоров’я й дочекатися верифікації закладу;
  • зареєструвати працівників аптеки в електронній системі;
  • почепити наліпку «відпускаємо ліки за е-рецептом», там, де її зможуть побачити відвідувачі.

Коли пацієнт прийде з е-рецептом, треба буде ввести 16-значний код на препарат, або просканувати штрих-код з інформаційної довідки, якщо таку видав лікар. Тоді в інтерфейсі МІС з’явиться перелік ліків, які містять призначену діючу речовину. Коли пацієнт обере, потрібно ввести код підтвердження.

Читайте: «Після операції – додому». Лікар з Харкова лікує у Франківську рак за новими методами

За інформацією обласного департаменту охорони здоров’я, з початку дії програми в Івано-Франківській області вже виписали приблизно 500 тисяч електронних рецептів на антибіотики. А також – понад 11 тисяч рецептів на наркотичні лікарські засоби. За словами Мар’яни Тимчук, у майбутньому до списку планують віднести ще й препарати від кашлю, заспокійливі. Тоді їх теж не можна буде придбати без рецепта.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.