Майже всі держави світу занепокоєні питанням запобігання кризовим змінам клімату та намагаються сприяти покращенню стану екології. Проєкт «Партнерство Румунія-Україна для пом’якшення змін клімату» має на меті розвивати та підтримувати інноваційну співпрацю щодо пом’якшення змін клімату в транскордонному регіоні Румунії-України для забезпечення сталого розвитку територій.
Проєкт реалізується спільно партнерами — Громадська організація «Бюро розвитку, інновацій та технологій» — ГО БРІТ, ІФНТУНГ, Департамент інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста Івано-Франківської міської ради, місто Ботошані (Румунія) в рамках Спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020». Спільна операційна програма «Румунія-Україна 2014-2020» фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.
Метою проєкту «Партнерство Румунія-Україна для пом’якшення зміни клімату», зокрема, є привернення уваги до шкідливих чинників, які негативно впливають на довкілля, та способів зменшення такого впливу. Проєкт також націлений на популяризацію використання відновлювальних джерел енергії для зменшення негативного впливу на природу, захист навколишнього середовища та зменшення негативного впливу на клімат. Тому серед очікуваних результатів проєкту — зниження споживання енергії та збільшення кількості відновлюваних джерел енергії серед споживачів і зосередження уваги споживачів на питаннях пом’якшення наслідків зміни клімату.
Зміна клімату — це один із найголовніших викликів для планети сьогодні. Так, наприклад, непередбачуваність погодних умов, підвищення рівня моря, яке збільшує ризик природних катастроф, є наслідками зміни клімату й мають глобальний характер та безпрецедентні масштаби. Діяльність людини змінює навколишнє середовище та впливає на клімат. Головними проблемами сьогодні є: зростання концентрації CO2 в атмосфері через спалювання пального, аерозолі в атмосфері, землекористування, зменшення озонового шару, тваринництво й вирубка лісів. Близько половини населення Землі дихає повітрям, яке офіційно визнане шкідливим для здоров’я. Зміна клімату по-різному впливає на наше довкілля, економіку та здоров’я.
Тому у світі все більше звертають увагу на використання так званих відновлюваних джерел енергії – тепла Землі, енергії вітру, припливів та відпливів, біогазу, сонячного випромінювання тощо. Використання відновлювальних джерел енергії є одним з правильних рішень для проблеми зміни клімату. Саме завдяки енергії вітру, сонця чи води можна значно скоротити викиди вуглецю в атмосферу, які згубно впливають на кліматичну ситуацію у світі.
Традиційна енергетика виробляє енергію, використовуючи вугілля, газ та атомні станції. Це призвело до кризи у вигляді змін клімату, забруднення повітря та води, нестачі продовольства, поширення ядерної зброї та радіоактивного забруднення значних територій. Однак вже існує сучасна та безпечна альтернатива вугільним та атомним станціям – відновлювані джерела енергії (ВДЕ). Вони, невичерпні та екологічні, дозволять забезпечити енергонезалежність, бо не потребують постійної закупівлі палива – урану, газу, вугілля. Відновлювана енергетика здатна забезпечити достатнє виробництво теплової та електроенергії для промисловості, домогосподарств, транспортної галузі та сільського господарства. Вона дозволить створити нові робочі місця для виготовлення та встановлення обладнання, монтування та обслуговування сонячних систем, проведення енергоаудиту будівель.
Екологи виступають за максимально швидке скорочення споживання вугілля, нафти та газу шляхом підвищення енергоефективності й переходу до відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та за поступову відмову від атомної енергетики. У контексті проблем змін клімату та забруднення довкілля це є нагальним завданням для всього людства.
Але з-поміж іншого, також варто звернути увагу на плюси та мінуси відновлюваних джерел енергії. В усьому на світі водночас є користь і шкода, переваги та недоліки. Відновлювані джерела енергії не виняток. Вони дозволяють отримувати екологічно чисту електричну й теплову енергію в одному місці. Але для виробництва устаткування в інших регіонах видобувають копалини, плавлять метали та переробляють нафту. Водосховища постачають воду людям і промисловості. Але річки замулюються, зникають цілі екосистеми на затоплених землях. Малі генеруючі установки дають можливість автономного життєзабезпечення вдома – але вони мають довгострокову окупність витрат, їхній коефіцієнт корисної дії залежить від пори року та примх погоди.
Попри це збільшення частки відновлюваних джерел енергії в загальному обсязі енергетичних потреб землян – це шлях до розумного використання природних ресурсів. Це піклування про здоров’я майбутніх поколінь і збереження червонокнижних рослин і тварин. Також це нові висококваліфіковані робочі місця, які сприятимуть розвитку науки й освіти, дадуть можливість створювати комфортні умови у складному кліматі без шкоди для екології.
Підготувала Вікторія Лазар
Адреса офіційного сайту Програми – https://ro-ua.net/ua/
Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст даної публікації є винятковою відповідальністю Департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста Івано-Франківської міської ради, і вона ні в якому разі не може розглядатися як відображення позиції Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020.
Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.
За детальною інформацією звертайтесь за наступними контактними даними: Христина Мельник – т.в.о. директора Департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста Івано-Франківської міської ради; Координатор проєкту – Юлія Хандога, e-mail: part4cm.soft.63@gmail.com
Comments are closed.