Політика

Дві церкви на Прикарпатті ввійдуть у список Світової культурної спадщини Юнеско

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Вчора, 23 грудня у м. Львові в палаці Потоцьких відбулася робоча нарада з питань підготовки спільної транскордонної номінації «Дерев’яні церкви українських і польських Карпат» до внесення в список Світової культурної спадщини Юнеско. Результатом роботи наради стало затвердження переліку 8 об’єктів від України до Списку ЮНЕСКО, з яких 2 об’єкти знаходяться на території Івано-Франківської області – церква Святого Духа у Рогатині та церква у Нижньому Вербіжі. Визначено графік першочергових робіт, які необхідно здійснити.

Довідка.
ЦЕРКВА СВЯТОГО ДУХА, 1598 р., м. Рогатин.
Час будівлі датується по напису в інтер’єрі на північній стіні центрального зрубу. Деякі дослідники датують пам’ятку 1562 і 1648 рр. У XVІІІ до. церкви була прибудована дзвіниця. У 1895 р. проведена реставрація пам’ятки. Церква дерев’яна, тризрубна, з квадратним центральним зрубом, гранованим п’ятистінним східним об’ємом і витягнутим гранованим бабинцем, одноверха. З заходу до бабинця примикає квадратна в плані з триярусним, завершеним наметом дзвіниця каркасної конструкції. Центральний зруб значно піднімається над бічними, перекритий квадратним в основі верхом з двома заломами, що завершується арковою сигнатурою на восьмерику. Над сигнатурою піднімається високе шатро. Бічні зруби накриті скатною покрівлею, широкий звис якої – піддашшя лежить на випускних фігурних кронштейнах. Спочатку дубові зруби споруди зовні були розписані (збереглися фрагменти настінного живопису). В інтер’єрі розкритий висотний простір верха. Пам’ятка відноситься до найдосконаліших витворів Галицької школи народної архітектури.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, 1756 – 1808 рр. в с. Нижній Вербіж Коломийського району.
Гуцульський п’ятибанний храм з маковицями, його збудував за опришківські кошти Григір Семенюк – Мельник, який прожив 114 р. Він також дав гроші на дзвін, який і досі в селі звуть Довбушевим. Майстер, який збудував храм, у 1810 році отримав від австрійського цісаря медаль. Церква чітко відповідає канонам гуцульської церкви. В 1956 р. силами громади проведено загальний ремонт церкви, в 1990 р. проведено частковий ремонт даху. Вищезазначена церква включена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за №825. Для того, щоб храм потрапив у список Світової культурної спадщини, необхідно зняти бляху (замінити на гонту), обгородити церкву, реставрувати інтер’єр.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.