Статті

Має вміти кожен. Як правильно надавати домедичну допомогу – інструкція

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Кожен з нас може стати свідком того, що на вулиці комусь стане погано. Або ж очевидцем автомобільної аварії чи іншої надзвичайної ситуації. Не кажучи вже про те, що в країні війна, і ворог постійно обстрілює ракетами критичну інфраструктуру та житлові квартали. В таких ситуаціях дуже важливо вміти надавати домедичну допомогу, аби зберегти чиєсь життя до приїзду швидкої.

Як діяти, аби не нашкодити, «Репортер» поговорив з тренеркою благодійної організації Smart Medical Aid Веронікою Пархомчук.

Що потрібно зробити перед тим, як надавати домедичну допомогу?

Перш ніж наближатися до хворої чи пораненої людини, треба переконатись у власній безпеці. Потрібно подивитися в різні боки, можливо, ця людина лежить на проїжджій частині дороги. Звернутись до людини, якщо вона притомна, спитати чи потрібна їй допомога.

Людина раптово втратила свідомість, що робити?

Перш за все, ми повинні перевірити її дихання та серцебиття. Для цього використовуємо алгоритм «бачу, чую, відчуваю». Нахиляємось своїм вухом до рота та носа пацієнта і звертаємо увагу на те, чи чуємо видихи, чи відчуваємо тепло, чи бачимо, як піднімається грудна клітка. На це в нас є не більше 10 секунд.

Якщо людина дихає, маємо переконатися, що в її ротовій порожнині нічого немає. В жодному разі не можна відкривати рот руками, навіть якщо ви в рукавичках. Ротову порожнину можна відкрити натиснувши великим пальцем на підборіддя. Якщо в роті щось є, то перехиляємо потерпілого на бік і контролюємо дихання до приїзду швидкої.

Як діяти при зупинці серця?

Знову ж таки, спершу маємо переконатися, що в роті людини немає рідин. Потім переходимо до серцево-легеневої реанімації.

Склавши руки в замок, аби не травмувати людині ребра, робимо натиски згори до низу основою долоні, приблизно по середині грудної клітки. Натиски робимо глибиною 5-6 сантиметрів – приблизно третина грудної клітки.

Найважливіше – зловити потрібний ритм і глибину. Наприклад, якщо це худенька дівчинка, а ми максимально сильно тиснемо, то можемо зламати їй ребра. А якщо це кремезний чоловік,  то навпаки треба максимально розподілити силу на руки.

Щодо ритму, то радимо робити масаж у ритмі пісні Stayin’ Alive гурту Bee Gees.

Що робити при переохолодженні?

Якщо людина у свідомості, то потрібно завести її в тепле приміщення або автомобіль, переодягнути в сухий і теплий одяг, напоїти теплим чаєм і поступово зігрівати. Точно не треба одразу ж пхати в гарячу ванну чи давати алкоголь.

Якщо немає можливості зайти в тепле приміщення, то людину до приїзду швидкої можна накрити термоковдрою. Вона не дозволить теплу виходити назовні й так людина сама себе зігріватиме.

Травма шиї – як діяти?

Якщо людина без свідомості, то стараємось не рухати взагалі. Якщо у свідомості, то потрібно максимально знерухомити шию, аби людина не крутила головою. Можемо притримувати її руками до приїзду швидкої або накласти шийний бандаж, якщо є така можливість.

У людини кровотеча – що робити?

Будь-яка кровотеча зупиняється методом прямого тиску. Тобто потрібно сильно тиснути на поранення руками, бинтом, марлею або будь-якою тканиною, що є під руками.

Класно, коли є турнікет. Його можна накласти навіть самому собі. Є два види турнікетів – CAT та SOFT. За принципом дії вони однакові, єдине – трохи відрізняються фіксаторами. Якщо у вас немає турнікета, можна взяти шарф, краватку, пояс, ремінь або ж шматок тканини відповідної довжини й ширини, які дозволять притиснути пошкоджену артерію до кістки та зупинити кровотечу.

Головне пам’ятати, що турнікет накладається лише на кінцівки й максимально високо.

Чи обов’язково треба мати цивільній людині аптечку? Що в ній має бути?

Обов’язково потрібно мати рукавички та маску. Добре було б мати турнікети, бинти, марлеві серветки, термоковдру та антисептик.

Також важливо, аби люди вміли всім цим користуватися. Бо насправді навчена людина може надати невідкладну допомогу, не маючи нічого, тільки рукавички.

Що краще: нічого чи китайський САТ?

Краще вже нічого. Звісно, є ймовірність, що він не зламається у ваших руках, але це ніби грати в рулетку – може пощастить.

Що категорично не можна робити під час надання домедичної допомоги?

Хвилюватися й панікувати. Потрібно бути максимально зосередженим, і чим більше в людини практичних навичок, тим краще. В нас спрацює м’язова пам’ять і ми зробимо все автоматично.

Також потрібно пам’ятати алгоритм, бо якщо ми, наприклад, забудемо перевірити ротову порожнину, то можемо нашкодити пораненому. Так само може нашкодити неправильна техніка й частота виконання серцево-легеневої реанімації.

Вероніка Пархомчук

Скільки тренінгів має пройти людина, аби навчитись якісно надавати домедичну допомогу?

Все залежить від того, як людина засвоює інформацію. Але одного тренінгу точно не достатньо. Було б добре проходити такі тренінги через кожні пів року та обов’язково практикуватися на манекенах, аби в потрібний момент спрацювала м’язова пам’ять.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.