Гроші

П’ять на п’ять: як і де прикарпатці можуть обміняти лампи розжарювання на LED

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З 30 січня в Україні стартувала програма, за якою можна обміняти старі лампи розжарювання на енергоощадні LED лампочки. Для початку система запрацювала тільки для обласних центрів, але обіцяють, що вже до кінця лютого вона дійде до найменшого села.

Отож “Репортер” зібрав покрокову інструкцію, як і де можна обміняти лампи, а також розібрався з менш помітними нюансами.

лампи

Лампи через “Дію” та без неї

Для кого програма

Обміняти п’ять старих ламп розжарювання на п’ять світлодіодних має право кожен громадянин України, якому виповнилося 18 років. Усі документи, що для цього потрібні, – це паспорт та ідентифікаційний код. Опція — «або відмітку в паспорті про відмову від отримання ІПН з релігійних міркувань» — не вказана в постанові уряду.

Як зареєструватися

Через додаток «Дія». Увага – обов’язково оновіть його для початку.

Щоб подати заяву на обмін:

  • авторизуйтесь у додатку;
  • виберіть Послуги – Обмін лампочок;
  • вкажіть контактний номер телефону та відділення Укрпошти, де хочете отримати лампи;
  • вкажіть тип та кількість світлодіодних ламп, які хочете отримати;

За деякий час після подачі заявки людині автоматично на телефон надходить повідомлення з мобільного застосунку Дія про можливість отримання світлодіодних ламп в обраному відділенні. Отримання ламп здійснюється за номером такої заявки.

Якщо людина не забрала лампочки протягом 5 днів, то замовлення анулюється. І, звісно, одна людина може здійснити тільки один обмін. Тобто ходити по кілька разів за лампочками не вийде.

Якщо немає Дії, можна просто прийти на Укрпошту з лампами, паспортом і податковим номером. Якщо лампи будуть у наявності – їх обміняють.

Читайте: Декомунізація триває. На Прикарпатті ще є близько 200 вулиць з радянськими назвами

Які лампи пропонують

Українці матимуть змогу обміняти п’ять ламп розжарювання на п’ять світлодіодних ламп двох типів цоколю ламп Е27 та Е14. (Е14 — з малим цоколем (міньйон), Е27 — зі стандартним цоколем.) Важливо, що ламп має бути не більше й не менше п’яти.

Приносити на обмін можна тільки робочі лампи розжарювання (з вольфрамовою спіраллю). Енергоощадні лампи, заповнені газом, не приймаються.

Є нюанси й щодо лампочок, які видають.  Перевірити їхню справність можна просто у себе вдома. Якщо вам дісталась бракована лампочка, її можна буде один раз замінити у відділенні Укрпошти протягом усього терміну дії програми з обміну ламп.

Перевірити лампи одразу у відділенні Укрпошти при отриманні не можна задля мінімізації черг у відділенні.

Рекомендують перевірити відразу всі 5 лампочок, бо обмін лампочок, які не працюють, можна провести тільки один раз.

Повертати несправні лампи потрібно в пакуванні від виробника. Без упаковки обмін не здійснюється.

І щодо кольору. У відділеннях будуть лампи різних типів, залежно від поставок з Європи — теплий, холодний, нейтральний. Обрати колір наперед не можна.

Як це допоможе

Отож, що це за програма та як вона може нам помогти? Програма визначається постановою Кабміну «Про реалізацію експериментального проєкту щодо створення сприятливих умов для забезпечення ефективного споживання електричної енергії населенням». Її було прийнято 10 січня 2023 року.

лампи

Згідно з постановою, передбачається, що українці отримають 30 млн LED-ламп. І фінансується це все коштом ЄС.

Обмін ламп розжарювання на нові світлодіодні LED лампи буде проходити у відділеннях Укрпошти поетапно в усіх регіонах. Перша партія з 15 млн ламп надходитиме поступово впродовж декількох тижнів. У першу чергу, через найбільший ефект економії будуть забезпечуватися обласні центри й великі міста. До кінця лютого лампи мають надійти і до найменших сіл.

Проєкт реалізується Міністерством економіки, Міністерством цифрової трансформації та Укрпоштою за підтримки Європейського Союзу.

Читайте: Книги втратили, гербарій врятували. Як у Франківську живе та навчає Херсонський університет

Він впроваджується як один з інструментів енергоефективності, які дозволяли б вистояти під час енергокризи та забезпечити баланс енергоспоживання в пікові години.

Як ідеться на порталі «Світло.Дія», з початком масованих обстрілів Україна відчуває брак електроенергії. За даними «Укренерго», до 40% енергії споживається домогосподарствами. Одним з основних джерел підвищеного навантаження на електромережі є старі лампи розжарювання, які використовуються в домогосподарствах. А вони використовують у 8 разів більше електроенергії за сучасні лампи.

Як це може виглядати на прикладі конкретної сім’ї? Доктор технічних наук, експерт у сфері енергетики Максим Карпаш каже, що в середньому освітлення забирає до від 5 до 10% енергоспоживання. LED порівняно із лампами розжарювання дають економію в 10 разів. Тобто, якщо вдома замінити всі лампочки на енергоощадні, це таки буде відчутно.

Якби уся наша область перейшла б на LED за умови, що до цього були лампи розжарювання, то економія по області була б на рівні 15 МВт (денні ліміти у нас останнім часом було 260-270 МВт), – підсумовує Карпаш.

Авторка: Євгенія Ступ’як

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.