Як все починалося
На початку 2004 року тодішній прем’єр-міністр Віктор Янукович підписав розпорядження про надання дозволу на знесення пам’ятки архітектури в місті Івано-Франківську. Йшлося саме про будинок на Вірменській, 1.
Через рік у місті відбувся інвестиційний конкурс. Перемогу здобула тоді ще нікому не відома фірма «Галицька марка». За 60 тисяч гривень їй надали право на відновлення будинку (пам’ятки архітектури місцевого значення) та прилеглої території.
Мером тоді був Зіновій Шкутяк, один з місцевих лідерів «Нашої України». І все б нічого, якби трохи пізніше громадськість не довідалася, що серед співзаснов-ників «Галицької марки» є син Віктора Ющенка — Андрій. Кажуть, питання перемоги на інвестконкурсі лобіювалося на рівні столиці, і одного разу ніби то керівництво області та Івано-Франківська викликав до себе «на килим» аж Віктор Балога.
Останній боєць
Тим часом у будинку залишився один-єдиний мешканець. Роман Білан протягом чотирьох років живе сам, без світла, центрального опалення, води та каналізації. «Воюю, — каже пан Роман. — Маю десятки судових рішень у свій захист». На правах цих рішень чоловік і живе. Живе нелегко. Цієї зими через страшний холод у будинку він захворів і ледь не помер…
Одним із судових рішень було анулювано і результати того сумнозвісного конкурсу. Тому зараз «Галицька марка» не має стосунку до цього будинку. Суд постановив провести конкурс повторно. Тяганини тривають роками, а пам’ятка повільно, але впевнено продовжує розсипатися.
Повторний конкурс
Теперішня міська влада бажає таки довести історію до пуття. За словами першого заступника міського голови Зіновія Фітеля, найближчим часом засідатиме новий склад конкурсної комісії із залучення інвестора на забудову. Доля будинку цілком може бути вирішена вже у найближчі два місяці.
Щодо Романа Білана, то в міськвиконкомі кажуть, що з цим чоловіком буде домовлятися інвестор. «Претенденти-інвестори в курсі цієї проблеми і зацікавлені, щоб усі сторони залишилися задоволені», — каже Зіновій Фітель.
Начальник управління архітектури і містобудування міськвиконкому Ігор Гаркот каже, що інвестор візьметься не тільки за будинок. У планах — благоустрій скверу перед будинком та капітальна реконструкція вулиці Вірменської. «Хочемо вивести Вірменську до вулиці Шпитальної, поставити там лавочки і зробити її пішохідною, — каже Ігор Гаркот. — Вона могла б стати чудовим місцем для відпочинку та одним із екскурсійних маршрутів туристичних груп».
Зрештою, туристи і зараз тут ходять. Адже поряд і синагога, і колишня вірменська церква. Але видовище будинку на початку Вірменської залишає в них доволі суперечливі враження…
Comments are closed.