«Вдалося врятувати іконостас, цінності, килими, – каже Грималюк. – Проте, якби швидше зорієнтувалися, що робити в першу чергу, то врятували би більше. Але спершу взялися за гасіння. Також надто пізно викликали на допомогу пожежну машину з Коломиї».
Якийсь час рятувальники не могли втрапити до середини церкви, оскільки двері були зачинені. Тож довелося застосувати бензоріз. Значно ускладнювала гасіння пожежі конструкція церкви: За словами начальника Косівського райвідділу МНС Василя Горука, дим ішов з-під бляхи, якою вкрита церква, а доступу до верхів-ки пожежники не мали. Стелю видно, а що робиться за перекриттям куполу – ні. Коли ж дісталися до неї, то бляха настільки нагрілася, що неможливо було її розшити.
Наразі достеменно невідомо про причину пожежі. Але на місце події 19 червня виїжджали також експерти-криміналісти. За словами начальника центру громадських зв’язків головного управління УМВС України в Івано-Франківській області Василя Гультайчука, встановлено, що у той день троє людей ремонтували дах церкви. Один із них отримав термічні опіки тіла. Експерти вилучили відра, щітку з залишками фарби, банку з розчинником.
Остаточний висновок про те, що послужило загоранню церкви, за словами Івана Грималюка, буде через 10 днів. Проте громада села, як виявляється, не зволікає. «Вже у вівторок, 22 червня, була завезена частина лісу, частина каменю, – і люди активно взялися за будівництво церкви у такому ж стилі, в якому вона була, – каже Грималюк. – І так планували міняти вікна і двері, ще трошки попрацюємо – буде лад».
Але що отримають у спадок нащадки, якщо через недбалість будемо так легко міняти старовинну архітектуру на сучасну? За інформацією Міністерства культури і туризму України в Івано-Франківській області під охороною держави перебуває 587 пам’яток сакральної архітектури. Серед них – 462 пам’ятки дерев’яної сакральної архітектури (церков – 466, дзвіниць – 88). За роки незалежності вогонь знищив більше 150 таких церков по всій Україні, залишилося близько двох тисяч. Так, вони можуть зникнути через декілька десятиліть…
Лише на Івано-Франківщині, за даними головного управління МНС, в області щороку виникає дві-три пожежі в храмах. Спеціалісти кажуть: щоб попередити подібні випадки, є цілий комплекс профілактичних заходів. Та виникає запитання: коли, ким і що саме робиться?
Щоб вберегти унікальні пам’ятки, українські спеціалісти просять внести храми Карпатського регіону у перелік культурної спадщини ЮНЕСКО. Проте однією з умов внесення у реєстр світової спадщини є відповідність критеріям охорони та безпеки. Як виявляється, жоден із наших храмів їм не відповідає.
Довідка: Згорілу церкву св. Василія Великого, що на Москалівці у Косові, збудував майстер Іван Герасим’юк із Бабина. Різьблений іконостас виконав Іван Гунька. В 1970 році у приміщенні церк-ви відкритий музей народного мистецтва і побуту Гуцульщини на основі домашньої збірки подружжя Сагайдачних. Також біля церкви є дзвіниця, цвинтар.
Comments are closed.