Туї від голови
Дерева садили: міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус, керуючий справами міськвиконкому Андрій Лис, радник мера Михайло Коник, начальник міської патронажної служби Оксана Ковальчук, головний лікар міста Тарас Масляк, голова УНП Юрій Костенко.
Було й багато невідомих людей, яких загнали туди, за нашими припущеннями, добровільно-примусово. Зрештою, як завжди. Це видовище треба було бачити. Виглядало, що люди потрапили на загальноміську толоку випадково. І прибирати чи садити дерева — зранку ще ніхто навіть гадки не мав. Позаяк жінки були на підборах.
Віктор Анушкевичус, як виявилося, все своє життя бере участь у толоках. Вдома, у школі, у вузі й на фірмі «Рітас». За його словами, держслужбовці — це такі ж самі люди, як і комунальники. Відтак чиновники не мають бути відірваними від життя і працювати не тільки ручкою, а й мітлою, граблями та лопатою. Тим більше, якщо це заведено нашими, християнськими традиціями.
Першу тую мер посадив без проблем. Бо пощастило із ґрунтом. Друга ямка для туї потребувала допомоги сторонніх, адже садити прийшлося на шутрі. Чиновники навіть засумнівалися: хтозна чи дерева приживуться. Директор парку ім. Шевченка Володимир Ротару зауважив, що все залежить від руки того, хто посадив дерево. «З туями є так, що перший рік вони хворіють, жовкнуть, міняють колір. Тому точно сказати, чи дерево прижилося, можна буде на другий рік, навесні. Дерево мусить перезимувати», — пояснив він.
Та все це виглядало квіточками порівняно із прибиранням на берегах річок. Там, як подейкували учасники толоки, члени молодіжних організацій, були гори сміття, з якими їм довелося боротись. Врешті-решт їм просто не вистачило інвентарю. Але берег річки безлюдний, відтак чиновницька робота залишилася б непомітною. А цього не можна було допускати. Бо в парку і дерева посадили, і перед мешканцями показалися, і з дітьми поспілкувалися…
Трохи таки відчувався солодкуватий присмак піару. Адже комунальні служби прибирають парк щодня (а якщо ні, то не виконують своїх функцій, — Ред.), а все, що добровільно-примусово робиться іншими людьми, до чиїх функцій така робота не входить, виглядає дещо штучно.
Анушкевичус заперечив: «Ні, це не є піар. Я вважаю, що це нормальна традиція. Більше того, якби чиновники не брали участі у толоці, то це був би антипіар. І тоді б нам могли закинути, що ми не є християнами і не любимо місто».
Потім до толоки приєднався Юрій Костенко, який приїхав до Івано-Франківська з робочим візитом. Йому із ґрунтом пощастило, ямку він викопав без зайвого напруження. Однак журналістське запитання: «А яке дерево садите?» дещо збило його з пантелику. І мера, до речі, також. Через кілька секунд, вони вже знали, що садять горобину…
Форумські берези
Продовження загальної івано-франківської толоки було 11 квітня. За ініціативи Громадського форуму на пустирі навпроти 25 школи в мікрорайоні Каскад відбулася екологічна акція «Посади дерево — озелени місто». Активісти форуму прибрали та впорядкували занедбану територію навпроти школи і посадили на цьому місті берези та смереки. Таким чином вони символічно заснували «Алею Громадського форуму». Щоправда, ідея ця не нова — пластуни теж мають свою алею.
За словами голови Форуму Юрія Солов’я, вони дуже добре розуміють, що привести це місце до європейських стандартів не вдасться, але цей пустир не можна залишати в такому стані. Саме тому вони навмисно обрали важке місце, аби мінімально привести його до порядку. Отже, «форумчани» зрізали чагарники, а взамін посадили приблизно сотню дерев.
Окрім цього, на інших вулицях міста завдяки Громадському форуму було посаджено ще сто дерев. Також вони надали допомогу мешканцям міста фарбою, рукавицями та вапном, аби ті мали можливість прибирати та облагородити території на інших вулицях.
Депутат міської ради, один із засновників Громадського форуму Микола Калайда запевнив, що кожна людина, який би чин не займала, повинна працювати фізично. На його думку, влада береться прибирати парки, в яких і так більш-менш чисто. Натомість вони взяли чагарникове місце, де ніхто нічого не робив. «По ідеї, це мав би робити жек, оскільки це його територія. Втім, можливо, жек не має фізичної та фінансової можливості. Тому це робиться, виходячи з ініціативи Громадського форуму та мешканців», — зазначив Калайда.
Отже, про жоден піар і тут нема мови. Зрештою так само каже й Соловей: «Можна знаходити багато способів піару. Якщо ви хочете це трактувати як піар — будь ласка. Але за цим піаром є конкретний результат. Це 100 посаджених дерев, впорядкована і прибрана територія. Крім того, ми привернули увагу влади, щоб можливо наступного року підійти до цього більш ґрунтовно».
Виглядало, що Громадський форум вирішив полегшити собі роботу, адже попередні роки вони прибирали береги річок. Однак Юрій Соловей це спростував: «Цього року треба віддати належне комунальним службам, вони, можливо, знаючи, що Громадський форум ініціюватиме таку акцію, більш-менш прибрали». Єдине, чим нині Громадський форум долучиться до чистоти берегів, — це смітники біля річок, які вже дуже скоро встановлять.
До речі, того ж дня прибирали і працівники облдержадміністрації. Як і минулого року, за кожним із управлінь було закріплено окрему територію. Голова ОДА Микола Палійчук разом зі своїми заступниками та дітьми облагороджував територію парку ім. Тараса Шевченка. Без піару.
Comments are closed.