По всій Україні розгортають Пункти незламності. Тут люди можуть зігрітися, випити гарячого і зарядити ґаджети. Поряд з цим міська влада Франківська оприлюднила окремий список місць, де можна буде обігрітися у випадку довгої нестачі електроенергії. До нього ввійшли заклади освіти, культури та навіть під’їзди у житлових будинках.
Чи готове місто до блекауту, бачив Репортер.
Пункти обігріву: багатоповерхівки
Згідно з інформацією, оприлюдненою міським головою Русланом Марцінківим, пункти обігріву в Івано-Франківську розташують у будинках за такими адресами:
- Вул. Вовчинецька, 208а (третій під’їзд)
- Вул. Симоненка, 9а (другий під’їзд)
- Вул. Вовчинецька, 195
- Вул. Миколайчука, 16
- Вул. Берегова, 32
- Вул. Пулюя, 2
- Вул. Мазепи, 185
- Вул. Дорошенка, 18
- Вул. Сахарова, 30
- Вул. Сорохтея, 41
- Вул. Вовчинецька, 4
- Вул. Незалежності, 36
- Вул. Короля Данила, 35а
- Вул. Набережна ім. В. Стефаника, 40
- Вул. Набережна ім. В. Стефаника, 38
- Вул. Набережна ім. В. Стефаника, 10
- Вул. Набережна ім. В. Стефаника, 28
- Вул. Молодіжна, 56
- Вул. Галицька, 134
- Вул. Галицька, 138
- Вул. Целевича, 11
- Вул. Галицька, 59
За підготовку цих пунктів відповідає управляюча компанія «Теплий дім». «Репортер» відвідав кілька будинків, але повноцінних пунктів обігріву не побачив. Втім, як пояснює директор компанії Василь Скиданчук, повноцінно вони запрацюють за потреби.
Читайте: Без перепадів. Як вберегти побутову техніку під час вимкнень електроенергії
Більшість пунктів ми уже облаштували, деякі ще в процесі, – каже Василь Скиданчук. – Але зараз вони не укомплектовані – щоб ніхто не вкрав обладнання. Генератори, буржуйки, дрова і весь інвентар будемо завозити тільки тоді, коли оголосять повний блекаут. У такому разі ми одразу централізовано вантажимо генератори, буржуйки та їдемо за адресами. За день укомплектуємо усі пункти.
Пункти обігріву в будинках облаштовують у підвалах – так званих найпростіших укриттях.
Зараз їх прибирають, підсипають ґрунт, де немає підлоги.
Також робимо розетки та освітлення, білимо вапняковим розчином. Якщо є можливість, в окремому приміщенні робимо унітази, – говорить директор «Теплого дому». – Поки що пункти закриті, ключі або у мешканців, або у нас. При потребі люди можуть зателефонувати і ми привеземо ключі.
Пунктами обігріву в будинках зможуть скористатися не лише мешканці будинку, а й всі, кому потрібно. Саме це було головною вимогою до створення таких точок у будинках та ОСББ. Міська влада навіть роздала в тимчасове користування генератори тим об’єднанням будинків, де готові облаштувати укриття для всіх охочих. За словами Руслана Марцінківа, деякі голови ОСББ відмовилися брати участь у програмі через те, що доведеться пускати сторонніх у будинок.
Пункти обігріву: заклади освіти
Ще частину пунктів обігріву облаштують у закладах освіти Івано-Франківської громади. Зокрема мешканці зможуть зігрітися у таких ліцеях та клубах:
- Ліцей імені Романа Шухевича
- Ліцей імені Івана Пулюя
- Ліцей № 1
- Ліцей № 3
- Ліцей № 6
- Ліцей № 10
- Ліцей № 12
- Ліцей № 13
- Ліцей № 15
- Ліцей № 16
- Ліцей № 18
- Ліцей № 19
- Ліцей № 20
- Ліцей № 21
- Ліцей № 22
- Ліцей № 23 імені Роман Гурика
- Ліцей № 24
- Ліцей № 25
- Ліцей № 28 імені В’ячеслава Чорновола
- Початкова школа імені Софії Русової
- Початкова школа № 26
- Микитинецький ліцей
- Угорницький ліцей
- Підлузька гімназія
- Братковецький ліцей
- Тисменичанський ліцей
- Черніївський ліцей
- Підпечерівський ліцей
- Крихівецький ліцей
- Хриплинська гімназія
- Коледж ресторанного бізнесу
- ВПУ № СОТ
- ПЛАСТ
- ЗДО «Колосок»
- Міський центр дитячої та юнацької творчості
- Клуб «Сучасник»
- Клуб «Оріон»
- Клуб «Бойові рукавички»
- Клуб «Вовчинець»
- Клуб «Ринг»
- Клуб «Легінь»
- Клуб «Романтик»
- Народний дім
- Центр дозвілля
- Будинок культури Угорників
- Івано-Франківський медуніверситет
- Будинок культури Братківців
Один із перших пунктів обігріву в закладах освіти облаштували у ліцеї № 3. Наразі він повністю укомплектований і зачинений – чекає свого часу.
Це одне із приміщень укриття школи, розраховане на 50 людей, – розповідає директорка ліцею № 3 Наталія Микула. – Він запрацює, якщо у Франківську буде оголошений блекаут. Тоді школи будуть зачинені, бо є роз’яснення міністерства освіти, що пункти незламності можуть працювати у закладах освіти тільки у тому разі, коли там не буде дітей.
Всередину можна потрапити як зі шкільного коридору, так і з вулиці. Всередині у пункті – тепло, на підлозі лежать килими, попри стіни стоять стільці. Тут є буржуйка, вогнегасник, запас питної води. А ще – генератор і подовжувач, де можна заряджати гаджети.
Тут будуть іграшки для дітей. Є вода, печиво, туалетний папір, свічки і сірники. Біля входу в приміщення на вулиці стоїть біотуалет, – показує Наталія Микула. – Раніше тут був клас трудового навчання. Як тільки дали розпорядження облаштовувати пункти обігріву, я одразу почала шукати все необхідне. Ми купили генератор і обладнання – прописали їх у кошторис на капітальний ремонт укриття в ліцеї, кошти на який виділяли з обласного бюджету. Пальне довелося купити за власні гроші, бо процес довгий: поки уклали угоду з WOG, чекаємо тепер, щоб казначейство пропустило проплату. Купили 30 л пального і уже майже закінчується.
За словами директорки ліцею № 3, зараз немає ніякої нормативно-правої бази, як мають працювати пункти незламності в закладі освіти. У роз’ясненні освітнього омбудсмена Сергія Горбачова вказано, що органи місцевого самоврядування мали б видати якісь документи та роз’яснення, як вони мають функціонувати.
Також пункт незламності, розташований у школі, має мати окремий вхід, а у відвідувачів мали б перевіряти документи. Найкращий варіант, на думку Сергія Горбачова, якщо біля пункту незламності чергуватимуть поліцейські або муніципальна варта.
А ще військова адміністрація має видати наказ про залучення працівників закладу освіти до чергування в пункті обігріву. В іншому випадку це буде незаконним.
На підставі такого документа я, як роботодавець, маю право замінити трудові обов’язки працівнику під час воєнного стану. Наприклад, стається блекаут, і обов’язки вчителів навчати дітей міняються на чергування у пункті незламності. Тоді я видаю відповідний наказ. Але поки такого документа немає, – каже Наталія Микула.
Пункти незламності: аптеки, заправки, ДСНС
Крім місцевих ініціатив наприкінці листопада запустили всеукраїнський проєкт зі створення пунктів незламності. На карті можна знайти адреси таких пунктів у Франківську. Позначки різняться: сині – це місця, де наявний лише генератор, жовті – де крім генератора є інтернет, кава чи чай, аптечка. Жовтих точок в Івано-Франківську є кілька:
- Мобільний пункт ДСНС на Вічевому майдані
- Мобільний та стаціонарний пункти в головному управлінні ДСНС на Франка, 6
- У будівлі ОВА на Грушевського, 21
- У приміщенні ДСНС на Хмельницького, 92
- Ліцей № 24 на Хіміків, 1
- Ліцей № 18 на Тролейбусній, 7
- У Підлузькій гімназії
- У Підпечерівському ліцеї
- У Черніївському ліцеї
Також є з десяток менших, «синіх», пунктів незламності по місту, лише зі світлом, у відділеннях банків, у магазинах, аптеках, кафе та на АЗК.
На відміну від міських пунктів обігріву, пункти незламності уже працюють. Хто не може завантажити карту, шукати відповідну позначку треба на дверях магазину чи аптеки.
Читайте: Місто готове. Список місць, де у Франківську можна набрати воду у випадку аварії
За словами начальника управління з надзвичайних ситуацій Ігоря Влізла, пункти незламності – це ідея уряду, а пункти обігріву – щорічна ініціатива міської влади, просто цьогоріч вона набула більших масштабів через те, що ситуація змінилася. Одна з вимог пунктів незламності, принаймні повноцінних, – це доступ до інтернету, а в міських пунктах обігріву такої можливості немає. Натомість усі міські пункти обігріву розташовані в укриттях, щоб людям не довелося їх покидати у випадку повітряної тривоги.
Пункти обігріву готові. Вони запрацюють тоді, коли температура опуститься до мінус 10-15. Або, якщо буде цілодобова відсутність світла, – каже Ігор Влізло. – Тоді буде відповідне рішення міського голови і пункти одразу запустяться. Але поки необхідності немає – температура не настільки низька і електроенергію вимикають планово.
Також у разі блекауту в місті планують розгортати польову кухню та розвозити необхідне соціально незахищеним мешканцям. Чи працюватиме це як належить – надіємось, перевіряти не доведеться.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.