Ситуація з цигарками в нашому місті справді ускладнилася з початком лютого. Але не у зв’язку з різким підвищенням цін, а через відсутність певних марок сигарет. Деякі завбачливі продавці навіть повивішували на кіосках з тютюновими виробами саморобні оголошення — «Таких?то і таких?то марок немає». В магазині пояснюють: «Наприкінці минулого тижня люди приходили і брали сигарети цілими блоками. А зараз деяких марок зовсім не завозять, кажуть, що на базі нема. Цигарки ми поки що продаємо за різними цінами: ті, які завезені швидше, — за старими, ті, що пізніше, — за новими. Але різниця — не більше 50 копійок. Як буде надалі, не знаємо, як скажуть постачальники — так і будемо продавати».
Що вирішили «на горі»
Подорожчання сигарет, сигар та інших тютюнових виробів спричинено набранням чинності нових акцизних ставок. Відповідно до закону, прийнятого Верховною Радою у грудні 2008 року, з 1 лютого по 30 червня 2009 року ставка акцизу на сигарети без фільтра становитиме 15,6 грн.?/?тис. шт., з фільтром — 37,5 грн.?/?тис. шт. замість раніше чинних 12,5 та 30 грн. відповідно. Поетапне збільшення цін заплановано до 2011 року. Це означає, що саме тоді пачка «Честерфілда» коштуватиме вісім гривень, «Мальборо» — 12, далі — за аналогією.
Держава планує таким чином одразу підстрелити кількох зайців. Перше і найважливіше — отримати за рахунок акцизу в бюджет 19 млрд. грн. проти 11,1 млрд. у минулому році. Цілком логічно, що ці гроші будуть вилучені з гаманців тих, хто курить, адже акциз автоматично перекладається на кінцевого споживача. Друге — за рахунок поетапного збільшення вартості акцизу (спочатку пропонували відразу збільшити у 2,5 рази) уникнути контрабанди тютюнових виробів з Росії та Молдови та нашестя бабусь з безмитними цигарками. У цьому випадку державі мало б що перепало.
По-третє, скоротити нелегальний відтік продукції з України на ринки країн Європи, де вартість тютюнових виробів в декілька разів вище. А по?четверте, зменшити кількість курців в Україні. Станом на 2003 рік в нас нароховувалося 9,9 млн. курців — третина всього працездатного населення. За даними експертів, щорічно ці цифри збільшуються на 7?8?%.
Міфи курців та лікарські реалії
Часто від курців можна почути, що цигарки заспокоюють, допомагають розслабитися. А тут ще й ця криза, то як не палити. Проте, як каже завідувач диспансерним відділенням обласного наркологічного диспансеру Тетяна Черкасова, те, що цигарки заспокоють, — просто міф. Насправді, нікотинова кислота належить до групи наркотичних речовин, стимуляторів. Саме вона стимулює діяльність центрально-нервової системи, викликає навіть не так фізичну, як стійку психологічну залежність. Яка від куріння з’являється набагато швидше, ніж від алкоголю — для цього достатньо викурювати три цигарки вдень. Коли людина постійно перебуває в стані стимуляції, то тягнеться за цигаркою не для того, щоб заспокоїтися, а тому, що звикла до нікотину.
Що ж відбувається, якщо нікотин у звиклий до нього організм не надходить? За словами лікаря-нарколога Оксани Пелих, вчені довели спільні риси між наркотичною та нікотиновою залежністю. Коли припиняється введення нікотину в організм, то розвивається абстинентний синдром відміни — роздратованість, стан збудження, порушення концентрації уваги та зниження працездатності, тривога, почуття голоду, збільшення маси тіла, порушення сну.
Сам по собі нікотин — одна з найсильніших рослинних отрут. Навіть дитині відома приказка: «Крапля нікотину вбиває коня». Для людини ж смертельна доза — близько 50?70?мг (або 1?мг на кілограм маси тіла).
Лікарі одноголосно погоджуються: збільшення ціни сигарет на 50 копійок не здатне примусити кинути курити. В цьому питанні з ними згідні й самі курці. За словами наркологів, позбутися цієї звички можна тільки з власного бажання, зовнішні стимули тут не допомагають.
Та не варто забувати, що лютневе подорожчання — це тільки перший етап, у підсумку через два роки цигарки коштуватимуть вдвічі більше. Можливо, цього часу вистачить курцям, щоб дійти певних висновків. Лікарів же тішить одне — висока ціна на сигарети не дозволить підліткам купувати їх на виділені батьками кишенькові і, можливо, дитяче паління в Україні перестане бути таким масовим.
Comments are closed.