Погляд

Максим Карпаш: Опалювальний сезон 2023/24 буде ще складнішим

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Читаю новини з енергетичного фронту останніми тижнями та все більше переконуюсь у правильності своїх прогнозів на опалювальний сезон 2023/2024. Він буде складнішим, ніж поточний. Це не означає, що ми будемо жити гірше – просто об’єм зусиль, які нам усім доведеться докласти наступного року буде збільшено. Аби психологічно, фінансово та організаційно це було простіше, готуватись слід почати просто вже, пише Максим Карпаш у Репортері.

Максим Карпаш, проректор Університету Короля Данила новини Івано-Франківська

На мою скромну думку, проблеми у нас можуть стати в повний ріст із природним газом. І от чому. Поступово під час цьогорічного етапу війни ми втрачали те, що здавалось нам цілком досяжним та очікуваним: спокій – чуючи сирени, відчуття безпеки – очікуючи прильоти, побутовий комфорт – через вимкнення електрики.

Стабільне наразі лише постачання води та газу.

Рухаючись за тенденцією, можна припустити, що і з цим можуть стати перебої. І якщо з водою ситуацію московитам буде складно кардинально зруйнувати, то з природним газом це все цілком реально. Існує можливість пошкодження газової інфраструктури через ракетні атаки у спосіб, аналогічний до ударів по інфраструктурі електричній. З іншого боку, більш загрозливою є ситуація власне з наявністю природного газу.

Читайте Максим Карпаш: Газ на вулицях

12 грудня 2022 року Міжнародна енергетична агенція (МЕА) опублікувала звіт щодо способів компенсації втрат постачань природного газу у 2023 році в Європейському Союзі. Чому це важливо для нас? Тому що певну частину об’ємів в газовому балансі держави ми  отримуємо з ЄС, кілька років тому відмовившись від імпорту з рф.

ЄС, за оцінками МЕА, очікує дефіцит на рівні 10% – до 50 млрд кубометрів. І це не межа погіршення ситуації у 2023 році: росія може обнулити постачання газу в ЄС, цілком можливими є проблеми зі скрапленим газом (залежно від економічної ситуації в Китаї), а також погіршення температурних режимів протягом поточного та наступного опалювального сезонів.

МЕА та ЄС пропонують цілком раціональний перелік заходів у рамках скорочення розриву між постачаннями та споживання газу в ЄС:

  • активніші заходи з енергетичної ефективності (економія – до 10 млрд кубів)
  • швидше впровадження відновлювальних джерел енергії (12-14 млрд кубів)
  • прискорення електрифікації систем теплопостачання (5-6 млрд кубів)
  • заохочення змін у поведінці користувачів енергії в ЄС (15-17 млрд кубометрів)

Усе це в комплексі повинно компенсувати очікуваний у 2023 році дефіцит у розмірі аж 57 млрд кубометрів природного газу в ЄС.

Читайте Максим Карпаш: Маленькі радощі 2022 року

Що це все означає для України?

Маємо підготуватись до того, що в наступному опалювальному сезоні можемо розраховувати тільки на свої власні ресурси. Імпорту може або не бути взагалі (найбільш ймовірний варіант), або ціна буде просто неприйнятна.

Ця осінь та зима активно готує нас до різних ситуацій, підвищує нашу стресостійкість. Та тепер маємо прикласти набагато більше зусиль у 2023 році, аби вже наступні опалювальні сезони були більш комфортні. План дій маємо.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.