Погляд

Максим Карпаш: Газ на вулицях

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У середні 1990-х була популярною така польська пісня – Gaz na ulicah. Там ще було щось про вулиці Вавилону, але тоді на те не дуже зверталась увага – була класна музика й ритм про газ. Приємний чоловічий голос, а ще польська мова в ті роки різко набувала популярності. Коротше, за теперішніми мірками, то був хайп, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш новини Івано-Франківська

Ходячи вулицями Івано-Франківська цими днями, згадав цю пісню з іншого приводу. Вся справа у загазованості пішохідних частин вулиць, майданів і прибудинкових територій. Джерелом загазованості, звісно, є бензинові та дизельні генератори, які торохтять звідусіль за графіком вимкнень.

Можна прогнозувати, що матимемо різкий стрибок у легеневих захворюваннях, спричинених саме зростанням загазованості. Якщо вимкнення будуть тривалішими, ніж цими тижнями, очікую прямо смогів у стилі доби Великої Британії XIX століття. Адже вітряна погода в нашій низовині є рідкістю, а обсяг викидів суттєво зростає.

Хтось скаже, що й так місто було загазованим.

Інколи мені здається, що немає такої ціни на автомобільне пальне, яка б суттєво знизила кількість машин на вулицях. Але зараз не про це – вихлопи від генераторів лише додають до цієї суміші повітря з вихлопами шкідливих домішок. Небезпечним є те, що їхня концентрація цими днями зростає у тих місцях, де раніше ми не зустрічали таких рівнів концентрації.

Читайте Максим Карпаш: Маленькі радощі 2022 року

Якщо в сучасних автомобілях, завдяки повному спалюванню, численним фільтрам, каталізаторам та іншим «примочкам» концентрація шкідливих домішок зведена до мінімуму, то від простих генераторів такого чекати не варто. А от що від них дійсно шкідливого можна очікувати у вмісті вихлопу, то це: монооксид вуглецю (чадний газ), оксиди азоту, альдегіди, поліциклічні ароматичні вуглеводні (бензопірен), сірка та її сполуки, свинець, бром і хлор. Усі вони є токсичними, а тривалий вплив цих речовин на наші організми – імунодефіцит спочатку, а потім цілий «букет» захворювань – від легеневих до склерозу судин, порушень роботи серцево-судинної системи. І це все, не згадуючи про проблеми для шкіри обличчя – жінки особливо це відчують.

Маємо зважити, що державні органи ніяким чином не регулюють практику масового використання генераторів. Такого ми раніше не знали, генератори використовувались або як резервні джерела живлення, або короткостроково де-не-де. Прогноз тут такий – після серії надзвичайних ситуацій, аварій та інших небезпечних випадків таке регулювання введуть. Правила завжди пишуть кров’ю, вона має пролитись, як би жорстоко це не звучало.

Звідси, маємо такі прості правила.

Зберігаємо максимальну дистанцію від генераторів, використовуємо маски, якщо чуємо підвищений рівень загазованості на вулиці (сподіваюсь, ковідні запаси ще не використані), максимально скорочуємо час роботи генераторів.

Читайте Максим Карпаш: Як перестати боятись блекауту

Згадуючи Gaz na ulicah, слід пам’ятати, що зміст пісні був навіяний численними розгонами людей сльозоточивим газом у Польщі у вісімдесятих перед розпадом СРСР. Тоді газ на вулицях був особливим свідченням агонії режиму. Розцінюю сучасний газ на наших вулицях як прояв такого ж стану продовжувача радянських традицій проти українців. Сподіваюсь, чекати лишилось недовго.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.