Кабмінівські Постанови
Ще до недавнього часу повноваження регулювання цін на ліки були надані облдержадміністраціям. Тож Івано-Франківська ОДА скористалася цим повноваженням і було видано розпорядження, згідно з яким граничний розмір надбавки на вітчизняні ліки був передбачений до 35?% та до 20?% — на імпортні.
Виконання розпорядження діяло до недавнього часу. Восени цього року Кабмін видав низку постанов, які здійснювали державний контроль за якістю лікарських засобів, стабілізували ціни на медпрепарати тощо. Зокрема постановою КМУ від 17 жовтня 2008 року №?955 встановлювалось обмеження рівня граничних надбавок на лікарські засоби трьома частинами.
Перша частина — лікарські засоби, які віднесені до національного переліку. На них передбачене регулювання надбавки не вище 15?% оптової ціни виробника або митної вартості з врахуванням знижок — для гурту і не вище 35?% оптової ціни виробника або митної вартості з урахуванням знижок вроздріб. В кінцевому результаті сумарний розмір надбавки має становити не більше 50?%.
Друга — підбір лікарських засобів, які підлягають державному регулюванню. Це зовсім інший перелік і на нього передбачене інше регулювання: 15?% оптової ціни виробника або митної вартості з урахуванням знижок вроздріб і 10?% — для оптовиків. В кінцевому результаті сумарний розмір надбавки має не перевищувати 25?%.
Третя — на лікарські засоби і вироби, що придбаваються державними або комунальними закладами охорони здоров’я, розмір торговельних надбавок яких не має перевищувати 10?%.
«Законослухняність» фармацевтів
В області нині є 273 суб’єкти господарювання, які займаються фармацевтикою. Держінспекція з контролю за цінами в області тримає на постійному контролі цінову ситуація ліків та дотримання державної дисципліни на ліки. Перевірки проводилися постійно: в той час, коли діяло розпорядження, контролювалося виконання розпорядження, коли в дію ввійшла Постанова КМУ, контролювалося її дотримання.
Як розповідає начальник відділу контролю цін на ринку продовольства інспекції Леся Кос, ними цього року перевірено 98 підприємств, які реалізовують лікарські засоби і вироби медичного призначення. Порушення державної дисципліни виявлено в 39 підприємств (це майже 40?%). До підприємств застосовано економічні санкції на загальну суму понад 5 тис. грн. Як виглядають ці штрафи?
«В одного підприємства знайшли порушення на сім, а в іншого на тисячу гривень. В середньому розмір штрафу сказати неможливо. Це залежить від законослухняності підприємства, обсягів реалізації, порядку формування цін того чи іншого підприємства», — зауважує Леся Кос. Вона наголошує, що до суми необґрунтованої виручки додається 200?% штрафу. Все це перераховується в державний бюджет. Плюс до цього на особу, яка скоїла правопорушення, накладається адміністративний штраф — від 85 грн. і вище.
Вивести цільну картину зловживання законодавством підприємцями доволі складно. Адже один суб’єкт господарювання сформував собі 70?% надбавки, в той час, як мав право лише на 35, а інший мав право застосувати 20?%, а сформував 22?%. Проте в результаті того, що застосував 22?%, але на велику кількість медикаментів сума необґрунтованої виручки вийшла більшою за того, що поставив 70?%, але лише на два-три препарати.
Найцікавіше з цього всього це те, що як правило завищуються ціни на ліки імпортного виробництва.Пов’язане це з тим, що на складах через коливання валютного курсу зник імпортний товар.
Втручання Президента
З приводу постанов №№ 955 та 1022 Президент зазначив, що їх прийняття в умовах коливання валютних курсів призвело до скорочення загальної номенклатури лікарських засобів в аптечних закладах України (це, до речі, ми помітили!), обсягів вітчизняного виробництва, мережі аптечних закладів та зайнятості у цій сфері. А це, на думку Президента, призводить до небезпечного погіршення стану здоров’я населення і становить загрозу національним інтересам та безпеці України в соціальній сфері.
Тож третього грудня Президент України Віктор Ющенко видав Указ №?1139?/?2008, в якому він призупинив дії постанов від 10 вересня ц. р. №№827, 837, від 17 жовтня №?955 та 19 листопада №?1022. В указі він наголосив на те, що зазначені постанови видано всупереч нормам Конституції України.
Зрештою фармацевти зі своїми проблемами не лишилися один на один. Страждали звичайні люди, які не могли знайти відповідних медикаментів в аптеках. Мусив хтось втрутитись і втрутився Президент. Відтак нині виглядає, що фармацевти мають право встановлювати ціни на ліки самі. Адже і розпорядження ОДА, і постанови КМУ відмінені. А це мало б сприяти тому, що ліки в аптеках нарешті з’являться «до кольору, до вибору». Щоправда, за якими цінами, ще не знаємо. Зрештою, це вже інше питання.
Comments are closed.