—?Але чи буде у Вас цих 4?5 років, тому що ситуація в Україні дуже динамічна. Змінюються еліти, змінюється влада. Зараз, якщо будуть позачергові вибори, можливе якесь переформатування і на регіональному рівні…
—?Знаєте, намагаюсь найменше про це думати. Якщо ми закладемо міцний фундамент у розвитку області, яка б команда не прийшла після нас, якщо вона оцінить цю роботу, то буде продовжувати розпочате нами. Зараз працюємо над стратегічним планом розвитку області у всіх напрямках. Якщо перейматися проблемою відходу від влади у майбутньому, то це не дозволить ефективно працювати сьогодні. Тому зараз послідовно реалізовуємо заплановане. Спокійно, але наполегливо, крок за кроком.
—?Які головні напрямки стратегічного планування? Минулого року Ви говорили про туризм як стратегічний напрямок, про соціальну сферу. Щось змінилося за цей час? Можливо, Ви побачили нові слабкі місця, накреслили нові перспективи, визначили нові пріоритети?
—?Перспектив розвитку в області дуже багато, тому будемо працювати. Щодо розвитку туризму, то нас трохи вибила з колії стихія. Я б не сказав, що це непоправний удар, але все?таки у пік туристичного сезону в липні повінь наробила багато біди і розвиток туризму в нас дещо «притримала». Але у всьому є і позитив, ми починаємо відновлення, починаємо робити якісні зміни, насамперед у потенційно привабливих районах розвитку туризму — на Косівщині, Верховинщині, Рожнятівщині, у Долині, Богородчанах. Думаю, на Прикарпатті є багато привабливих місць, де туризм, особливо літній, буде розвиватися на високому європейському рівні. Що стосується інших напрямків, тут і розвиток транспортної структури і т.?д. Адже не тільки туризм важливий. У нас є добрі інвестиційні проекти, у тому числі в промисловості. Необхідно завершити реорганізацію і ремонти по Надвірній на «Нафтохіміку Прикарпаття», у Калуші, завершується будівництво заводу «Тайко» у місті Івано-Франківську, тобто перспективи достатньо хороші.
—?Кілька слів про Вашу команду. Вона, на відміну від попередніх команд ОДА, якась дуже спокійна і непублічна. Тобто люди зчаста навіть не знають, хто у Вас є заступниками і чим вони займаються. З чим це пов’язано: у них так багато роботи чи вони ігнорують таке явище, як піар?
—?Звичайно, у команді є заступники голови ОДА: як ті, які прийшли зі мною, так і ті, що залишилися з попередніх команд. Усі вони мають свою сферу відповідальності, як по управліннях, по галузях, так і по районах.
Робота в ОДА організована наступним чином: щодня о 7:45 ми збираємося в мене в кабінеті, до 30?40 хвилин коротенька нарада — звіт про виконану роботу, про ситуацію в управліннях, по районах і завдання на день. Заступники сконцентровані на роботі з управліннями, які курують і як мінімум 2?3 рази на тиждень виїжджають у райони. Я не оцінюю ефективність команди виключно рівнем публічності, але хочу відзначити, що у нас досить добре налагоджена професійна командна робота.
—?Скажіть, для того, щоб ефективно працювати в регіоні, напевно, потрібні добрі стосунки з центральними органами влади? Виходячи з преси і з Ваших виступів, у Вас не завжди добрі стосунки з Кабміном. Можливо, тому що Ви робили різкі заяви, судилися з Тендерною палатою, жорстко висловлювалися на адресу віце-прем’єра Турчинова?
—?Щодо Тендерної палати. Тендерна палата — це громадська організація…
—?Але вона працювала «під дахом» Кабміну…
— … Тендерна палата була такою паразитуючою структурою, яку ми «добили». І не приховую: ми тішимося, що ініціювали саме такі кроки, які поставили крапку, бо терпіти свавілля цієї організації далі вже не було змоги.
Що стосується взаємин з урядом і з центральними органами влади, я не бачу проблем у спілкуванні. До нас нормальне ставлення, ми конструктивно співпрацюємо. Якщо ж на нашу адресу лунає безпідставна критика, даємо відповідь. Я відповідаю за все, що відбувається на Івано-Франківщині. Знаю, що і де робиться в області. Якщо хтось хоче звинуватити мене, то повинен це зробити не з екрана телевізора, а прийти і сказати по суті, де у нас погано працюють, які маємо недоліки. А то виходить так, що приїжджає комісія з Кабінету Міністрів, дає позитивну оцінку роботи влади, а хтось із високопосадовців «раптом» озвучує перед мас-медіа безпідставні негативні оцінки.
Звичайно, було б набагато ефективніше працювати, якби нас більше слухали в Києві, той самий Кабінет Міністрів. Сьогодні в області є декілька суттєвих програм, які потрібно вирішувати за участю уряду. Передовсім нам потрібно внести зміни до бюджету області. Минулого року, коли у грудні приймався бюджет, у березні він мав бути переглянутий. І ми пішли на те, що прийняли бюджет з надією, що в березні його переглянуть і додадуть кошти на виплату заробітної плати та енергоносії. Але, на жаль, обіцянки уряду не виконані до сьогоднішнього дня. Приймали бюджет за цінами на газ на кінець 2007 року, потім ціни піднялися і ми розраховувалися вже у січні, лютому, березні за новими цінами…
—?А коли почалася вже згадана перепалка з Турчиновим, подейкують, що тоді губернатори були запрошені на Кабмін і не приїхали. Можливо, було б краще всім головам ОДА приїхати і поставити уряд «на місце», сказати їм в очі про свої проблеми?
—?Це не було засідання Кабміну. Це була нарада комісії з ліквідації наслідків стихії, і поїхав голова обласної комісії, мій перший заступник Бодоряк Юрій Олексійович, який узяв участь у засіданні й компетентно відповів на всі питання, які були до області. У той час були інші наради, в тому числі селекторні, за участю міністерств та інших центральних органів влади. Тому я вважав, що різкі заяви Кабміну були безпідставними, про що і заявив публічно…
—?То робота, співпраця з Києвом йде насправді в позитивному руслі?
—?Безперечно, але вважаю, що ці часті поїздки до Києва, коли уряд вимагає, щоб кожне міністерство на свою колегію викликало тільки голову адміністрації, шкодять роботі в регіонах. Якщо треба, то проведіть селекторну нараду, я затрачу півтора-дві години на це. А якщо постійно їздити до Києва, то на кожну поїздку витрачається мінімум день. Слава Богу, літаки зараз літають, що можна за день упоратися. А якщо несподівана затримка рейсу, то потрібно півночі їхати, потім нарада і знову півночі назад. Випадає фактично два дні, дві доби з роботи в області. Це надто дорого, щоб ми так їздили туди?сюди. Маємо достатньо роботи на місцях. Якщо є питання, то для ефективного вирішення існують телефони, передзвонили, дали завдання, поставили запитання, я відповів і виконую доручення. А безпідставно публічно заявляти, що хтось погано працює, — це неправильно.
—?Але все?таки, Ви їздите на Кабмін чи ні?
—?Мене не кликали на засідання Кабміну жодного разу. Єдиний раз, коли я був на засіданні Кабінету Міністрів, — це після повені на початку серпня, коли приймалося рішення про розподіл коштів на ліквідацію наслідків стихії. Оце і все.
—?А як працюється із Секретаріатом Президента?
— Із Секретаріатом Президента проблем у співпраці немає. Вони чітко ставлять завдання і чітко контролюють їх виконання. На мій погляд, Президент та Секретаріат до області претензій не мають.
—?Зараз багато говорять про світову фінансову кризу. Скажіть, будь ласка, чи відчувається вона вже в області? Хоча зрозуміло, що «вирвати» Прикарпаття із загальнодержавних процесів неможливо. Але чи є вже інформація про відтік інвестицій, падіння виробництва і т.?д.? Тобто, криза вже нас зачепила?
—?Думаю, у найбільшій мірі зачепила банківську сферу. Думаю, що пік кризи, враховуючи інертність процесів, припаде десь на січень-березень наступного року. Звичайно, банки перестали видавати кредити, піднялись відсотки, різко почали падати продажі автомобілів, квартир, сьогодні на ринку нерухомості відчувається певний застій. Отже, зараз фірми недоотримали прибутку, завтра перестали будувати, люди звільняються з роботи, відповідно йде зниження відрахувань до бюджетів, і криза, звичайно, буде відчуватися і в області. Виникатимуть певні питання і щодо сільського господарства. Якщо ціни на сільськогосподарську продукцію падають, а при цьому ціна на енергоносії, газ, нафту не знижується, то є загроза, що фермер чи селянин продасть продукцію дешевше, не отримає відповідного прибутку і не зможе якісно підготуватися до наступного сезону. І хоча ми стараємося максимально сприяти нашим підприємцям, все ж таки деякі потенційні загрози існують. І про це треба відкрито говорити.
—?Щодо результатів стихії вже чимало сказано. Але зараз можна вести мову про «людський вимір». Я знаю, були випадки, коли люди обливали свої хати, щоб отримати якісь додаткові кошти від держави… Це не може стати причиною Вашого можливого розчарування в людях?
—?Знаєте, я завжди виступав проти встановлення категорій у виплатах. Але під час стихії за умов надзвичайного стану всі робили все дуже швидко…
—?Ну це хороший піар був, таблички на телевізорі показували з категоріями, сумами відшкодувань…
—?От, власне, піар був добрий, і на фоні популізму нас ніхто не слухав. А ми пропонували виплатити людям першу компенсацію в розмірі від 1 до 5 тис. грн., а далі — виплачувати кошти згідно з кошторисом, який є. Будинки різні, і тут люди відчувають несправедливість в тому, що сусіди отримали, для прикладу, невелику тріщину фундаменту і мали б отримати відшкодування 2 тис. грн., а їм виплатили — 5 тис., бо таку суму компенсації передбачено в третій категорії. А хтось має більше збитків — наприклад, на 6,5 тис. грн., це вже друга категорія, йому перший транш дали 20 тис., потім — ще 30 тис., а потім доплачують 850 грн. за квадратний метр.
—?То це означає, що люди заробляють на стихії…
—?Звичайно, що хтось заробляє на стихії. Є приклади, коли на одній вулиці сусіди мають майже однакові пошкодження осель, але хтось отримує 60 тис. грн., хтось — 20 тис., а хтось — 5 тис. Тому це, звісно, обурює людей, але ми діяли згідно з постановою Кабінету Міністрів про методику виплат, яка, на моє переконання, у корені була неправильною.
Звичайно, якщо людина мала третю категорію, отримувала 5 тис., то якщо її переводять в другу категорію — вона може отримати близько 60 тис., тому вона могла спокуситися свідомо нищити свою домівку. І в нас є факти, що такі речі дійсно відбувалися. Наступне — комісії в час стихії повинні були працювати оперативно. І пізніше було виявлено декілька зловживань у присвоєнні категорій, але зараз ідуть перевірки. І там, де неправильно були складені акти, де люди незаконно отримали гроші, вже йде повернення. Думаю, протягом року будуть працювати комісії і ще багато коштів повернеться до державної скарбниці.
—?Хіба є механізм повернення цих коштів, якщо люди їх уже використали?
—?Це вже правоохоронні органи через суд можуть стягувати із заробітної плати незаконно отримані виплати. Виконавча служба буде працювати. Тут питання вже не до нас. Також були певні проблеми з виплатою по першій категорії, коли будинок непридатний для життя. У нас в області ми дали людям вибір, чи вони хочуть отримати кошти, чи ми їм купуємо будинок, чи будуємо нову оселю. Є випадки, що люди отримали кошти, у середньому 200 тисяч гривень, і купили такий самий будинок чи ще кращий, ніж той, у якому вони проживали, витратили 50 тис., а решту грошей залишилося у них. Я не хочу сказати, правильно це чи неправильно, але якби ми просто купили людині будинок самі, в тому селі, де багато садиб покинуто, ми б для держави зекономили чимало коштів і зараз мали б фінансовий резерв для тих будівель, які будуємо.
—?У потерпілих районах порушено декілька кримінальних справ на підставі того, що голова сільради щось там приписав, скажімо, ремонтує дорогу за кошти від стихії, а насправді стихія ту дорогу навіть не зачепила. Це добре, що він це робить для села чи погано?
—?Про такі справи в області мені невідомо. Є справи проти голів, і в тому числі міських голів, які давали категорію людям, що проживають на третьому-четвертому поверсі і нібито були затоплені. Тут я повністю підтримую і міліцію, і прокуратуру, і КРУ: хто хотів заробити на стихії, має бути покараний.
—?Скажіть, Ви якось плануєте брати участь у дочасних виборах: як кандидат чи, скажімо, як керівник обласного штабу?
—?Я буду працювати на займаній посаді, і, звичайно, агітувати за ту політичну силу, яку представляю, — «Нашу Україну».
—?А проти інших політичних сил будете працювати?
—?Я прихильник простого методу — кожен відповідає за свої дії, за свою роботу. Я ніколи не базую своєї роботи на критиці когось із попередників, конкурентів чи сусідів. Роблю роботу. Підходжу вам — підтримайте, не підходжу — є альтернатива з інших політичних сил. Вибирайте.
—?Скажіть, чи готова область до опалювального сезону? Тепла немає дотепер. Що нас чекає?
—?Область готова до початку опалювального сезону, всі системи, комунікації в належному стані. Єдине, що є проблема в державі і в деяких містах з лімітами газу. Ще навесні була ухвалена 440?ва постанова про взаємозаліки боргів і, як наслідок, отримання лімітів. На жаль, у тому числі і місто Івано-Франківськ, на моє переконання, спрацювало неефективно. Тому ми дали на засідання колегії незадовільну оцінку роботи Івано-Франківської міської влади в підготовці до опалювального сезону. Є в нас проблеми по Калушу, де зупинено ТЕЦ. Вона сьогодні знаходиться в підпорядкування Мінпромполітики, але є попередні домовленості, що 2 листопада запускаємо ТЕЦ, і місто буде з теплом. Є декілька проблем у районах по школах, де підрядники не вклалися в термін і не запустили котелень. Є 4 школи в Тисменицькому району, де будемо проводити розслідування, з’ясовувати, хто ж винен, притягувати до відповідальності. А інші міста і райони області до опалення готові, і воно вже включене.
—?Чи існує в голови ОДА таке поняття, як «вільний час»? Ви десь були у відпустці?
—?Ні, у відпустці я не був. Тому що була стихія, після стихія навіть не думав про відпустку, не думаю й зараз. Є чимало роботи, є багато планів, які потрібно реалізовувати.
—?А вільний час?
—?Намагаюсь шукати вільний час.
—?Скільки його є і на що витрачаєте?
—?Скажімо, хоча б двічі на тиждень разом із заступниками і з командою, яка працює зі мною, стараємось зібратися в спортзалі, граємо у футбол. Роблю також усе для того, щоб знайти вільну хвилину для сім’ї, дітей…
Comments are closed.