І за всім цим криється не тільки антиамериканізм, в якому бажане видається за дійсне, або песимізм тих, хто ностальгує за часами розквіту супердержави. Навіть Томас Фінгар, голова Національної ради з розвідки США, до якої стікаються відомості з 18 американських розвідувальних служб, вважає, що глобальна першість Америки йде на спад.
Разом з іншими співробітниками спецслужб і ученими Фінгар кожні чотири роки складає аналіз провідних світових тенденцій. Цього разу аналізу піддавався період аж до 2025 року. «Глобальні тенденції 2025» — назва цього аналізу, який повинен бути закінчений до початку наступного року і представлений на розгляд новому президенту США.
На конференції аналітиків спецслужб, в Орландо (штат Флоріда), Фінгар вперше публічно представив деякі тенденції, які вплинуть на остаточний прогноз:
Глобалізація: принесе як зростання добробуту, так і збільшення нерівності. «Прірва між багатими і бідними — на міжнародному, регіональному і внутрідержавному рівнях зростатиме».
США: «збережуть свою значущість, але американське верховенство знизиться». Це верховенство в міжнародній системі на політичному, економічному і культурному рівні поступово розмивається і «розмиватиметься ще швидше — за винятком військової сфери». Але навіть якщо верховенство у військовій галузі залишиться, воно не матиме великого значення. «Ніхто не стане нападати на нас звичайними озброєннями. Ядерне страхання продовжує діяти»? — вважає Фінгар.
Міжнародні організації: будуть все рідше спроможними справлятися з новими викликами глобалізованого світу. Фінгар називає у тому числі ООН, СОТ, МВФ, Всесвітній банк — але також і альянси, і у тому числі НАТО. «Нам потрібні інші — реструктуровані або повернені до життя — інститути, які і займуться наслідками глобалізації.
Фінгар побоюється того, що незадоволеність політикою США в світі настільки велика, що будь-яка американська ідея по міжнародному порядку денному — яка б хороша вона не була — дискредитована наперед. Звичайно, негативне є і до пропозицій Росії, Китаю, Індії і ЄС. «Тривалий період часу ніхто не буде в змозі узяти на себе панівну роль і допомогти просуванню необхідних перетворень в міжнародній системі».
Глобальне потеплення: передрікає Фінгар, не приведе безпосередньо до скидання діючої влади або початку воєн. «Але воно може стати тією соломинкою, яка і переламає хребет верблюду — тобто урядам і ослабленим державам».
Міграція: все більше людей покидає свої збіднілі країни і шукає кращих умов життя в благополучних і багатших державах. «Вже сьогодні в світі існує 25 млн. подібних мігрантів — і це число зростатиме далі».
Демографія: Західна Європа, Росія і Японія через 15 років наблизяться до такої ситуації, при якій на одну людину працездатного віку припадатимуть по три пенсіонери. «Це стане важкою ношею для економічного зростання».
Енергетична безпека: енергетичний голод зросте не тільки на Заході, але і в економіках, що зростають, таких як індійська і китайська.
За матеріалами
Die Presse
Comments are closed.