—?Маєте вже «конституційну» більшість у міській раді, якої так прагнули. Тож що будете робити далі?
—?На мій погляд, конституційна більшість насамперед потрібна, щоб можна було підтвердити деякі наші рішення і подолати вето, які накладає міський голова. Логіка в цьому є — тоді рада є повноцінна і повноправна. Люди голосували за партію, якщо хочете бренд, і вони хочуть, щоб ми виконували те, що обіцяли. А як можна виконувати, коли замість 17 всього 12 депутатів? Чомусь законодавець передбачив, що для прийняття рішення має бути понад 50?% від «спискового» складу міської ради, а хтось може бути у відрядженні, на лікарняному чи просто засумніватися, і тоді прийняття важливих рішень ускладнюється.
—?Плануєте перевибори міського голови? Вірите у те, що це щось змінить, якщо зараз подивитися на приклад Києва, де нічого так і не змінилося?
—?Я не думаю, що є резон. Повний склад потрібен для нормальної роботи. Навіть якщо спрогнозувати недовіру і перевибори міського голови, то знаємо, що ніхто більше не є «розкручений», а мер дуже фотогенічний, гарно вміє говорити, добрий комбінатор, треба віддати йому належне. Попри те, що партії кажуть, що міський голова поганий, жодна з них нічого не робить, щоб нарощувати якийсь потенціал. Наприклад, БЮТ також нічого не робить в плані «розкрутки» якогось кандидата на посаду міського голови.
—?Чому ж Ви нічого не робите?
—?Це питання не до мене.
—?А хто Вас має «розкручувати», якщо не Ви себе?
— Є люди, які б могли бути мерами, але не хочуть, а є люди, які не можуть, але дуже хочуть, скажімо нинішній міський голова. Я відношу себе до тих людей, котрі могли б бути, але нині цього не прагнуть.
—?Вам перейшло?
—?Я ніколи і не хотів. Буквально за кілька днів до завершення висування кандидата на посаду міського голови мене просто «вламали», і то з другої чи третьої спроби. Ми розуміли, що перемагати тут нема як, бо ми два роки і я в тому числі «розкручували» Віктора Андрюсовича. Якщо би я хотів тоді, то я б поставив перед собою конкретну ціль, залучав ресурси. Зрештою і партія наша серйозно не йшла до цього. Не було серйозних публікацій в пресі, тільки живі зустрічі з людьми, на яких ми робили акцент не на посаді голови міста, а на виборах депутатів усіх рівнів.
5 лютого 2004 року, більше ніж за два роки до виборів, я у Сусака Петра Дмитровича (депутата міської ради минулих скликань — ред.) на дні народженні вперше у присутності товариства, в тому числі і депутатів міської ради, проголосив, що будемо мати наступного мера Віктора Анушкевичуса. Дехто погодився. А дехто навіть здивувався.
—?Отже, саме Ви були першим депутатом в міській раді, який передбачив, що В.?Анушкевичус стане мером. Передбачали Ви у свій час і перемогу З.?Шкутяка, можливо і зараз готові передбачити наступного мера?
—?Зараз мені не цікаво передбачати. Я ж не провидець. Давайте говорити відверто: у Шкутяка я бачив переваги, бо він був господарником, з бандерівського краю, я вважав, що він би мав бути кращим. Коли я побачив молодого, розумного, ціпкого В.?Анушкевичуса, який ріс на моїх очах, то я кинув виклик Зіновію Васильовичу, бо були об’єктивні причини: не зовсім вдала, на мій погляд, діяльність на посаді мера. А прогнозувати зараз — справа невдячна. Зрештою нині задаю собі запитання: чи взагалі можливий «нормальний» мер в нинішніх умовах?
—?Розкажіть трохи про роботу міської територіальної виборчої комісії. Кажуть, що фракція БЮТ та «Наша Україна» купили її членів, аби комісія нарешті почала працювати?
—?Я теж десь чув таку плітку. Я задам вам зустрічне запитання: а скільки їм платили за те, щоб вони не ходили на засідання і зривали засідання? Бо треба лише прийти на засідання, що є обов’язком його членів, а голосувати можна по?різному. Коли людина не йде на ці засідання, то скільки ж за це їй треба платити? Ще невідомо хто і за що платив.
—?На одному засіданні сесії міської ради якось у Ваш бік сказали, що Ви вічний опозиціонер. Ви не відмовились від цього, бо вважаєте, що «справжня інтелігенція» завжди в опозиції. Як так?
—?Це сказав Чупірчук. Взагалі, ця фраза належить Зіновію Васильовичу Шкутяку, він сказав її, а Богдан Васильович Чупірчук всього лиш її повторив. Логіка в цьому є. Бо в людини є два начала: добре і погане. Якщо б я був в опозиції до того поганого, що є в мені, то я б тільки від того був задоволений.
З іншого боку, в педагогіці давно відомий факт, що справжня інтелігенція (хоч я не кажу, що я 100?% належу до найвищої інтелігенції) завжди мала б бути в опозиції до влади як розумна противага до її неправильних дій. З іншого боку, я ж не до народу в опозиції, а лише до певних дій, які демонструє влада.
—?Насправді виглядає, що Ви в опозиції не до дій, а до персони мера…
—?Персона є носієм дій. Але ж, наприклад, мер один з перших в державі заборонив щеплення (від кору та краснухи сумнівного виробництва — ред.), у цьому я його підтримую. Наприклад, купівля 14 машин швидкої допомоги в один момент за сумнівною лізинговою схемою — це дурниця. З цим зараз є дуже багато проблем, наприклад, реєстрація, страхування і т.?д. Але для звичайного пересічного іванофранківця — це подія.
—?Містом ходять чутки, що Анушкевичус відмовився давати кілька шматків землі БЮТівцям і через те ви всі перейшли в опозицію. І все, що ви йому зараз пред’являєте, далеке до істини.
—?Я не приходив до нього по землю. І за чотири скликання у міській раді я не взяв ні нерухомості у вигляді майна, яку розбирали за копійки, ні жодного клаптика землі. Треба назвати тих людей, показати документи, бо ж ніхто не приходить по землю без паперів. Це все могло зберегтися.
Насправді БЮТу потрібно було десь півроку, щоб розібратися. Основна причина — це те, що не була створена спільна програма. Д.?Шлемко виголосив заяву про те, що БЮТ рекомендує не підтримувати кандидата БЮТу на посаду мера, а підтримувати саме Анушкевичуса, за це він підписав цю з нами угоду. Він, до речі, кілька днів перед тим прийшов і сказав при свідках, що готовий підписати чистий лист паперу. За два дні до виборів (24 березня 2006 року) мер підписав з БЮТом угоду про спільну програму дій і контроль за її виконанням. Ми йому постійно про це нагадували: і я, і Д.?Шлемко, але він не захотів її виконувати.
—?Подейкують, що Ви маєте пряме відношення до «Тестів для дорослих», що публікуються на сторінках газети «Вечірній Івано-Франківськ», це правда?
– Є таке, я бачив і читав. Здається, було в двох номерах. Такими думками ви в принципі робите мені комплімент. Мені це приємно, бо деякі з них мені сподобалися. Для мене це честь, бо це оригінальна ідея, я такої не зустрічав у Івано-Франківську. Не виключаю, що якби тести складав В.?Стасюк, то деякі з них були б цікавішими, ніж ті, які складає Іванка Новожидова.
—?Як Ви прокоментуєте голосування за призначення референдумів міського голови та міської ради, яке відбулося 15 квітня і яке, до речі, зачепили «Тести для дорослих»?
—?Фракція «Наша Україна», як на мій погляд, не хотіла, щоб це рішення пройшло, але фракція БЮТ голосувала.
—?Як голосувала, якщо було всього лише 18 голосів?
—?В УНПістів є лише 13 голосів, з них кілька не було. Проголосували всі БЮТівці, які були присутні у залі. Нам в принципі це рішення було й вигідне. Зараз мені важко сказати хто саме, але пам’ятаю, що я голосував, і Бачкур, і Чуприна. Ми голосували за всі три проекти рішень. Можливо, у вас очі розбіглися, бо то було у великій сесійній залі. Повірте мені: я знаю, що кажу.
Comments are closed.