Франківська урбаністична платформа Metalab спільно з німецьким фондом Cadus переобладнує звичайний автобус на реанімобус для транспортування поранених і хворих.
Над цим працюють резиденти Відкритого цеху “Парасолька”, інженери з-за кордону та парамедики, які нині займаються евакуацією поранених. Запрошують долучатись і волонтерів, пише Репортер.
Автобус, що рятує більше життів
Один звичайний реанімобіль може перевезти одного пораненого. І для цього потрібно одного або й двох водіїв, двох медиків і відповідне обладнання. А у великих автобусах можна перевезти чотирьох пацієнтів на ношах з приблизно тією ж кількістю ресурсів. Тож Cadus запропонував франківській платформі Metalab стати базою для переобладнання автобусів під великі реанімобілі. Адже оригінальні реанімобуси дуже дорогі.
Це не нова модель. У світі є такі великі реанімомобілі, але вони супер дорогі. І не дуже доступні для України зараз. Один такий автобус може коштувати близько 110 тис євро, – каже проєктна менеджерка платформи Metalab та відкритого цеху “Парасолька” Маряна Баран.
Проєкт фінансує Cadus. Вони працюють з великими міжнародними фондами, мають велику спільноту волонтерів і патронів. Cadus закуповує автобуси й передає платформі Metalab.
Німецька неприбуткова організація Cadus забезпечує гуманітарну підтримку на території України з березня. Вони працюють у форматі швидкої допомоги, забезпечують гуманітарну й медичну підтримку в кризових зонах.
Платформа Metalab розпочала співпрацю з Cadus з травня. В рамках проєкту Tolocar вони відправили з Берліна до України мобільну майстерню на колесах. Вона була обладнана інструментами та наповнена потрібним робочим матеріалом. У Франківську команда мобільної майстерні долучилася до реновації житла для переселенців.
Ми з ними здружилися. Зійшлися наші цінності. З початку серпня “Парасолька” співпрацює з Cadus у проєкті з переобладнання автобусів під великі реанімобілі, – розповідає Мар’яна Баран. – Нині Cadus забезпечує медичну підтримку на прифронтових територіях, зокрема евакуйовують поранених. В них велика команда, хороша медична експертиза.
Розвиток локальної спільноти
Усі роботи з переобладнання відбуваються у Франківську і з залученням локальних фахівців. Цей автобус – пілотний проєкт. На черзі – наступні.
Вони могли б працювати з цими автобусами в Німеччині. Але їм цікаво надавати роботу місцевим інженерам, технологам, які можуть працювати тут, – говорить Маряна Баран. – Крім того, нині західний регіон є відносно безпечним. Тож така точка з переобладнання в Україні – це постійна технічна підтримка, якщо потрібно щось дообладнати чи поремонтувати. Ми ж зацікавлені в тому, аби цю стаціонарну точку наповнити, залучати експертизу, обладнати кращим спорядженням, аби до неї мали доступ більші команди та ініціативи.
Metalab спільно з Відкритим цехом “Парасолька” зі свого боку надає технічну підтримку та залучає місцевих професіоналів – інженерів, майстрів, малі мануфактури, які допомагають на різних етапах. Над проєктом працює також команда резидентів “Відкритого цеху”. Вони надають інженерну й технічну підтримку. Якісь процеси залучають і ззовні, як от лазерну порізку металу чи порошкове фарбування. Можуть і зорієнтувати, де та які матеріали закупити. І це все значно пришвидшує процеси.
Metalab у проєкті поєднує фінансування, експертизу від Cadus та локальну спільноту. У нас є хороша мережа. І робота з таким проєктом на базі нашого простору, коли є мережа партнерств і контактів, дозволяє працювати ефективніше та продуктивніше. Це показало себе як велика цінність у кризовий час, коли з’являються нові запити, й ми можемо на них реагувати, – каже Мар’яна.
Пілотний автобус
Перший реанімобус планують завершити до середини жовтня. Після того вже матимуть готову модель на наступні проєкти. Ця модель з переобладнання буде доступною всім зацікавленим ініціативам – вони матимуть доступ до креслень, рішення, розробленого вже на базі “Парасольки”.
Експертиза команди Cadus є дуже цінною. Ми залучаємо їхніх парамедиків, які консультують на всіх етапах, долучаються до проєктування. Парамедики розуміють логіку і послідовність транспортування поранених, до якої зони який доступ потрібен, – розповідає Мар’яна. – А технічні фахівці з Німеччини ведуть основну будівельну роботу спільно з нашими резидентами “Відкритого цеху “Парасолька”.
В центрі переобладнаного реанімобуса облаштовують чотири місця для транспортування поранених – ліжка, які розбираються, складаються. Ці станції для переміщення хворих будуть обладнанні необхідним медичним обладнанням, інструментом. Біля водія залишили крісла для персоналу, додаткових водіїв. Задня частина автобуса – мініофіс, з можливістю комунікації та роботи з файлами. Також є умивальник для рідин.
Медичне наповнення закладається під час розробки технічного переоснащення автобуса, – говорить Мар’яна Баран. – Ми спочатку розробили план того, хто і на яких етапах залучатиметься до проєкту. Продакт дизайнер від Cadus розробив модель внутрішнього наповнення автобуса зсередини. Ми ж консультували з технічного боку. Зараз триває будівельна частина.
Досвід і внесок
Наразі проєкт шукає волонтерів, які б могли долучатися від кількох годин до кількох днів на тиждень. В ідеалі потрібно 4-6 охочих з навичками роботи з металом і деревом. Втім, цього можуть і навчити. Було б бажання.
Для волонтерів це досвід роботи з міжнародними партнерами. Можна попрацювати в командах з німецькими інженерами, набратися досвіду, – каже Мар’яна. – Мене, наприклад, також мотивує те, що можна бути корисними на війні.
Аби долучитися, треба писати на сторінки у Facebook та Instagram чи телефонувати Мар’яні напряму за номером 096 665 68 40. Вона зможе розповісти деталі та скоординувати, коли краще прийти.
Над реанімобусом працюють з понеділка по п’ятницю з 10 до 17 на базі “Парасольки”.
Авторка: Ольга Суровська
Comments are closed.