У неділю, 14 серпня, християни відзначають велике свято перший Медовий Спас, який також називають Спас на воді, Мокрий Спас, Макотрус.
Або Маковія – на честь Семи святих мучеників братів Маккавеїв, які в II столітті до нашої ери віддали свої життя за віру, і були страчені за наказом сирійського царя Антіоха Епіфана, пише Репортер з посиланням на РБК Україна.
Православна назва свята – Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, і з цієї дати, 14 серпня, починається Успенський піст, який триває по 27 серпня.
Історія свята і традиції. Чому Медовий Спас називають Маковій
Християни в цю дату вшановують пам’ять про візантійську святиню – частину Животворящого Хреста Господнього, на якому був розп’ятий Спаситель. Свято встановили в IX столітті в Константинополі, оскільки саме тут зберігалася частина цього хреста. Щороку в цей день частину святині приносили в храм Святої Софії та освячували воду для зцілення від хвороб.
Також 14 серпня – день пам’яті старозавітних Макавейських мучеників, які жили в Юдеї (Ізраїль). У той час Антіох Епіфан проводив жорстку еллінізацію населення. Брати не бажали поклонятися чужим язичницьким ідолам, і розпочали повстання. Ім’ям найактивнішого учасника опору Юди Макавея (макавей від арамейського – “молот”) і було названо їх повстання.
Ось і вийшло, що ім’я Макавея пізніше було адаптовано на землях України як Маковій. До речі, згідно з народною традицією, напередодні свята потрібно приготувати особливі букети-обереги маковійчики, що складаються з багатьох рослин – м’яти, чебрецю, календули. Кожне – має своє, властиве лише йому “магічне” значення. Всі рослини разом з декількома головками маку заведено освячувати в церкві.
А ось назва Медовий Спас у свята пояснюється тим, що в цей час в серпні настає період збору меду з вуликів. Для тих, у кого є своя пасіка необхідно освятити вулики для кращого врожаю в наступному році.
Що потрібно зробити на Медовий Спас
- Віруючі відвідують храми, де освячують мед нового врожаю, мак, воду і букети маковійчики. При цьому мед заведено залишати в церкві, а квіти і головки маку несуть додому і кладуть за образами, зберігають до весни, після чого розсіюють по городу.
- Вважається, що якщо скупатися у водоймі 14 серпня, то вода додасть більше сил і здоров’я, може зцілити від болячок. Зазначимо, що після цього дня купатися вже заборонялося.
- Також є така особливість, пов’язана зі сніданком – віруючі вранці не повинні нічого їсти, доки не вип’ють святої води.
- На Медовий Спас було заведено пекти медові пряники, млинці з маком і медом, пироги, булочки з маком, а обрядовою їжею є “шуліки”, або “ломанці”.
Що заборонено в це свято
- Сувора заборона в цю дату пов’язана з прибиранням в оселі та будь-якою іншою важкою роботою по господарству.
- Також забороняється прати та шити.
- Як вже говорилося вище, після 14 серпня купатися у водоймах вважалося особливо небезпечною витівкою – забобонні вважали, що після Маковія підвищується ризик захворіти після таких водних процедур, або навіть потонути.
- На Медовий Спас 14 серпня починається Успенський піст, тому для віруючих в раціоні з’являються обмеження на рибні та м’ясні страви.
- Сварки та лайка в це свято вважалося вельми поганою прикметою.
Подорож зі смаком меду. Як на Косівщині приймають туристів і бережуть бджіл (ФОТО)
Основні прикмети на Медовий Спас
- Якщо в цю дату перелітні птахи залишають свої гнізда і відлітають на південь, значить ночі тепер будуть холодніші.
- Якщо відцвітають троянди, то це означає закінчення літа.
- Якщо в це свято пішов дощ, то наступного літа не буде лісових пожеж.
- У свято Медовий Спас погода може бути непередбачуваною.
Традиційні шулики з маком
Шулики були пісною стравою, щедро заправленою медом і маком. На Маковія починався піст, тому коржики для страви випікали пісними. Зараз ми можемо додати до тіста яйце, а мак запарити у молоці, пише ВВС Україна.
Є два способи приготувати шулики: спечений корж ріжуть на ромби або ж ламають руками на шматочки. Звідси й інша назва цієї страви – ламанці.
Інгредієнти:
- Борошно – 330 г
- Вода – 1 скл.
- Сода – 1 ч. л.
- Сіль – 0,5 ч. л.
- Оцет – 1 ст. л.
- Цукор – 2 ст. л.
- Мак – 1 скл.
- Мед – 4 ст. л.
Тепер черга тіста. Просійте борошно, сіль та соду разом. Додайте 1 ст. л. маку. Сформуйте гірку, у якій зробіть заглиблення, вилийте туди воду з оцтом і замісіть тісто.
Розкачайте корж завтовшки 1-2 см. Випікайте в духовці при 160 градусах 15-20 хв до готовності. Корж має підрум’янитися.
Приготуємо заливку. Перетертий мак вимішаємо з медом, найкраще підійде рідкий. Додати кілька ложок води або узвару. Якщо ви не постите – можете додати молоко. Кількість рідини регулюйте на свій смак залежно від того, чи хочете ви рідшу заливку чи густішу.
Охололий корж поріжте на ромби або поламайте руками на невеликі шматочки, поставте в полумисок, залийте заливкою і залиште на 30-40 хв, щоби корж добре просочився.
Традиційні українські ласощі Маковія – шулики – готові.
Comments are closed.