Послухати їх можна на Telegram-каналі «Добраніч малятко». Для дітей уже вийшли дві серії патріотичних переможних казок про сучасні події та сучасних героїв.
Автори проєкту переконані, що ці казки мають виховувати малих патріотів, а також помагати батькам розказувати дітям про війну, пише Репортер.
Виховати патріота
Telegram-канал «Добраніч малятко» два роки тому створили два дуже зайняті франківські тати. Один з них – Богдан Гнатів розказує, що просто вирішили записати казки для своїх дітей. Оскільки часто були в роз’їздах, аби діти перед сном слухали голос тата і солодко засинали. Він, до речі є «голосом» проєкту, тобто озвучує усі казки.
Ми робили акцент на тому, що є багато відеоконтенту, а це дитячі очі й воно шкідливо, – каже Богдан Гнатів. – А тут просто включив, перевернув телефон, йде звук під гарну спокійну мелодію. І діти гарно реагували й засинали. Начитували казки народів світу й авторські.
Коли почалась війна, до Богдана звернулася львівська казкарка Міла Ярошевич, мовляв, є така ідея – створити «Українські переможні казки».
Читайте: «Маскувальні феї» з Франківська наплітають щомісяця 300 квадратів сіток для військових (ФОТО)
Підтримав ідею. Але це дуже тонка тема, і ми хотіли проконсультуватися з психологами, аби, не дай Боже, не нашкодити психіці дитини. – говорить Гнатів. – Якщо ми робимо хорошу справу, то вона має бути хорошою до кінця. Написали декільком психологам, відправили їм тексти. Вони їх трішки відредагували й дали добро виставляти у простір.
Усі казки на каналі, можна слухати й скачувати безкоштовно. Крім того, каже Богдан Гнатів, отримали чимало запитів від батьків, чи можна текстовий варіант. Аби вони самі начитували ті історії своїм дітям. Тому тепер є й така можливість.
«Українські переможні казки» для вікової категорії 5+. Та, каже, Богдан, їх слухають і менші, і більші.
Уже є дві серії. У першій є п’ять казок: «Привид Києва», «Трактор з великим серцем», «Чорнобаївка», «Банка» та «Рудий промінчик».
Спочатку це була ідея просто підняти моральний дух, – говорить Богдан Гнатів. – . Потім ми зрозуміли, що ця ідея має більшу цінність. Тому що це не тільки про моральний дух, ще й хочемо показати якісь болючі теми з кращого боку для батьків та дітей. Аби діти не боялися і батьки могли правильно це пояснити. Дитина у 5-7 років уже все розуміє й може поставити таке питання, на яке відповісти найпростіше буде в казковій формі. Казки мають допомогти батькам виховати патріотів.
Головне – вчасно запитати
На початку липня вийшла друга серія переможних казок. Поки там три історії – про «Азов», «Сирену» та «Воїнів, які боялися гусей».
За словами авторки усіх переможних історій Міли Ярошевич, решту казок поки відклали. Каже, зараз тяжко записувати, адже вони дуже болючі, тому чекають більш переможних часів.
Казку про «Азов» писала і плакала. Кожне слово перевіряла, аби воно нікого не ображало, – розказує авторка. – Потім їх ще обов’язково два психологи перечитують. Казки все ж таки для дітей і кожна дитина сприймає їх так, наскільки батьки їх заглиблюють в ситуацію. У те, що відбувається в Україні. Казка про «Азов» – це перша частина. Про те, як він з’явився, звідки походить героїзм. Що він зароджений на дні моря і підсилений вірою. Думаю, будуть ще.
Міла Ярошевич переконана, що ці казки важливі, адже батькам складно говорити на такі теми.
Дорослим тяжко пояснити, бо вони складно думають, – говорить вона. – Вони намагаються для себе пояснити, чому так, а для дітей часом не треба висновків, які зробили батьки. Їм достатньо просто інформації, яку вони вже для себе самі пояснюють на свій дитячий маневр.
Читайте також: Мистецтво – про перемогу. Чому франківці мають відвідати нову виставку у краєзнавчому музеї
У Міли троє дітей. Наймолодший, каже, любить про «Трактора», бо може його уявити. Середній – про «Банку». Старша донька, якій 11, – вона все переслуховує, але сприймає вже на свій, такий дорослий світ. Вона вже знає інформацію не з казок, перевіряє на достовірність і це також цікаво.
Найцінніше, що я можу сказати – діти самі знають відповіді на всі їхні запитання, – каже Ярошевич. – Головне вчасно запитати – «А як ти думаєш?» І вони все розказують. Це дивовижно. Діти самі по собі дуже мудрі й знають, як для нас пояснити складні речі.
Читайте: «Об’єднані любов’ю». Як особливі франківці до перемоги долучаються (ФОТО)
Міла Ярошевич також авторка книжок «Діно-мама». Важливі роздуми перед сном». Казки для мам та дітей з подвійним змістом. Каже, коли почалася війна, треба було пояснити дітям, що відбувається.
Чому ми не ночуємо вдома, бо ми живемо недалеко танкового заводу, – каже авторка. – Чому вони не ходять у садок? Моя подруга попросила написати казки, які би для її сина – мого похресника, пояснили б, що відбувається. І ми почали писати, а хлопці підхопили записувати аудіоформат. Насправді, зараз багато мам просто не можуть говорити на такі теми. Люди закривалися самі в собі, читали телеграм-канали, а діти залишалися у своєму інформаційному полі. І це також було небезпечно.
Авторка: Світлана Лелик
Comments are closed.