У воєнний час зростає ризик розвитку та поширення інфекційних хвороб. Найуразливішими до них є діти й дорослі, які не щеплені взагалі чи вчасно не зробили ревакцинацію. Про те, наскільки важлива вакцинація, та як ми сьогодні захищені від краснухи, дифтерії, туберкульозу й гепатитів, в ефірі радіо Західний полюс розповіли епідеміолог Євгенія Чурпіта та імунолог Галина Бенько, пише Репортер.
Під час війни особливо важливо вакцинуватися, тому що люди переміщуються, не завжди мають доступ до засобів гігієни. Є високий ризик травмування, є психоемоційні чинники, які впливають на зниження імунної відповіді. Також виникає чимало проблем у зв’язку з поганим харчуванням.
Це все призводить до того, що ризик отримати інфекційне захворювання надзвичайно високий. Медики рекомендують навіть в умовах війни не забувати про обов’язкові щеплення. Особливо радять звернути увагу на таку інфекцію, як правець. Вона виникає тоді, коли частинки землі потрапляють у рану. Це може статися під час переміщення біженців, у разі поранення чи отримання травми.
В Україні існує календар щеплень, відповідно до якого вакцинуватися потрібно і в дорослому віці. Наприклад, від таких небезпечних хвороб, як дифтерія та правець, − розповідає Євгенія Чурпіта. − Річ у тім, що збудник правця живе в землі й може потрапити в наш організм навіть через маленький поріз. Не кажучи вже про те, що зараз війна, наші військові отримують різні травми на полі бою. При цьому живуть вони в окопах, які далеко не стерильні.
“Щодо дифтерії, то на початку року в сусідній області був підтверджений один випадок. Захворіла молода 26-річна людина”, – додає лікарка.
Чим нижчий показних охоплення вакцинацією дорослих, тим вища ймовірність підхопити хворобу
Вакцин сьогодні в Івано-Франківській області достатньо. Тож, якщо вам потрібне щеплення, то скажіть про це своєму сімейному лікарю, прийдіть в поліклініку і провакцинуйтеся.
Якщо дитина захворіла на інфекційну хворобу, то є велика ймовірність, що захворіють і дорослі члени родини, якщо в них немає щеплення, − говорить Галина Бенько. − Наприклад, захист від кашлюку триває 10-12 років. Тому в дорослому віці дуже легко захворіти на кашлюк.
Фахівці рекомендують для найкращого захисту робити щеплення вчасно. А якщо пропускаєте, то намагайтеся надолужити якомога раніше, щоб сформувати імунітет.
Втім, за словами лікарів, в останні роки дорослі почали вакцинуватися більше. Роблять щеплення не лише від дифтерії та правця, а й від гепатиту, вітрянки, папіломавірусної інфекції, грипу.
Вакцин не варто боятися. Від вакцин ніхто не вмирає, хоча можуть бути місцеві реакції, − каже Галина Бенько. − Може бути опухлість на місці уколу, почервоніння. Також може бути загальна слабкість. Але це короткочасні симптоми, які дуже швидко проходять. Щеплення можна робити навіть при вірусних інфекціях з гарячкою до 38 градусів. Та й взагалі – протипоказань до щеплення як таких нема.
Навіть якщо людина вже перенесла ту чи іншу хворобу, то для неї однаково є обов’язковим щеплення, передбачене національним календарем.
У нас вакцини багатокомпонентні, – пояснює Євгенія Чурпіта. – Наприклад, є вакцина КПК −кір, паротит, краснуха. Адже, перехворівши на кір, все одно можна захворіти на паротит та краснуху. Або є вакцина ПДК − правець, дифтерія і кашлюк. Якщо ви перехворіли на кашлюк, то все одно треба захиститися від дифтерії та правця.
Якщо доросла людина не пам’ятає, чи була вона вакцинована, то можна робити вакцину зі зменшеним вмістом антигену та убезпечитися на найближчі 10 років.
Comments are closed.